Arhitekti un tēlnieki kritizē Nacionālā teātra simtgades alejas projektu
Rīga, 5.apr., LETA. Tēlnieks Ivars Drulle, kā arī arhitektes Zaiga Gaile un Ieva Zībārte pauž kritiku par iecerēto Latvijas Nacionālā teātra simtgades alejas projektu, kas valstij izmaksās aptuveni 135 000 eiro, vēsta žurnāls "Ir".
Drulles ieskatā Rīgas kanālmala un Kronvalda parks kļuvuši par galvaspilsētai veltīto dāvanu noliktavu, kurā nepārdomāti izvietoti arvien jauni vides objekti, piemēram, Maskavas nama dāvinātā Puškina skulptūra, Taškentas dāvinātais astronomijas pamatlicēja Mirzo Ulugbeka piemineklis un vēl citi, kopumā aptuveni 20 objektu.
"Stilīgas un mākslinieciski augstvērtīgas kanālmalas vietā izveidojusies Disnejlenda", sacījis Drulle.
Pēc Gailes domām, ar jauno objektu Rīga turpina zaudēt skaisto Kronvalda parka telpu, kurā būvēšanās sākusies jau padomju laikā. "Rīgas parki un kanālmala ir pilsētas plaušas, un tā ir mūsu atelpa no mūriem, bruģa. Es katru rītu braucu pa šo aleju ar riteni un vienmēr priecājos, cik tā ir neskarta un skaista. Tas nav ieguldījums nākotnē, bet tikai tāds tingeltangels. Labāk tos 135 000 eiro ieguldīt Vanšu tilta kāpņu remontā. Mums ir tik daudz nesakārtotu lietu," sacīja arhitekte.
Savukārt Zībārte kā alternatīvu simtgades alejas projektam uzskata vairāku simtu jaunu koku iestādīšanu Rīgas parkos.
Kā ziņots, starp 26 iesniegtajiem ideju pieteikumiem par simtgades alejas izveidi pie Latvijas Nacionālā teātra par labāko žūrija atzina SIA "H2E" veidoto darbu "Laika priekškars", aģentūrai LETA pavēstīja Rīgas domes Īpašuma departamenta pārstāve Baiba Gailīte.
Autori savu darbu veidojuši, balstoties un nozīmīgākajiem gadskaitļiem Latvijas valsts un Nacionālā teātra vēsturē. Nozīmīgākās gadskārtas tiks attēlotas uz 100 soļu garas, "laika līnijas skatuves", kas vīsies cauri koku alejai. Līdzās gada skaitļiem būs izveidoti arī paskaidrojoši stāstījuma teksti vairākās valodās par to, kas konkrētajā gadā noticis.
Iesniegtos skiču darbus vērtēja konkursa komisija, kuras sastāvā ir Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas priekšnieks Juris Dambis, Kultūras ministrijas eksperts Jānis Dripe, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, Latvijas Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Aleksejs Naumovs, Rīgas domes Īpašuma departamenta direktora vietnieks Rihards Rusins un Arhitektu nodaļas vadītāja Arta Goldberga. Konkursa komisijas priekšsēdētājs ir Rīgas domes Īpašuma komitejas priekšsēdētājs Oļegs Burovs (GKR).
Simtgades aleju plānots izveidot teritorijā no Nacionālā teātra ēkas austrumu fasādes līdz Pilsētas kanālam, ietverot arī teritoriju līdz ēkai Kronvalda bulvārī 4 - kādreizējai Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes ēkai.
Konkursa balvu fonds ir 9500 eiro, no kuriem pirmās vietas ieguvējs saņēma 4000 eiro, bet otrās vietas - 2500 eiro. Dalībniekiem tiks piešķirtas arī četras veicināšanas balvas 750 eiro apmērā.