Būvniecība ziemā: priekšrocības un trūkumi
Priekšrocības
* Pieejamība
Ziemas laikā būvniecības uzņēmumiem ir krietni mazāks pasūtījumu skaits, tāpēc var rēķināties, ka tie piedāvās atlaides. Celtnieki nesteigsies visu paveikt pēc iespējas ātrāk, kas noteikti pozitīvi ietekmēs celtniecības kvalitāti, arī māju projektētāji ziemas laikā strādā mazāk, kas nozīme – arī uzmanīgāk.
* Taupīgums
Būvmateriāli ziemas laikā ir lētāki (10 – 15%), turklāt daudzus no tiem iespējams glabāt zem klajas debess svaigā gaisā, apsedzot ar plēvi vai ruberoīdu. Līdz ar to būvmateriālu uzglabāšana izmaksās mazāk, tas attiecas arī uz transportēšanu. Jāpiebilst, ka ziemā netraucē biežie nokrišņi un karstā saule.
* Kārtība
Būvlaukumu pēc sniegputeņa jebkurā gadījumā nākas tīrīt, vienlaicīgi novācot arī atkritumus, kas radušies būvniecības laikā. Savukārt vasarā atkritumu izvešana speciāli jāizplāno. Viena no svarīgākajām priekšrocībām ir tāda, ka celtniecības tehnika, braucot pa sniegu, zālienam un augsnei kaitē daudz mazāk nekā vasarā.
* Tīrība
Aukstuma iespaidā koksnē nevar ieviesties sēnīte, pelējums vai kukaiņi. Taču būvmateriālus jebkurā gadījumā jāpārklāj ar aizsardzības līdzekļiem, piemēram, koksni ar antiseptiķi, bet to varētu veikt nevis būvniecības sākumā, bet gan pēc tās pabeigšanas.
* Ātrums
Ja izdodas ziemas laikā uzbūvēt māju, uzreiz var veikt arī iekšējo apdari, nodrošinot to, ka pavasarī mājā jau varētu būt apdzīvojama.
Trūkumi
* Apkure
Celtniekiem ir jānodrošina apsildāmi treileri, līdz ar to jāmaksā par elektrības patēriņu.
* Īsa darbadiena
Ziemas laikā ļoti ātri iestājas tumsa, tādēļ celtnieki ātrāk pabeidz darbu. Savukārt mākslīgā apgaismojuma nodrošināšana pieprasa papildus izdevumus.
* Sarežģītība
Gadījumā, ja sals ir ļoti liels (virs 25°C), nepieciešams pārtraukt darbu ar koksni – tā zāģēšanas laikā varētu sākt plaisāt. Tāpat tādā aukstumā nav īpaši komfortabli darboties ar elektriskajiem instrumentiem.
Lai izvairītos no nevajadzīgiem sarežģījumiem, ēkas pamatus labāk būvēt siltajā sezonā. Ziemā tas varētu izmaksāt daudz dārgāk. Taču, kā norāda celtnieki, izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas, celtnes pamatus var būvēt pat ļoti stipra sala laikā, atliek tikai pielietot pareizos maisījumus, kas zemas temperatūras ietekmē nesasalst. Tādā gadījumā ir iespējams izvairīties no konstrukcijas deformācijas un bojājumiem. Tāpat jāzina, ka ziemā var būvēt jebkura veida māju ar nosacījumu, ka nenākas saskarties ar "slapjiem" darbiem.
Foto: Oregon Department of Transportation's photostream/flickr.com