Būvdarbi Upīša ielā 13 neapdraudot blakusesošo ēku; tam regulāri seko līdzi

Daudzdzīvokļu ēkas Ernesta Birznieka-Upīša ielā 13 celtniecība neapdraud blakusesošā nama ar numuru 11 tehnisko stāvokli, pēc 11.nama iedzīvotāju sūdzību saņemšanas secināts abu objektu apsekošanā, tomēr būvvalde regulāri monitorējot būvniecības objektam apkārtesošo ēku iespējamo deformāciju, aģentūra LETA uzzināja Rīgas pilsētas būvvaldē.

Kā aģentūrai LETA skaidroja būvvaldes pārstāve Ilze Žūka, būvvalde šā gada 11.aprīlī ir saņēmusi iesniegumu, kurā lūgts steidzami veikt pārbaudi par to, vai daudzdzīvokļu ēku kompleksa celtniecība Rīgā, Ernesta Birznieka-Upīša ielā 13, noris atbilstoši normatīvo aktu prasībām, un apturēt daudzdzīvokļu ēku kompleksa būvniecību. Vienlaicīgi iesniegumā arī minēts, ka kopš kompleksa būvniecības sākšanas ēkas Ernesta Birznieka-Upīša ielā 11 tehniskais un vizuālais stāvoklis ir pasliktinājies - ēkas fasādē ir izveidojusies plaisa. Būvējamās daudzdzīvokļu ēkas tehniskais projekts būvvaldē ir akceptēts 2013.gada 9.septembrī, savukārt būvatļauja tā realizācijai izsniegta 2013.gada 25.oktobrī, informēja Žūka.

Šā gada 24.aprīlī būvvaldes Būvniecības kontroles pārvaldes Rīgas pilsētas būvinspekcijas būvinspektors vizuāli apsekoja objektu Rīgā, Ernesta Birznieka-Upīša ielā 13. Par apsekošanas laikā konstatēto ir sagatavots atzinums par būves pārbaudi, kurā konstatēts, ka darbi notiek atbilstoši regulējumam. Apkārt objektam esošajām ēkām pirms darbu sākšanas tika veikta tehniskā apsekošana, uz plaisām uzliktas kontroles markas un veikts regulārs monitorings. Ēku deformācija, kas pārsniegtu pieļaujamās normas, netika konstatēta. Kaimiņos esošajai ēkai Ernesta Birznieka-Upīša ielā 11 apsekošanas laikā tika konstatēta deformācijas šuve, kas izveidojusies ēkas būvniecības laikā, bet laika gaitā, iespējams, ir paplašinājusies, tādēļ tās monitoringam ir uzstādīti marķējumi, lai novērotu iespējamo deformācijas dinamiku.

Būvniecības regulējums nosaka, ka par katru pārbaudi būvinspektors dod atzinumu un, ja nepieciešams, arī norādījumus par to, kā novēršami pārkāpumi, - būvinspektoram ir tiesības apturēt būvniecību līdz laikam, kamēr atzinumā dotie norādījumi tiek izpildīti. Žūka norāda, ka būvinspektors atzinumā nav konstatējis pārkāpumus kompleksa būvniecībā, tostarp blakus ēkas tehniskā stāvokļa pasliktināšanos, kas varētu būt radusies kompleksa būvdarbu veikšanas procesā, līdz ar to būvvaldei nav pamata apturēt kompleksa būvniecību.

Vienlaicīgi būvvalde informē, ka būvinspektors atzinumā norādījis, ka ēkā konstatēta deformācijas šuve, kas izveidojusies dzīvokļu kompleksa būvniecības laikā.

Tomēr šā gada 11.augustā pilsētas būvvaldē atkārtoti ir saņemts iesniegums, kurā lūgts apturēt būvdarbus objektā Ernesta Birznieka-Upīša ielā 13, jo tie turpinot negatīvi ietekmēt blakusesošo 11.namu. Iesnieguma pielikumā pievienots arī minētās ēkas pasūtīts sertificēta speciālista atzinums, kurā tās tehniskais stāvoklis uzskatīts par apmierinošu, kā arī secināts, ka daļa plaisu izveidojušās ēkas nevienmērīgas sēšanās dēļ un plaisa ar atvērumu līdz trīs centimetriem potenciāli varot izveidot bīstamību ēkas sienai, tādēļ ir nepieciešami remontdarbi plaisu vietās, kā arī turpmāko būvniecības tehnoloģiju un risinājumu ietekmes uz apbūves deformāciju progresa izvērtējums.

