Brīvdabas muzejs saņem balvu par Darvas cepļa restaurāciju
Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā kopš 1936.gada eksponētais darvas ceplis (pārtvaices krāsns) ar Ziemeļkurzemes tautas celtniecības tradīcijās virs tā būvēto koka konstrukciju tagad uzskatāms par unikālu, bet savulaik plaši izplatītu laikmeta liecību.
75 gadus pēc uzstādīšanas muzejā cepļa koka konstrukcija bija avārijas stāvoklī un tā restaurācija - neatliekama. Respektējot 20.gs. 30.gados pielietotās metodes, tika aizvietotas jau reiz protezētās detaļas un tās, kuru koksne bija zaudējusi mehānisko stiprību.
2012.gadā īstenotais Darvas cepļa restaurācijas projekts irpēdējos gados ievērojamākais veikums restaurācijas jomā muzejā, lai saglabātu unikālu vēsturisku saimnieciskās darbības liecinieku.
Visus darvas cepļa atjaunošanas un teritorijas uzlabošanas darbus teicamā kvalitātē veica Brīvdabas muzeja Restaurācijas nodaļas darbinieki - koka restaurācijas speciālisti Edgars Melnis un Raitis Rugēvics, kā arī Kultūrvēsturiskās vides departamenta strādnieki. Restaurācijas darbus uzraudzīja direktores vietnieks-galvenais krājuma glabātājs Mārtiņš Kuplais. Darbi tika finansēti no Brīvdabas muzeja budžeta līdzekļiem.
Darvas ceplis tika slēgts apmeklētājiem 2011.gada jūnijā. Restaurācijas darbi notika 2011. un 2012.gada vasaras un rudens sezonās. 2012.gada decembrī Bluķa vakara pasākuma laikā darvas ceplis pēc restaurācijas simboliski un svinīgi atgriezās Brīvdabas muzeja ekspozīcijā un tika nodots sabiedrības apskatei.
Par Brīvdabas muzeja speciālistu sistemātisko, atbildīgo un profesionālo darbību liecina arī iepriekšējā periodā saņemtā atzinība: par ieguldījumu Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanā laikā no 2008. līdz 2011.gadam Kultūras mantojuma Gada balvu nominācijā "Kultūras mantojuma restaurācija" saņēma Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lauku nodaļa muzejs "Vēveri" Vecpiebalgā par vējdzirnavu restaurācijas projektu.
Kultūras mantojuma Gada balvair vienīgais valsts apbalvojums kultūras mantojuma nozarē. To rīko biedrība "ICOMOS Latvija" un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālam atbalstam.
Informāciju sagatavoja Eva Birzleja, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Izglītības un informācijas nodaļas speciāliste
Publicitātes foto