Ar jaunu likumprojektu TM piedāvā sakārtot piespiedu nomas regulējumu un noteikt gada nomas maksu 4% apmērā no zemes kadastrālās vērtības
Rīga, 21.marts, LETA. Tieslietu ministrija (TM) ir izstrādājusi jaunu likumprojektu, ar kuru ir paredzēts sakārtot zemes piespiedu nomas regulējumu, likumā nosakot, ka kompensācijas apjoms par zemes lietošanu būs 4% no lietošanā esošās zemes kadastrālās vērtības gadā, šodien notikušajā preses konferencē pastāstīja tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).
Ministrs skaidroja, ka pašreizējā situācijā, kas valda piespiedu nomas laukā ir smagnēja, un tajā ir vairākas problēmas, tostarp daudzas tiesvedības.
Ar jauno likumprojektu paredzēts ieviest vienotu regulējumu dalītā īpašuma tiesību noteikšanai, šajā likumā konkrēti tiks noregulētas pušu tiesības un pienākumi, kā arī noteikts 4% kompensācijas apjoms. Tāpat jaunais likumprojekts paredz samazināt parāda noilguma termiņu no desmit gadiem līdz trim. Likumprojektā noteikts, ka puses var rakstiski vienoties par citu kompensācijas apmēru. Šāda vienošanās nesaista nekustamā īpašuma ieguvēju, mainoties būves vai zemes īpašniekam.
Bordāns arī norādīja, ka Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības lietu komisijā atrodas cits likumprojekts, kurš skar šo tēmu, taču ministrs akcentēja, ka Saeimā esošajam likumprojektam esot vairāki būtiski trūkumi, kā galveno trūkumu ministrs izcēla to, ka šis likumprojekts aptverot pārlieku mazu jautājumu apjomu.
Savukārt TM Civiltiesību departamenta direktore Dagnija Palčevska skaidroja, ka jaunais likumprojekts skars visus dalītā īpašumā dzīvojošos. Ar jauno likumprojektu arī tiks noteikts, ka zemes uzturēšana ir tās lietotāja pienākums. Palčevska arī skaidroja, ka "ne vienmēr attiecības ir statiskas, piemēram, māja attīstās, grib attīstīt komunikācijas, bet ir nepieciešama zemes īpašnieka piekrišana". Ar jauno regulējumu tiks noteikts, ka jautājumos, kas saistīti ar ēkas attīstību, šāda piekrišana nebūs nepieciešama.
TM mājaslapā publicētajā likumprojekta skaidrojumā arī norādīts, ka, ja šobrīd tiktu veikti grozījumi tikai tajos normatīvajos aktos, kuru tiesību normas ar Satversmes tiesas spriedumu ir atzītas par spēkā neesošām no šī gada 1.maija, pastāv liela iespējamība, ka citas dalītajā īpašumā iesaistītas personas agrāk vai vēlāk apstrīdētu to tiesību normu atbilstību Satversmei, kuras regulē tām piemērojamos gadījumus.
Likumā arī ir iekļauts vienu gadu ilgs pārejas periods. Taču īpašumiem, kuriem uz likuma stāšanās spēkā brīdī nebūs nekāda veida vienošanās vai tiesa sprieduma, tas stāsies spēkā uzreiz.
Tieslietu ministrs arī uzsvēra, ka iedzīvotāji ir aicināti līdz 4.aprīlim izteikt savu viedokli par likumprojektu. To var izdarīt, rakstveidā nosūtot savu viedokli uz e-pasta adresi "toms.dreika@tm.gov.lv".