Brants: Kas tas ir, kā rīkoties?
Par brantu tautā sauc koksnes puvi, ko rada īstā mājassēne jeb "asarojošā" sēne (latīniski: serpula lacrymans). Tās sēņotne sākotnēji ir irdena, balta, tomēr drīz vien iegūst nedaudz rožainu nokrāsu, vietumis to sāk pārklāt netīri dzelteni plankumi. Uz sēņotnes bieži redzami ūdens pilieni, kādēļ to arī sauc par asarojošo sēni. Brants, atšķirībā no pelējuma sēnītes, pats ražo mitrumu un ir daudz agresīvāks; ja tas netiek likvidēts, koka konstrukcija dažos gados var sabrukt.
Kas ir brants?
Sēnes vai sēņveidīgi organismi neražo hlorofilu (vielas, ko augi izmanto barības vielu ražošanai kā fotosintezējošu pigmentu), tāpēc tie absorbē barības vielas no citiem apkārtesošiem matērijas veidiem, piemēram, koka.
Arī brants sākotnēji uz bojātās koksnes veido vatei līdzīgus baltus sēņotnes sakopojumus, kas vēlāk iegūst dzeltenīgu, iesārtu vai pelēcīgu nokrāsu. Kad izveidojusies, sēņotne pa mūra vai citām spraugām tiecas ēkā izplesties ar īpašu auklai līdzīgu veidojumu (rizomorfu) palīdzību; rizomorfas sākumā visbiežāk ir baltas un lokanas, vēlāk kļūst iedzelteni pelēkas vai pelēki brūnas, savukārt izžuvušas tās ir trauslas.
Vecāka sēņotne izžūst, kļūst blīvāka, pieņem tumšāku nokrāsu un pārvēršas pelnu pelēkā plānā, ādainā plēvē. Atmirusī sēņotne nokrīt no koksnes kā netīra, saplēsta lupata. Labvēlīgos apstākļos no sēņotnes attīstās augļu ķermeņi, kas vidusdaļā izskatās kā grumbuļaina, ādaina, brūngana plēve ar biezu šķiedrveidīgu baltu malu.
Kā rīkoties?
Autors: brants_likvideshana
Ja brants ieviesies mājā, jārīkojas operatīvi, jo sēne var nodarīt ievērojamus postījumus arī vienas sezonas laikā. Ieteicams piesaistīt speciālistu, kas izvērtēs bojājumu apjomu, konstatēs sēnes augšanas sākuma punktus un noteiks arī veicamos remontdarbus. Ir nepieciešams lokalizēt un novērst mitruma avotus, kā arī jānodrošina konstrukcijas ātra izžūšana.
Sēnes augļķermeņus un micēliju uzmanīgi noņem, ievieto plastmasas maisā un pēc tam sadedzina, lai neizplatītu sporas. Lai iznīcinātu brantu uz būvkonstrukcijas, inficēto vietu izgriež (ieskaitot arī veselo koksni vismaz pusmetru aiz redzamajām sēnes bojājumu vietām), dezinficē konstrukcijas daļas, kas atradušās infekcijas perēkļa tuvumā, tad uzklāj antiseptisku līdzekli un izgrieztajā vietā iestrādā ielāpu jeb protēzi. Arī satrupējušo koksni un citus bojātos priekšmetus sadedzina.
Ja koka konstrukcija pakļauta mitrumam
Kokmateriāli un koka konstrukcijas var kļūt mitras vairāku iemeslu dēļ. Starp izplatītākajiem cēloņiem ir veļas mazgājamās mašīnas noplūde, paaugstināts gaisa mitrums telpā apvienojumā ar nepietiekamu ventilāciju, kā arī citi. Mitrums var iekļūt arī no ēkas ārpuses, piemēram, ja tek jumts, ir slikti veikta hidroizolācija jumtam, sienām, pamatiem. Lai kāds būtu mitruma cēlonis, novēršot šo problēmu un ļaujot kokmateriāliem pienācīgi izžūt, branta parādīšanās risks krietni vien samazināsies.
Sēne iemetīsies tikai mitrā kokā, parasti tādā, kura mitruma saturs pārsniedz 20%. Šī iemesla dēļ mitruma avota likvidēšanai jābūt jebkuras branta izskaušanas stratēģijas pamatā. Ja konstatēts brants, nekādā gadījumā nedrīkst atkārtoti izmantot inficētos kokmateriālus vai izolācijas materiālus. Nepieciešamības gadījumā telpā ierīko pietiekamu ventilāciju, kā arī hidroizolāciju, nodrošina sausu vidi.
Komentāri
-
Uuu iiii ll