Iebūvējam gaismu
Kurā mājokļa izbūves stadijā ir jāsāk domāt par gaismekļiem, kas tajā atradīsies?
Domājot par mājokļa dizainu projektēšanas stadijā, ir vērts pievērst uzmanību un izvēlēties konkrētus gaismekļus un to tipus. Gaisma ir izcils instruments dizaina veidošanā un noskaņas radīšanā. Izvēles izdarīšana tieši projektēšanas stadijā, ir vēlama sakarā ar to, ka vairākiem gaismekļu tipiem ir iespējama vai pat nepieciešama iebūve sienās un griestos, kas nozīmē pielāgotu griestu augstumu un atstātu vietu transformatoriem starp "melno apdari" un griestu vai sienu apdari.
Sienā iebūvētus gaismekļus plaši lieto arī kāpņu un pakāpienu izgaismošanā, tādējādi izvairoties no apžilbināšanas, ar ko gadās saskarties, ja kāpjot augšā pa kāpnēm jāskatās uz spilgtu zem griestiem stiprināmu gaismekli. Šajā gadījumā gaismas galvenā funkcija ir precīzi norādīt pakāpienu robežas, lai kāpjot nepakluptu.
Sienās, griestos, vai vēl kur?
Gaismas ķermeņus var iebūvēt arī grīdā. Lieliski izskatās grīdā iebūvēti prožektori ar uz augšu gar sienām vērstu gaismas kūli. Šādās vietās tie var labi izcelt un likt pilnīgi citādām acīm skatīt telpaugus vai dekoratīvos elementus, piemēram, statujas, kas nereti tiek novietotas tieši telpu stūros. Turklāt, izgaismojot telpu stūrus, var piešķirt telpai labāk uztveramu dimensiju arī neizmantojot tik ļoti iemīļotos centrālos griestu gaismekļus, kuru lietojums iesakņojies vēl no padomju laikiem.
Kā ar tradicionālo telpas centrā izvietoto griestu gaismekli?
Prasmīgi plānojot apgaismojumu un rēķinoties ar telpas zonējumu, patiesībā,iespējams iztikt vispār bez masīva centrālā griestu gaismekļa. Šādu iebūvēto gaismekļu priekšrocība ir tā, ka noslēpjot pašu gaismekli starp sienu un griestu plaknēm, rezultātā iegūstam gaismu bez vizuāli redzama gaismas ķermeņa.
Konsultēja inerjera dizainers un projektētājs Jānis Aufmanis.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors The Aslier