Būvvaldes, būvuzraudzība, likumi
Būvvalde ir pašvaldības iestāde, kas pārzina un kontrolē būvniecību un tās procesus attiecīgajā administratīvajā teritorijā. Tai jāpārzina būvniecību visos tās etapos: projekta izstrādes un apstiprināšanas, tehnisko noteikumu un būvatļauju saņemšanas etapos, kā arī pēdējā stadijā, kad būvobjekts pieņemts ekspluatācijā.
Būvvalde nodarbina speciālistus, no kuriem vismaz viens ir arhitekts un viens — būvinspektors.
Būvvaldes galvenie uzdevumi:
* kontrolēt būvniecības procesu un atbilstību būvniecības likumam;
* sniegt ziņas par būvi;
* izskatīt iesniegumus un pieņemt lēmumus par celtniecības ieceri;
* izskatīt būvuzraudzības plānu;
* norīkot attiecīgos speciālistus kontrolei objektā;
* pieņemt un apstiprināt būvi ekspluatācijā;
* sniegt konsultācijas par būvniecības procesiem;
* sniegt konsultācijas par būvniecības iespējām attiecīgajās teritorijās.
Jēdzienu būvuzraudzība saprot ar celtniecības darbu uzraudzību visa procesa laikā. Par to ir atbildīgs būvuzraugs. Tāpat būvuzraugs uzņemas atbildību par to, lai būve vai tās daļa, kuras būvniecības laikā viņš pildījis savus pienākumus, atbilstu būvprojektam un pasūtītāja, būvniecības likuma un citu normatīvo aktu prasībām.
Likums ir valsts varas augstākās institūcijas apstiprināts vispārējs un obligāts noteikums jeb tiesību norma, kas regulē sabiedriskās attiecības kādā nozarē.
Būvniecības likums sastāv no 24 pantiem, tā mērķis ir kvalitatīvas dzīves vides radīšana, nosakot efektīvu būvniecības procesa regulējumu, lai nodrošinātu ilgtspējīgu valsts ekonomisko un sociālo attīstību, kultūrvēsturisko un vides vērtību saglabāšanu, kā arī energoresursu racionālu izmantošanu.
2014. gada 1. oktobrī stājies spēkā jaunais Būvniecības likums un daudzi tam pakārtotie Ministru kabineta noteikumi, kas būtiski maina līdzšinējo būvniecības kārtību, uzsvaru liekot uz būvdarbu organizēšanas procesu un iesaistīto pušu atbildību, vienlaicīgi samazinot birokrātisko procesu skaitu.
Būvniecības likumu piemēro jaunu būvju būvniecībai, kā arī esošu būvju pārbūvei, atjaunošanai, restaurācijai, rekonstrukcijai, nojaukšanai, lietošanas veida maiņai bez pārbūves un konservācijai.