Bioloģiskā attīrīšanas iekārta: Ko ņemt vērā?
Lauku idille un miers vairumā gadījumu nebūt nebūs vienīgais, ko pie ērtībām pieradušais mūsdienu cilvēks sagaida no dzīves laukos. Esam pieraduši pie izremontētām telpām, funkcionālām virtuves iekārtām un ērtām mēbelēm, sadzīves tehnikas, arī centrālapkures, pilsētas ūdensvada un pat kanalizācijas. Tomēr ne vienmēr pastāv iespēja pieslēgties pilsētas kanalizācijai. Ja ir plānots pie mājas ierīkot individuālu kanalizācijas sistēmu, jāņem vērā, ka to nepieciešams regulāri uzturēt.
Bioloģiskās attīrīšanas iekārta
Bioloģiskā attīrīšanas iekārta ir daudzkameru attīrīšanas iekārta ar sedimentācijas (nogulsnēšanās), aerācijas, nitrifikācijas un denitrifikācijas sekcijām. Iekārtu pēc nepieciešamības iespējams aprīkot arī ar degazēšanas ierīcēm, jaucējiem, kaļķu dozatoriem, kā arī citām iekārtām.
Ja kanalizācijas notekūdeņus paredzēts novadīt gruntī vai ūdenstecē, noteikti jādomā par bioloģiskās attīrīšanas sistēmas ierīkošanu ar aerāciju. Tas, savukārt, nozīmē, ka jārēķinās ar regulāru sistēmas tehnisko apkopi; tās darbībai nepieciešama elektrība. Attīrīšanas process tiek nodrošināts, pateicoties cilvēkam nekaitīgām baktērijām, kas pārtiek no notekūdeņos esošajām organiskajām vielām. Bioloģiskā attīrīšanas iekārta ir viens no ekoloģiskākajiem variantiem.
Kā šī iekārta funkcionē?
Foto: Praveen Kumar/flickr.com
Bioloģiskā apstrāde notiek, pateicoties baktērijām, kā arī citiem maziem organismiem, kas sašķeļ organiskos atkritumus, izmantojot normālus šūnu procesus. Notekūdeņi parasti satur visdažādākās organiskās vielas, piemēram, atkritumus, atkritumvielas un sagremotu, pārstrādātu pārtiku. Tie var saturēt arī patogēnās baktērijas, smagos metālus un toksīnus.
Notekūdeņu bioloģiskā apstrāde tiek izmantota visā pasaulē, jo tā ir efektīvāka un ekonomiskāka nekā daudzi mehāniskie vai ķīmiskie procesi. Bioloģisko attīrīšanu parasti iedala aerobos un anaerobos procesos. Aerobais process ir process, kurā piedalās skābeklis, savukārt anaerobais process apzīmē bioloģisku procesu, kurā skābekļa nav; tie tiek izmantoti, lai panāktu optimālu organisko vielu izvadīšanu no notekūdeņiem.
Iekārtas apkope
Bioloģiskā attīrīšanas iekārta neizdala smaku, darbojas salīdzinoši klusi, kā arī ilgi kalpo, tajā pašā laikā neprasot lielas ekspluatācijas izmaksas. Iekārtas funkcionēšanai normālos apstākļos nepieciešams neliels elektroenerģijas patēriņš un periodiski izveidojušos nosēdumu attīrīšana, ko var realizēt kanalizācijas servisa uzņēmums. Jāņem vērā, ka neviena attīrīšanas iekārta nedarbosies pienācīgi bez regulārās apkopes.
Regulāra uzraudzība un apkope nodrošinās attīrīšanas iekārtas funkcionēšanu atbilstoši prasībām un palīdzēs izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem. Tas nozīmē, ka iegādājoties un uzstādot attīrīšanas iekārtu, noteikti jāsaņem arī ekspluatācijas un uzturēšanas instrukcija, kā arī jālūdz, lai pārdevējs sniegtu apmācību no savas puses.
Ja nav laika apkopi veikt pašam
Ja pastāv tāda iespēja, ir ieteicams noslēgt servisa apkopes līgumu par bioloģiskās attīrīšanas iekārtas regulāru apkopi. Tas nozīmē, ka tad, kad ir laiks veikt kārtējo iekārtas apkopi, meistars ieradīsies objektā vēlamā laikā un veiks visus nepieciešamos darbus.