Birkerts: Okupācijas muzeja piebūve ir minimālas apbūves paraugs
"Esmu pārsteigts, ka sāpe par Okupācijas muzeja nākotni un veidolu atsevišķos cilvēkos ir tik ilgi rūgusi. Ir pagājuši 12 gadi, kopš pieņemts lēmums par muzeja piebūvi un šo gadu laikā bija iespēja runāt, diskutēt, mainīt. Taču, kāpēc tieši tagad? Man šķiet profesionāli bezatbildīgi izteikt jebkādus kategoriskus spriedumus un vērtējumus šobrīd, jo gluži vienkārši – pasaules profesionālajā arhitektu cunftē tā nedara," norāda Birkerts.
Arhitekts atklāj, ka pirms 12 gadiem nācis ar absolūta minimālisma arhitektonisko priekšlikumu, ar "redzējumu, kas atstāj visus mierā un nevienam nedara pāri". Piebūve nevienu neaiztiekot, jo tai neesot savas izteiksmes. "Tā negrib nevienu aizvainot, nevienu iespaidot, tā mēģina būt tik neuzbāzīga, cik var būt. Tā bija mana galvenā pieeja, radot projektu. Faktiski ēkai nevar uzbrukt, jo tā pati nevienam neuzbrūk," atklāj Gunārs Birkerts.
Tāpat Birkerts skaidro, ka Okupācijas muzeja piebūve ir tikpat laikmetīga kā oriģinālais muzejs. "Tā tikai reprezentē savu esamību. Un ar savu būtību, esot kā pretējā izteiksme vecajai ēkai, mēs panākam metaforu - tā pārstāv pretēju virzienu kā esošā ēka. Tas ir Nākotnes nams," tā Birkerts.
Būvniecības portāls abc.lv jau vēstīja, ka otrdien, 30.jūnijā, publiskā diskusijā arhitekti spriedīs par Okupācijas muzeja rekonstrukcijas piebūvi.
Foto: Ieva Lūka/ LETA