Lai pārbaudītu iesniegumā norādīto, Rīgas pilsētas būvinspekcijas galvenais būvinspektors 12.augustā vizuāli apsekoja būvobjektu un blakusesošo 11.namu un konstatēja, ka uz 11.nama ārsienas plaisu kontrolei no būvlaukuma puses ir uzstādītas ģipša markas. Noskaidrots, ka ģipša markas ir uzlicis būvuzņēmējs, kurš veicot pastāvīgu plaisu uzraudzību ar reģistru deformāciju monitoringa darba žurnālā. Tāpat konstatēts, ka uz 11.nama ārsienām no ielas puses un pagalmā, kā arī caurbrauktuvē ir uzstādīti plaisu monitoringa kontroles mērinstrumenti, kurus uzstādījis11.nama tiesiskā valdītāja nolīgts būvinženieris.

Apsekošanas laikā konstatēts, ka 11.nama ielas fasādes vidusdaļā ir plaisa, kuras lielākais atvērums novērojams piektā stāva dzegas daļā - vietā, kur plaisas kontrolei uzstādīta ģipša marka, - un uzstādīts jauns plaisas kontroles mērinstruments.

Žūka skaidroja, ka būvvaldē iesniegtas plaisu monitoringa atskaites un slēdziens par deformācijas šuvi, kā arī būvtehniskās ekspertīzes atzinums par Upīša ielas 11.namu, tā fasāžu tehnisko stāvokli, deformācijas šuves atvēruma digitālo uzmērījumu, kā arī cita saistītā dokumentācija. Slēdzienā konstatēts, ka būvdarbi nav būtiski pasliktinājuši minētās ēkas ārsienu kopējo tehnisko stāvokli, kā arī nav radīts tās stabilitātes apdraudējums.

Būvinspektors, izvērtējis būvvaldes rīcībā esošos būvobjekta pārbaudes lietas materiālus un sertificēto personu atzinumus par Upīša ielas 11.nama tehnisko stāvokli, secinājis, ka būvobjekta būvuzņēmējs un 11.nama tiesiskais valdītājs veic tā ārsienu plaisu pastāvīgu kontroli ar ģipša marķieriem un mērinstrumentiem.

Ņemot vērā iepriekš minētos apstākļus un to, ka pārbaudes laikā būvobjektā atkāpes no būvprojekta netika konstatētas, būvvalde secinājusi, ka nepastāv tiesiski priekšnoteikumi būvdarbu apturēšanai būvobjektā Upīša ielā 13.

Tāpat līdz šā gada 23.oktobrim būvvalde attiecīgajām personām uzdevusi izvērtēt un sniegt atzinumu par būvprojekta ģeoloģiskās izpētes datiem, pamatu izbūves risinājumiem un pamatnes nestspēju, ņemot vērā 11.nama monitoringa atskaites un izpētes slēdzienu par tā tehnisko stāvokli, kā arī izvērtējot turpmākās būvniecības ietekmi uz apbūves deformāciju progresu un sniedzot tehniskos risinājumus, ja tādi nepieciešami.

Rīga, 21.okt., LETA.

Foto: STOCK.XCHNG

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Operatīvie dienesti aicina uz konferenci par drošību svētkos

Operatīvie dienesti aicina uz konferenci par drošību svētkos

Tieši 20 dienas pirms stāsies spēkā Ugunsdrošības noteikumu prasība, kas nosaka, ka visos mājokļos jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) kopā ar Valsts policiju (VP) un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD) 12. decembrī plkst. 12.00, Jaunpils ielā 13, Rīgā, rīkos preses konferenci, kurā atgādinās par drošību svētkos.

Uzņēmējs runā