Būvinženieris, kuram pēc Zolitūdes traģēdijas anulēts sertifikāts, turpina piedāvāt savus pakalpojumus
Būvinženieris Ivars Sergets, kuram Latvijas Būvinženieru savienība pēc Zolitūdes traģēdijas anulējusi būvinženiera sertifikātu, turpina piedāvāt savus pakalpojumus.
Šādu faktu konstatējusi Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija, kura šodien lēmusi par dzīvojamās ēkas Katoļu ielā 12 turpmāko nākotni.
Komisija saņēmusi ēkas tehniskās apsekošanas atzinumu, kuru pēc ēkas privātīpašnieka pasūtījuma 24.februārī veicis Sergets.
Rīgas domes Īpašuma departaments par šo faktu ziņojis Latvijas Būvinženieru savienībai, kura informējusi, ka Sergeta būvinženiera sertifikāts sakarā ar Zolitūdes traģēdiju lielveikalā "Maxima" ir anulēts.
Ņemot vērā šo faktu, Vidi degradējošu būvju komisija šodien nolēma, ka izsniegtajam tehniskās apsekošanas atzinumam Katoļu ielā 12 nav juridiska spēka, tāpēc īpašuma tehnisko apsekošanu uzdots organizēt Rīgas domes Īpašuma departamenta speciālistiem. Pēc jauna atzinuma saņemšanas tiks gatavots domes lēmuma projekts par dzīvojamās mājas Katoļu ielā 12 piespiedu sakārtošanu.
Kopumā Vidi degradējošu būvju komisija šodien nolēmusi septiņus īpašumus izslēgt no graustu saraksta un tikpat daudziem mainīt klasifikāciju un paaugstināt nekustamā īpašuma nodokļu likmi, savukārt četri vidi degradējoši objekti sarakstā tika iekļauti no jauna.
Sēdē tika apspriests arī nodokļu piemērošanas jautājums attiecībā uz kultūrvēsturiskajiem pieminekļiem un tas, kā notiks informācijas aprite šī jautājuma risināšanā ar Vidi degradējošu būvju komisiju un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju.
Plānots, ka nākamā Vidi degradējošu būvju komisijas sēde notiks 11.aprīlī. Tajā tiks uzklausīti komisijas pārstāvju viedokļi par Rīgas domes Īpašuma departamenta izstrādātajiem vidi degradējošo ēku (būvju) kritērijiem un turpmāko pašvaldības rīcību attiecībā uz ēkām, kurām ir uzlikts fasādi atveidojošs dekoratīvais pārsegs, bet joprojām ilgstoši tajā nenotiek nekādi būvdarbi vai ēkas tehniskā stāvokļa uzlabošanas darbi.
Jau ziņots, ka Latvijas Būvinženieru savienības (LBS) Sertifikācijas un novērtēšanas komisija pērn 27.novembrī nolēma apturēt septiņu Zolitūdes traģēdijā iesaistīto sertificēto būvinženieru sertifikātus. Ekonomikas ministrija (EM) 12.janvārī sertifikātu apturēšanu atzinusi par prettiesisku, norādot, ka valdības noteikumi neļauj LBS apturēt sertifikātu darbību, jo tos drīkst tikai anulēt.
LBS janvārī nolēmusi anulēt sertifikātus tikai diviem no septiņiem speciālistiem - sabrukušās "Maximas" konstruktoram Ivaram Sergetam un ekspertīzes veicējam Andrim Gulbim. LTV raidījums "De facto" iepriekš norādīja, ka "Maxima" lielveikals nav vienīgā sabrukusī būve, kurai klāt stāvējuši Sergets un Gulbis. 2011.gadā Brocēnos iebruka jumts vienam no diviem nesen uzceltiem "Cemex" rūpnīcas angāriem, kas esot radījis miljonos mērāmus zaudējumus. Lai gan Sergets noliedza, ka būtu bijis iesaistīts šajā projektā, raidījums vēstīja, ka "Cemex" kaļķakmens novietnes projekta dokumentācijā viņš minēts kā direktors, bet būvinženieris Gulbis - kā vadītājs.
Sergets savu vainu nav gatavs atzīt un neizslēdz iespēju apstrīdēt lēmumu. Viņaprāt, vēršanās pret viņu notikusi, balstoties uz slēdzieniem, ko izdarījuši iesaistīto pušu - arhitektu firmas "Kubs" un būvnieku "RE&RE" - nolīgti eksperti. "Ir jābūt kaut kādam iemeslam, lai atņemtu [sertifikātu]. Pašlaik notiek visas ekspertīzes, visas izmeklēšanas. Mums ir jābalstās uz neatkarīgām ekspertīzēm," teicis Sergets.
Pērn 21.novembrī, Zolitūdē, iebrūkot 2011.gadā uzbūvētajam lielveikala "Maxima" jumtam, zem gruvešiem gāja bojā 54 cilvēki.
Rīga, 28.marts, LETA.
Foto:rolands.lakis/Flickr