Būvvalde: "Maximas" būvniecības dokumenti bijuši kārtībā; iepriekš veikala jumts veiksmīgi panesis lielu daudzumu sniega
Pirmreizējās būvprojekta pārbaudes liecina, ka visi nepieciešamie saskaņojumi, atzinumi, tehniskie slēdzieni un būvinspektoru apliecinājumi, kas bija nepieciešami lielveikala ēkas nodošanai ekspluatācijā, ir saņemti un apstiprināti ar parakstiem, tostarp dokumentus parakstījis arī būvprojekta autors, kura uzdevums bijis aprēķināt slodzes un noteikt atbilstošus būvmateriālus.
Vircavs norādīja, ka, pieņemot ēku ekspluatācijā, būvvaldē tika pārbaudīti 667 akti par konstrukciju risinājumiem un izmantotajiem materiāliem, taču nepilnības netika konstatētas, tāpēc ēku bija iespējams pieņemt ekspluatācijā. Vienlaikus viņš norādīja, ka būvvaldes inspektori neveic ekspertīzi par to, vai praksē izmantoti tie paši būvmateriāli, kas norādīti dokumentos.
Lielveikala un dzīvojamās ēkas vienotais skiču projekts akceptēts 2010.gadā, veikala ēka nodota ekspluatācijā 2011.gada 24.oktobrī. Vircavs norādīja, ka lielveikala jumts veiksmīgi izturējis 2011.gada bargo ziemu un biezā sniega segu.
2012.gada 12.septembrī izsniegta būvatļauja projekta otrajai kārtai - 12 stāvu daudzdzīvokļu ēkas būvniecībai un lielveikala jumta labiekārtošanai, nodrošinot apzaļumotu teritoriju ēkas iedzīvotājiem. Nelaime notikusi laikā, kad uz lielveikala jumta notikuši labiekārtošanas darbi, tāpēc Vircavs pieļāva versiju, ka šo darbu laikā notikušas atkāpes no darbu veikšanas projekta.
"Redzot jumta atliekas, redzams, ka uz tā veikti labiekārtošanas darbi - redzami maisi ar būvmateriāliem, bruģis, zeme. Neizslēdzu iespēju, ka ir notikušas atkāpes no darbu veikšanas projekta - pārāk daudz būvmateriālu sakrauti atsevišķās vietās, radot neadekvātu punktveida slodzi, kā rezultātā jumta konstrukcijas nav izturējušas. Nav izslēgts, ka veikala ēkas būvniecībā izmantoti neadekvāti būvmateriāli," norādīja Vircavs, taču uzsvēra, ka par traģēdijas cēloņiem varēs spriest tikai pēc ekspertīzes.
Būvvaldē pagaidām nav informācijas, vai un kā lielveikala sabrukšana varētu būt ietekmējusi daudzdzīvokļu nama izturību - šī ēka pēdējoreiz apsekota šā gada augustā, kad veikala jumta labiekārtošanas darbi nebija uzsākti, taču pārbaudē netika konstatētas atkāpes no akceptētā būvprojekta. Būvvalde šo ēku apsekos tuvākajā laikā.
Vircavs norādīja, ka būvinspektori nekavējoties apsekos visus objektus, ko būvē sabrukušās "Maximas" būvnieki - SIA "Re&Re". Reidā tiks pārbaudīti dokumenti un izpilddokumenti, īpaši skrupulozi tiks izvērtēti darbu veikšanas projekti konkrētajam lielveikalam līdzīgajos objektos.
Jau ziņots, ka 21.novembrī Priedaines ielā 20 esošajā tirdzniecības centrā, kurā atradās veikals "Maxima", iebruka jumts vismaz 1000 kvadrātmetru platībā. Jumts iegruva atkārtoti, kad ēkā jau notika glābšanas darbi, aprokot arī daļu palīdzības sniedzēju. Traģēdijā cietuši vairāki desmiti cilvēku un atrasti vairāk nekā 30 bojāgājušo. Nav zināms, cik cilvēku vēl atrodas zem drupām.
Lai uzzinātu par saviem tuviniekiem, kuri, iespējams, cietuši šajā nelaimē un nogādāti slimnīcā, iedzīvotāji var zvanīt uz numuriem 67 337 813 un 25 617 442.
Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas. Kā ziņots, 2007.gada 23.februārī pansionātā "Reģi" notika plašs ugunsgrēks, ko izraisīja īssavienojums elektroinstalācijā. Ugunsgrēkā gāja bojā 26 pansionāta klienti.
Tirdzniecības kompleksu, kurā telpas izmantoja "Maxima", attīstījis uzņēmums "Homburg", būvējusi - būvkompānija "Re&Re", bet ēku projektējusi arhitektu firma "Kubs". Veikala ēka Zolitūdē, Priedaines un Anniņmuižas ielas krustojumā, pabeigta 2011.gada nogalē.
Rīga, 22.nov., LETA.
Foto:Stock.XCHING