Bērnam drošs mājoklis
Vecāku prioritāte ir parūpēties par bērna drošību un labklājību ne tikai ārpus mājām, bet arī mājoklī. Kamēr bērniņš ir mazs, un viņam ir vēlme iepazīt un izzināt visu mājoklī esošo, vecākiem ir jāpieskata, lai bērns neliktu pirkstus rozetēs vai netiktu klāt kādām elektroierīcēm. Tomēr nereti pietiek vien ar sekundi, un bērns jau ir rozetes tuvumā. Tādēļ rodas jautājums - kā iekārtot un radīt tādu mājokli, kas būtu maksimāli drošs bērnam?
Kā norāda automatizēto ēku vadības sistēmu centra JUNG pārstāvniecības Austrumeiropā vadītājs Raimunds Skurdenis, īpaši noderīgi un ikdienu atvieglojoši vecākiem varētu šķist viedo māju tehnoloģiskie risinājumi. Piemēram, viens no šādiem risinājumiem ir spēja pasargāt bērnu no elektrības strāvas sitieniem, pateicoties speciāliem, drošiem slēdžiem un kontaktligzdām.
Pirmkārt, mājoklī ir iespējams ierīkot tādas kontaktligzdas, kurām virskārtā ir papildu vāciņš, kas neļaus bērna pirkstiem nonākt rozetē. Otrkārt, vecākiem ir iespēja ierīkot mājoklī slēdžus, kuros nav iespējams ielikt neko citu kā tikai atbilstošu kontaktdakšu.
Viedajās mājās vecākiem ir iespējams noteikt, kuras elektroniskās sadzīves ierīces bērns var un kuras nevar izmantot un ieslēgt. Viedā sistēma ikvienu ģimenes locekli atpazīst pēc tam piešķirtā koda vai pirksta nospieduma. Ja tiek atpazīts bērns, sistēma neļaus viņam ieslēgt, piemēram, gludekli vai virtuves kombainu. Vecāki varēs būt pilnīgi droši, ka viņu prombūtnes laikā vai brīdī, kad viņi paši atrodas citā istabā, bērns nenodarīs sev pāri ar kādu ierīci.
Tāpat viedo māju sistēmās ir iespējams ieprogrammēt televizora vai datora izslēgšanos pēc noteikta laika posma. Šī funkcija noderēs tiem vecākiem, kuri no darba mājās ierodas vēlāk par bērnu. "Vecāki šādos gadījumos nespēj kontrolēt, vai bērns pilda mājas darbus vai pavada laiku, skatoties televizoru un spēlējot spēlītes datorā, kas nebūt nav veselīgi. Tādēļ šī viedo māju funkcija nodrošinās to, ka bērnam gribot negribot būs jāizdomā kāda cita, daudz veselīgāka un noderīgāka aktivitāte, jo pēc sistēmā uzstādītā laika dators un televizors izslēgsies un tos ieslēgt atpakaļ varēs vecāku iepriekš mājas sistēmā uzstādītajā laikā," stāsta R. Skurdenis.
Arī automatizēto mājas sistēmu tirdzniecības uzņēmuma "Elektrostudija" tehniskais konsultants Eduards Ivanovskis uzsver, ka bērnam drošs mājoklis ir ļoti noderīga un svarīga iespēja vecākiem. "Bērnu imunitāte ir daudz vājāka nekā pieaugušajiem, līdz ar to viņiem ir paaugstināts risks inficēties. Šī iemesla dēļ īpaši būtiski mājoklī ir rūpēties par higiēnu, regulāri mazgājot un dezinficējot istabas, kā arī mājoklī esošās mēbeles un ierīces. Tomēr nereti, tīrot mājokli, vecāki aizmirst par mazākajiem un neuzkrītošākajiem dizaina elementiem – slēdžiem un kontaktligzdām. Taču tieši tās mājoklī mēdz būt visnetīrākās ierīces, uz kurām vairojas un izplatās sliktās baktērijas. Tādēļ noderīgi mājokļos, kuros uzturas bērni, būtu ierīkot antibakteriālos slēdžus, kas, pateicoties sudraba joniem, kam piemīt baktericīdas īpašības, apstādina baktēriju, vīrusu vai sēnīšu rašanos un pilnībā novērš inficēšanās risku."
Visbeidzot, arī neliela apgaismojuma nodrošināšana vietās, kur pārvietojas mājokļa iemītnieks, ir būtiska viedās mājas funkcija tajos mājokļos, kuros dzīvo bērni. Slēdžos un rozetēs ir iespējams ievietot lampiņas, kas darbojas ar kustību sensoriem. Tās iedegas brīdī, kad sensori sajūt kustību un soļus. Šāda slēdžu funkcija rada papildu miera sajūtu vecākiem, ka reizēs, kad bērns nakts vidū izdomā doties, piemēram, uz tualeti, viņš redzēs ceļu un pakāpienus, tādējādi novēršot paklupšanas iespēju.
Foto: TYM Smart Homes and Home Theaters/Flickr.com