Baseina kopšana: Kas jāņem vērā?
Baseins siltajā sezonā, it sevišķi karstajās dienās, ir brīnišķīga vieta, kur atveldzēties un ļauties ūdens izklaidēm, neizejot no mājas. Tomēr, lai parūpētos par baseina tīrību un tādējādi arī savu veselību, nepieciešams pievērst uzmanību arī pareizai tā kopšanai. Runājot par baseina uzturēšanu teicamā kārtībā, jāpatur prātā trīs tā kopšanas gudrības: ūdens kustība, tīrīšana un dezinficēšana.
Ūdens cirkulācija
Lai baseins izskatītos teicami, ir nepieciešams nodrošināt pastāvīgu ūdens kustību un pienācīgu tā filtrēšanu; pirmais solis, lai baseins būtu tīrs, ir gādāt, lai ūdens cirkulētu pareizi. Aļģes un baktērijas stāvošā ūdenī parādās ļoti ātri, jo sevišķi karstā laikā, tādēļ ir būtiski nodrošināt tā pastāvīgu cirkulāciju. Šajā nolūkā var izmantot dažādus filtrācijas sūkņus, kas ne tikai veic ūdens cirkulāciju, bet arī attīrīšanas funkciju; to ieteicams veikt katru dienu vismaz pāris stundas.
Regulāra dezinficēšana
Foto: dfwinvestor lending/flickr.com; autors: peldbaseins_pie_majas
Baseina ūdenim paredzētā ķīmija ir vēl viens būtisks faktors, lai ūdens tajā būtu tīrs un drošs. Tāpat kā pastāvīgai filtrācijai un cirkulācijai, arī dezinfekcijai jāveltī uzmanību regulāri – katru dienu. Ūdens dezinfekcijai var izmantot hlora granulas un tabletes, jo hlors ir spēcīgs līdzeklis cīņā pret dažādām baktērijām, kā arī citiem kaitīgiem mikroorganismiem. Te gan jāatceras, ka hlors dažkārt var izraisīt ādas kairinājumu un citas nepatīkamas ādas reakcijas; tā vietā var izmantot arī aktīvo skābekli, kas ir krietni vien maigāks. Tāpat jāatceras laiku pa laikam izmantot profilaksei ar algicīdu jeb pretaļģu līdzekli, kas piemērots gan aļģu kontrolei, gan to rašanās novēršanai.
Ūdens kvalitāte
Savukārt ūdens kvalitātes novērtēšanu (skābuma (pH) un hlora līmeņa pārbaude) jāveic vismaz reizi divās nedēļās. Ideālā gadījumā baseina ūdens pH ir aptuveni 7,5. Tas ir būtiski, jo pārāk augsts vai pārāk zems pH līmenis var izraisīt dažādas baseina uzturēšanas problēmas, sākot no aprīkojuma korozijas līdz pastiprinātai aļģu augšanai. Protams, svarīgi ir sekot līdzi arī ūdens cietībai: ja ūdens ir pārāk mīksts, tas varat bojāt baseina grīdu un sienas, savukārt, tā cietība ir pārāk augsta, var veidoties grūti noņemamas kalcija nogulsnes.
Konstrukcijas tīrīšana
Foto: Aditya Kumar/flickr.com; autors: baseina_tirisana_ar_vakuumsukni
Vismaz reizi nedēļā būtu vēlams veikt arī baseina tīrīšanu, kas nozīmē sienu un grīdas seguma beršanu, gružu savākšanu no ūdens un tā virsmas. Kad baseins atrodas ārā, tajā pastāvīgi krīt kukaiņi, lapas un zāle, kā arī citi gruži. Lai izvairītos no organisko savienojumu sabrukšanas, periodiski jāattīra baseina virsma. Sienu beršana, savukārt, ar tam īpaši paredzētu birsti novērsīs aļģu un sēnīšu veidošanos; tāpat jāpievērš uzmanība arī kāpnēm, pakāpieniem, kā arī flīžu šuvēm. Baseina grīdu iespējams uzkopt, izmantot īpašu iekārtu jeb putekļu sūcēju.
Baseina iekārtu tīrīšana
Noslēgumā, arī baseina iekārtu un filtru regulāra tīrīšana ir būtisks aspekts tā vispārējai uzturēšanai. Aizsērējuši filtri apgrūtina sūkņa darbu, kad tas veic ūdens cirkulāciju, tādējādi samazinās sūkņa kalpošanas laiks, paaugstinās elektroenerģijas patēriņš, kā arī samazinās ūdens tīrība. Atkarībā no baseina lietošanas biežuma, filtrus ieteicams tīrīt vismaz reizi nedēļā.