Mūsdienu arhitektūras paraugs - baznīca Slovēnijā
Par iespēju savām acīm aplūkot oriģināli veidotu kapelu ir jāpateicas arhitektu biroja OFIS arhitektiem, kas savas idejas ir realizējuši Krasnjas pilsētā Slovēnijā, kas atrodas netālu no Ļubļanas. Kapela tika veidota četrus gadus. Autoru grupā pavīd tādi vārdi kā Rok Oman, Spela Videcnik, Andrej Gregoric, Janez martincic, Magdalena Lacka, Katja Aljaz, Martina Lipicer.
Šīs baznīcas platība sasniedz 135 km2 un tā atrodas tieši blakus vecai kapsētai. Jāpiemin, ka tā ir ierakta zemē, kas savukārt rada ilūziju, ka tā vienā jaukā dienā ir vienkārši izaugusi no zemes dzīlēm.
Tā lieliski iederas kalnainajā Krasnajas ainavā un tās siluetā var vērot viegli liegtas līnijas. Sakrālo celtni pamātā balsta trīs sienas, kas celtni iedala trīs daļās – saimniecības daļā, kurā atrodas tādas būtiskas telpas kā tualete, virtuve, noliktava, atvadu telpā un atvadu hallē, kas izceļas ar savu interjeru. Uz jumta tiek veidota veranda, taču stikla krusts, kas ir katoļu simbols, ir kā logs galvenajā telpā – atvadu hallē.
Būtisks ir arī apgaismojums, ko viskrāšņāk var vērot, kad iestājusies tumsa. Galvenie izejmateriāli kapelas celtniecībā – pulēts betons, lapegles koks un stikls.
Šī modernā kapela ir sava veida eksperiments un pārbaudījums tik vēsturiski bagātajai sakrālo būvju arhitektūrai, taču kapelas spēja integrēties ainavā un simbolizē garīgo vērtību nepārraujamo saikni ar dabu.
Foto: http://www.ofis-a.si/str_3%20-%20PUBLIC/01_FAREWELL_CHAPEL/ofis_FAREWELL.html