VNĪ: Bērnu muzeja telpas sāk iegūt jaunās aprises
Paula Stradiņā Medicīnas vēstures muzeja (PSMVM) telpās, kuras VAS “Valsts nekustamo īpašumu” (VNĪ) vadībā tiek pielāgotas Bērnu muzeja vajadzībām, līdz šim ir veikti nepieciešamie demontāžas darbi. Telpās izbūvēts jauns starpstāvu pārsegums, un tās sāk iegūt jaunas aprises. Uzsākti darbi arī iekšpagalmā.
“Rekonstrukcijas projektā ietverto telpu apjoms ir salīdzinoši neliels, taču tā īstenošana nodrošinās jaunu, mūsdienīgu un īpaši pielāgotu telpu pieejamību muzeja ikdienas darbam ar jauno paaudzi. Visi projektā iesaistītie īpašu vērību pievērsuši ne tikai telpu multifunkcionalitātei, bet arī dažādiem veidiem, kā mācīt, iedvesmot un skaidrot bērniem dažādus procesus cilvēka organismā un jautājumiem, kas skar veselību. Šoreiz kā viens no uzskates materiāliem būs arī ēkas inženiertīkli, kas nu jau ierasto parāda citādā veidā,” norāda VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.
Telpas multifunkcionālajā zālē atsegtie inženiertīkli kalpos par vienu no daudziem uzskates materiāliem saistībā ar dažādiem cilvēka organismā notiekošiem procesiem un vēl vairāk. Atsegtie inženiertīkli dos iespēju saskatīt ēkas līdzību ar ķermeni, kura dzīvības funkcijas nodrošina savstarpēji saistītas orgānu sistēmas, kas vienlaikus darbojas ciešā mijiedarbībā ar ārpasauli. Šādi arhitektoniskie risinājumi ļaus bērnu ekspozīcijas un izglītības programmu veidotājiem darināt starpnozaru pieejā balstītus stāstus. Parādot mazajiem muzeja apmeklētājiem, kā ventilācijas iekārtas nodrošina gaisa apriti ēkā, stāsts par elpceļiem un plaušām vienlaikus var būt vides mācības vēstījums par klimata izmaiņām vai iemesliem gaisa piesārņojumam pilsētās. Līdzīgi asinsritei vai nervu sistēmai ķermenī arī ēkā uzstādītās iekārtas darbojas kā vienots organisms, kuru “apkalpo” elektroapgādes kabeļi un ūdensvadi, kas parasti ir paslēpti aiz sienu apšuvuma, bet šoreiz kļūs par eksponātiem, ļaujot runāt par dabas resursu patēriņu un pasauli kā savstarpēji saistītu ekosistēmu kopumu.
PSMVM telpās līdz aprīļa sākumam ir veikti nepieciešamie demontāžas darbi: demontētas nevajadzīgās starpsienas, nolietotie inženiertīkli, nesošās grīdas pagrabstāvā un 1. stāvā. Pagrabstāvā izbūvēta jauna grīdas konstrukcija, ūdens un kanalizācijas tīkli. Pirmajā stāvā izbūvēts jauns starpstāvu pārsegums - jaunas metāla sijas un nesošās grīdas konstrukcijas, kā arī veikta pārseguma siltināšana. Ir uzsākta iekšpagalma bruģakmens seguma demontāža, un tuvākajā laikā tiks veikti ārējo inženiertīklu pārbūves darbi. Paralēli arī iekštelpās turpināsies būvdarbi, veicot jaunas ventilācijas sistēmas, elektroapgādes, apkures un citu inženiertīklu izbūvi. Līdz vasaras beigām plānots pārbūvēt ārējos inženiertīklus, pacēlāju vides pieejamības nodrošināšanai un īstenot lielāko daļu iekštelpu apdares darbu.
Būvprojektu izstrādāja SIA “Brigita Bula” un SIA "JaunRīga". Būvdarbus īsteno SIA “Delta Contsruction” par kopējo darbu summu 1,2 miljoni eiro bez PVN. Darbus plānots pabeigt līdz 2025. gada nogalei. Projekta īstenošanai finansējums rasts no Veselības ministrijas un VNĪ citu valsts funkcijai nevajadzīgo īpašumu atsavināšanas rezultātā gūtajiem ieņēmumiem. Medicīnas muzeja atbalsta fonda biedrība, piesaistot AS “Swedbank” ziedojumu, segusi arhitektūras projekta izstrādei nepieciešamos izdevumus.