Būvniecības process kļūst pilnībā digitāls
Ar 1. oktobri Būvniecības informācijas sistēma (BIS) nodrošinās pilnībā digitālu būvniecības procesa dokumentācijas apriti, tādējādi Latvijai izvirzoties starp nozares digitalizācijas līderēm Eiropā. Lai ar jauno funkcionalitāti iepazīstinātu sistēmas lietotājus, Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) līdz šī gada beigām rīkos vērienīgu apmācību kampaņu.
"Šis ir vēsturisks moments - Latvija ir kļuvusi par būvniecības nozares digitalizācijas līderi, nodrošinot pilnībā elektronisku dokumentācijas apriti - no ieceres līdz būves nodošanai ekspluatācijā," norāda BVKB direktore Svetlana Mjakuškina.
BVKB ir BIS pārzinis kopš 2017. gada sākuma. Birojam uzsākot BIS attīstīšanu, sistēmā kopumā bija pieejamas 22 333 būvniecības lietas. Šobrīd BIS ir izveidots vairāk nekā 92 220 būvniecības lietu.
Sistēmas attīstīšana tiek veikta Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projekta "Būvniecības informācijas sistēmas attīstība. 1. kārta (Nr.2.2.1.1./17/I/021)" ietvaros. Šobrīd saskaņošanā ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru ir dokumentācija arī projekta 2. kārtas īstenošanai. Galvenais projekta mērķis ir nodrošināt iedzīvotāju vajadzībām atbilstošus būvniecības pakalpojumus, samazinot administratīvo slogu, uzlabojot pieejamību un veicinot caurskatāmību. BIS veidota, tās attīstīšanā iesaistot nozari un potenciālos lietotājus - līdz šā gada jūlijam kopumā notikušas 45 darba grupas, kurās piedalījās 488 dalībnieki no 43 iestādēm.
Būtisks solis BIS attīstībā tika sperts 2018. gada septembrī, kad lietotājiem tika radīta iespēja elektroniski ierosināt būvniecību un saskaņot dokumentāciju, sākot no ieceres iesniegšanas līdz būvdarbiem. Līdz ar to periods kopš brīža, kad elektroniskās ieceres iesniegšana kļuva iespējama līdz 1. janvārim, kad tā būs obligāta, ir vairāk nekā gadu garš.
"Šobrīd novērojama pozitīva tendence attiecībā uz sistēmas izmantošanu - aug gan Būvniecības informācijas sistēmas lietotāju, gan tajā reģistrēto lietu skaits. Taču, lai BIS pilnvērtīgi darbotos, ir ļoti būtiski, lai visi tehnisko noteikumu izdevēji noslēgtu līgumus par sistēmas lietošanu un uzsāktu darbu tajā. To jau tagad likums nosaka par obligātu, taču no 2020. gada 1. janvāra, kad visas jaunās būvniecības ieceres būs veicamas tikai elektroniski, tam būs nepārvērtējama nozīme. Ceru, ka arī drīzumā plānotie izglītojošie pasākumi to veicinās," uzsver S. Mjakuškina.
Paredzēts, ka līdz šā gada beigām tiks rīkoti par sistēmu izglītojoši semināri un vebināri. Semināri notiks piecu dažādu Latvijas reģionu pilsētās - Rīgā, Jelgavā, Ventspilī, Talsos, Tukumā, Liepājā, Bauskā, Valmierā, Limbažos, Saldū, Jēkabpilī, Rēzeknē un Daugavpilī. Klātienē apmācīs vismaz 1500 sistēmas lietotājus - būvspeciālistus un tehnisko noteikumu izdevējus. Paralēli tam notiks 99 attālinātās apmācības jeb webināri, un 10 semināri sertificēšanas institūciju deleģētajiem būvspeciālistiem. Paredzēts arī veidot ciešāku sadarbību ar pašvaldībām, informējot iedzīvotājus par BIS sniegtajām iespējām.