abc.lv skaitļos

Lietotāji online163
Aktīvie uzņēmumi26988
Nozares raksti2328
Ekspertu atbildes3041
Bioloģiskā kanalizācija – kas jāzina par tās uzstādīšanu? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Bioloģiskā kanalizācija – kas jāzina par tās uzstādīšanu?

Bioloģiskā kanalizācija – kas jāzina par tās uzstādīšanu?

Notekūdeņu novadīšana un attīrīšanas ir aktuāla problēma jebkurai saimniecībai, kuru nevar pieslēgta pie centrālās kanalizācijas. Lasiet tālāk rakstā, lai uzzinātu vairāk.

Iekārtu tirgus mūsdienās ir gana piesātināts, proti, izvēlei tiek piedāvātas privātmājām piemērotas ietaises, iekārtas ciematiem vai pat tehnoloģijas, kuras var attīrīt lielus apjomus rūpnieciskos notekūdeņus. Bioloģiskās kanalizācijas cenas veido: iekārta, tās uzstādīšana, iespējamais filtrācijas lauks (ja nav iespējams notekūdeņus novadīt grāvī vai dīķī). Aptuvenās izmaksas ir ap 20004500 eiro, kas ir ilgtermiņa ieguldījums visam mūžam. Pirms darbu uzsākšanas svarīgi ir sazināties ar vietējo pašvaldības būvvaldi. Tā informēs par pašvaldības nosacījumiem un ierobežojumiem, ja tādi būs.  

Bio kanalizācijas darbības princips 
Notekūdeņi no dzīvojamās ēkas tiek uztverti speciāli veidotā tvertnē. Tajā mājo baktērijas un mikroorganismi, kuri pārtiek no ūdenī esošajām organiskajām vielām. Bioloģisko attīrīšanu parasti iedala aerobos un anaerobos procesos. 

Aerobais ir process, kurā piedalās skābeklis, savukārt anaerobais apzīmē bioloģisku procesu bezskābekļa vidē. Šie procesi  tiek izmantoti, lai panāktu optimālu organisko vielu izvadīšanu no notekūdeņiem. Ja tiek lietots aerobais process, tad tvertei tiek pievienots gaisa pūtējs jeb kompresors, kas piegādā skābekli organismiem. Bioloģiskā kanalizācija ir videi draudzīgākais notekūdeņu attīrīšanas veids, jo attīra ūdeni no ķīmiskā piesārņojuma (fosfora un slāpekļa u.c.) un palīdz novērst notekūdeņu radīto piesārņojumu apkārtējā vidē. Iekārtā attīrīto ūdeni var novadīt zemē, ūdens krātuvēs, virszemes ūdeņos vai arī izmantot kā otrreizējo tehnisko ūdeni mājsaimniecībā.

Bioloģiskās kanalizācijas priekšrocības

  • Iespēja uzstādīt jebkurā īpašnieka izvēlētā vietā, aizņem nelielu platību.
  • Vienkārša lietošana.
  • Bez nepatīkamas smakas un trokšņa.
  • Bioloģiskā kanalizācija ir energoefektīva.
  • Viegli transportējamas iekārtas.
  • Ilgtermiņā iekārta ir ekonomiski izdevīga.
  • Darba ilgums ir neierobežots.
  • Augsta attīrīšanas efektivitāte  attīra no slāpekļa un fosfora.
  • Attīrīto ūdeni var novadīt lietus notekūdeņu sistēmās, ūdenstilpēs, infiltrēt augsnē vai izmantot kā tehnisko ūdeni mājsaimniecībā.
  • Attīrīšanas procesu toksiski neietekmē mājsaimniecībā izmantojamie sadzīves ķīmijas tīrīšanas līdzekļi.
  • Nav nepieciešamas papildus izejvielas un ķīmijas.
  • Kompakta, nosegta ar plastmasas vai dzelzs vāku.
  • Vienā tvertnē integrēti visi bioloģiskās attīrīšanas procesi.
  • Bio kanalizācijas ierīkošana ir iespējama 12 dienu laikā.
  • Minimāli ekspluatācijas izdevumi.
  • Iespējama atkārtota uzstādīšana citā vietā.
  • Iespējami dažādi tehniskie risinājumi, renovācijas.

Izvēloties bioloģiskās kanalizācijas iekārtu
Jādomā par pašreizējās ģimenes cilvēku skaitu  vai tas nākotnē pieaugs vai saruks un kādi ir ģimenes locekļu ieradumi attiecībā pret ūdens lietošanu. Ūdens patēriņam piemērota notekūdeņu savākšana un attīrīšana, kā arī vienkārša sistēmas uzturēšana un tīrīšana ietekmēs ikdienas komfortu un izdevumus privātmājas lietošanas laikā.


Mājokļa īpašniekam jāaprēķina prognozējamais mājokļa notekūdeņu patēriņš. Notekūdeņu aprēķinā iekļauts: veļas un trauku mazgāšana, wc apmeklējumi, dušas lietošana ikdienā. Aptuvenais vidējais apjoms: privātmājā vidēji viens cilvēks diennaktī patērē no 100 līdz 200 l dienā, 3650073000 l gadā.

Īpašniekam jāizvēlas kanalizācijas tvertnes lielums pēc šiem aprēķiniem  Jo lielāka ģimenē, jo biežāk mājā uzturas (dzīvo katru dienu), jo lielāka tvertne jāizvēlas.

Gruntsūdeņu dziļuma līmenis – tas ir atkarīgs no īpašuma ģeogrāfiskās atrašanās  vietas. Ja ir zemi gruntsūdeņi, tad līdz ūdenim jārokas ļoti dziļi. Augsti grunts ūdeņi nozīmē, ka, izrokot pāris lāpstu dziļumā, jau parādās ūdens. Bioloģiskās kanalizācijas iekārtas ir vienīgais oficiāli atļautais autonomais kanalizācijas veids vietās, kur ir augsti gruntsūdeņi.



Raksts tapis sadarbībā ar “Eco Tehnoloģijas”  vairāk informācijas par uzņēmuma sniegtajiem pakalpojumiem vietnē www.ecotehnologijas.lv 

 

 

 

 

 

 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Vai atceraties pagājušo ziemu, kad stundām ilgi nācās tīrīt sniegu ar lāpstu? Tagad ir īstais brīdis padomāt par efektīvāku risinājumu – sniega pūtēju, kas ietaupīs gan jūsu laiku, gan spēkus. Ko ņemt vērā, izvēloties sniega pūtēju?

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.