Bioloģiskās attīrīšanas stacijā “Daugavgrīva” rekonstruēti vēl divi apjomīgie notekūdeņu nostādinātāji
Turpinot Rīgai un arī Baltijas jūrai nozīmīga vides projekta realizāciju, Bioloģiskās attīrīšanas stacijā “Daugavgrīva” pabeigta divu notekūdeņu pirmreizējo nostādinātāju pārbūve – klātesot Austrijas ražošanas uzņēmuma “Tschuda”, inženieru organizācijas un būvnieku pārstāvjiem, ceturtdien, 29. septembrī, tie jau tika izmēģināti darbībā.
BAS “Daugavgrīva” vadītājs Māris Zviedris: “Bioloģiskās attīrīšanas stacija “Daugavgrīva” jau daudzus gadus strādā nepārtraukti, attīrot Rīgas pilsētas iedzīvotāju radītos notekūdeņus, un rūpējas, lai vidē tie nonāktu jau attīrītā un nekaitīgā veidā. Šie nostādinātāji ir ļoti nozīmīgs posms notekūdeņu attīrīšanas ķēdē, līdz ar to var teikt, ka paveikts arī ļoti nozīmīgs darbs vides kvalitātes Baltijas jūrā saglabāšanā.”
SIA “Rīgas ūdens” notekūdeņu attīrīšanas un dūņu apsaimniekošanas optimizācijas projekta ietvaros plānots rekonstruēt visus 16 attīrīšanas stacijā esošos nostādinātājus. Tie ekspluatēti jau vairāk nekā 30 gadus, un iekārtu kalpošanas termiņš tuvojas beigām. No sešiem aptuveni 4500 kubikmetru ietilpīgajiem rezervuāriem notekūdeņu pirmreizējai nostādināšanai divi rekonstruēti jau iepriekšējos gados, un vēl divi tagad gaida to oficiālu nodošanu ekspluatācijā. Savukārt no desmit otrreizējiem nostādinātājiem pārbūvēti divi, un šoziem plānots sākt darbu pie nākamā.
Abu pirmreizējo nostādinātāju rekonstrukcija uzsākta 2021. gada oktobrī, un nepilna gada laikā darbi pilnībā pabeigti. Darbus veica būvfirma SIA “Velve”, projekta kopējās izmaksas ir aptuveni 2,7 miljoni eiro.
“Salīdzinoši īsā termiņā mūsu komanda ir paveikusi ievērojamu darbu apjomu, lai nodrošinātu turpmāku notekūdeņu nostādinātāju sekmīgu veiktspēju. Atjaunošanas darbu ietvaros diviem rezervuāriem ar aptuveni 40 metru diametru un 4,5 metru dziļumu uzstādītas jaunas nerūsējošā tērauda metālkonstrukcijas un atjaunots betona aizsargslānis, izbūvēta jauna cauruļvadu sistēma un uzstādītas jaunas elektrības un automātikās vadības sistēmas. Tāpat piegādātas un uzstādītas jaunas skrēpera konstrukcijas ar metāla nosegiem pār rezervuāra perimetru. Kopumā izmantoti aptuveni 1000 kubikmetri betona un teju 60 tonnas stiegrojuma. Šobrīd galvenie būvdarbi ir noslēgušies un varam uzsākt pēdējo posmu pirms objekta nodošanas ekspluatācijā – pārbaudes ciklu. Tā ietvaros rezervuāriem tiek veikti “slapjie testi”, lai pabeigtu iekārtu un automātikās regulēšanas sistēmu pārbaudes darbus reālos apstākļos,” informē SIA “Velve” valdes priekšsēdētāja Vineta Verika.
Uzziņai:
Nostādinātāji ir nozīmīgs posms notekūdeņu attīrīšanas ķēdē. No pilsētas pa kanalizācijas spiedvadiem notekūdeņi iesākumā nokļūst BAS “Daugavgrīva” pieņemšanas kamerā, pēc tam – mehāniskajās restēs, kur tiek atdalīts rupjais piesārņojums (plastmasas iepakojums, dažādi izstrādājumi u.tml.), bet tad - smilšķērājos, no kuriem tālāk pirmreizējos nostādinātājos, kur noslēdzas notekūdeņu mehāniskās attīrīšanas posms. Dzelzsbetona baseinos notiek notekūdeņos atlikušo un vēl neizšķīdušo suspendēto vielu nostādināšana, lai pēc tam tos novirzītu uz bioloģisko procesu aerācijas baseiniem, kur ar aktīvo dūņu palīdzību 24 stundu laikā notiek notekūdeņu bioloģiskā attīrīšana. Pēdējais notekūdeņu attīrīšanas posms ir otrreizējie nostādinātāji, notekūdeņu nostādināšanai un aktīvo dūņu hidrostatiskai atdalīšanai. Pēc tam pilnībā attīrītie notekūdeņi tiek izvadīti Rīgas jūras līcī - no krasta līnijas 2,4 kilometru attālumā un aptuveni 15 metru dziļumā.