Bioloģiskā attīrīšanas iekārta – risinājums vietām, kur nav pieejama centralizētā kanalizācijas sistēma
Kad ir pieņemts lēmums par mājas vai vasarnīcas būvniecību, viens no pirmajiem jautājumiem ir komunikāciju izbūve. Ja runājam par kanalizācijas izbūvi – vienkāršākais risinājums varētu šķist pieslēgšanās centrālajai kanalizācijas sistēmai, tomēr pat pilsētu teritorijās ne vienmēr to ir iespējams izdarīt, savukārt, ja jūsu īpašums ir ārpus pilsētas teritorijas, tad vairāk nekā skaidrs, ka šāda iespēja nebūs pieejama. Mēs vēlamies nomierināt visus tos, kas šobrīd plāno celt un būvēt, – bioloģiskās attīrīšanas iekārtas ir lieliska alternatīva centrālajai kanalizācijas sistēmai. Turklāt tās uzstādīšana aizņems daudz mazāk laika un birokrātijas – bioloģisko attīrīšanas iekārtu uzstādīt un pieslēgt jūsu īpašumā var pat vienas dienas laikā! Savukārt pieslēgšanās centrālajai kanalizācijas sistēmai var aizņemt daudz laika birokrātisko prasību izpildīšanai, turklāt ne vienmēr tas būs finansiāli izdevīgākais risinājums.
Bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas priekšrocības
Bioloģiskā attīrīšanas iekārta ir efektīvs risinājums vietām, kur nav pieejama centralizētā kanalizācijas sistēma. Notekūdeņu attīrīšanas pamatā ir bioloģiskie procesi, izmantojot mikroorganismus, kas sadala un attīra notekūdeņus, pirms tie atgriežas dabiskajā ciklā. Bioloģiskās attīrīšanas iekārtas ir īpaši piemērotas lauku apvidos, kur nav pieejami citi kanalizācijas risinājumi. Šīs iekārtas ir kompaktas, nodrošinot vieglu uzstādīšanu un uzturēšanu. Turklāt tās ir ekonomiski izdevīgas, jo notekūdeņus nebūs jāatsūknē, kā tas būs jādara, izvēloties citus kanalizācijas sistēmu risinājumus.
Bioloģiskās attīrīšanas iekārtas darbojas klusi un neizdala nepatīkamas smakas, kas arī ir bieži sastopams trūkums citās notekūdeņu sistēmās. Tās arī veicina atjaunojamo resursu izmantošanu, attīrot ūdeni līdz tādai pakāpei, ka to var izmantot kā tehnisko ūdeni laistīšanai vai citiem mājsaimniecības mērķiem, tādējādi samazinot ūdens patēriņu. Kā arī bioloģiskās kanalizācijas izbūvi var veikt vietās ar augstu gruntsūdens līmeni vai blīvi apdzīvotās vietās, kur nebūs iespējams uzstādīt kanalizācijas septiķi.
Vai bioloģiskās attīrīšanas iekārta ir jāreģistrē?
No 2021. gada 31. decembra Latvijā stājās spēkā noteikumi, kas prasa reģistrēt visas privātās kanalizācijas sistēmas vietējā pašvaldībā neatkarīgi no to atrašanās vietas vai izmēra. Tas attiecas uz visām sistēmām, tostarp krājtvertnēm, septiķiem, bioloģiskās notekūdeņu attīrīšanas iekārtām un pat brīvi stāvošām tualetēm. Šī prasība nodrošina, ka visi notekūdeņu apsaimniekošanas risinājumi tiek pienācīgi uzraudzīti, lai samazinātu vides piesārņojuma risku. Reģistrācija ir jāveic neatkarīgi no sistēmas izmantošanas biežuma vai tās atrašanās vietas – pat mazdārziņos, neapbūvētajos zemes gabalos vai būvlaukumos. Ja nekustamajā īpašumā ir vairākas kanalizācijas sistēmas, katra no tām jāreģistrē atsevišķi. Reģistrēšana notiek pašvaldībā, kurā atrodas īpašums, un detalizētu informāciju par reģistrācijas procesu var atrast pašvaldības mājaslapā. Tas ir svarīgs solis, lai nodrošinātu ilgtspējīgu un atbildīgu notekūdeņu pārvaldību.
Ieguldījums bioloģiskās attīrīšanas iekārtā ilgtermiņā veicina ilgtspējīgu dzīves vidi, nodrošinot tīru un drošu ūdens resursu pieejamību reģionos, kur centrālā kanalizācija nav pieejama. Ja jums ir jautājumi par kanalizācijas izbūvi vai reģistrēšanu, sazinieties ar LZT Latvija speciālistiem!