Arhitekts Šēnbergs paudīs redzējumu par Latvijas Zinātņu akadēmijas augstceltnes iespējamo attīstību
Rīga, 21.febr., LETA. Arhitekts Uģis Šēnbergs šodien preses konferencē paudīs redzējumu par Latvijas Zinātņu akadēmijas augstceltnes un tās apkārtnes iespējamo attīstību projekta "Rail Baltica" kontekstā, aģentūru LETA informēja sabiedriskās iniciatīvas "Eiroklubs Rīga" koordinators Igors Vatoļins.
Sākotnēji plkst.14 Šēnbergs izklāstīs medijiem savu redzējumu par Latvijas Zinātņu akadēmijas augstceltnes un apkārtnes attīstības iespējām, bet plkst.14.45 notiks arhitekta priekšlikumu apspriešana "Eirokluba" formātā, kurā paust viedokli varēs jebkurš interesents.
Preses konference notiks galerijā "Happy Art Museum", kas atrodas tirdzniecības centrā "Galleria Riga", Dzirnavu ielā 67, septītajā stāvā.
Jau vēstīts, ka Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtītajā auditā analizēta Latvijas Zinātņu akadēmijas darbības lietderība, tajā konstatējot, lai gan kopumā akadēmija darbojas atbilstoši plānošanas dokumentos izvirzītajiem mērķiem un normatīvu prasībām, un valsts finansējums tiek izlietots ekonomiski un efektīvi, fiksēti vairāki trūkumi, kuru novēršanai nepieciešami atsevišķi uzlabojumi.
Atbilstoši Latvijas Zinātņu akadēmijas stratēģijai nozīmīgs resurss tās funkciju īstenošanai visās darbības programmās un papildu finanšu līdzekļu iegūšanai ir Latvijas Zinātņu akadēmijas mītne augstceltnē, kas atrodas Akadēmijas laukumā 1, Rīgā. Šī ēka ir Latvijas Zinātņu akadēmijas administrācijas, zinātnisko institūtu, zinātnisko organizāciju, zinībietilpīgu pakalpojumu organizāciju, NVO, ēkas apkalpes dienestu un kultūras organizāciju mītne, norādīts auditā. Akadēmijas ēkā telpas tiek iznomātas arī organizācijām, kas nav saistītas ar zinātni, piemēram, biedrībai "Latvijas tautas dziednieki", izdevniecībai "Zintnieks".
Auditā skaidrots, ka Latvijas Zinātņu akadēmijas augstceltnes, kas ir kultūras piemineklis, kopējā platība ir 13 500 kvadrātmetru, tostarp lietderīgā platība ir 6500 kvadrātmetru, bet Latvijas Zinātņu akadēmija savām vajadzībām izmanto 2000 kvadrātmetru.
Augstceltnes kopējā iznomātā platība 2017.gadā bija 3500 kvadrātmetru jeb 77,7%. Zinātniskiem institūtiem iznomāts 21% telpu, komercstruktūrām - 60%, bet auditorijas un konferenču zāles veidoja 19%. 2017.gada beigās augstceltnē bija brīvas 25 telpas 575 kvadrātmetru platībā, kas veidoja 9,5% no kopējās lietderīgās ēkas platības.
2015.gadā vidējā nomas maksa bija 9,16 eiro kvadrātmetrā, savukārt 2016.gadā - 9,11 eiro kvadrātmetrā. No telpu izīrēšanas saņemtie finanšu līdzekļi, pirmkārt, novirzīti telpu ekspluatācijas izmaksu segšanai, bet atlikušie līdzekļi - remontdarbu veikšanai.
Auditori, izvērtējot situāciju ar Latvijas Zinātņu akadēmijas telpām, rosināja Ilgtermiņā izskatīt iespēju pārveidot augstceltnes telpas par multifunkcionālu zinātnes popularizēšanas centru, vai arī Latvijas Zinātņu akadēmijai pāriet uz mūsdienu Latvijas zinātnes tēlam atbilstošākām telpām. Veidojot multifunkcionālo zinātnes popularizēšanas centru, būtu jāņem vērā ap augstceltni esošās brīvās teritorijas attīstības iespējas, kas būtu jāsasaista ar zinātnes jomu.