BVKB 1. pusgada darbības rezultāti būvniecības uzraudzībā
Optimizēti BIS e-pakalpojumi un veiktas izmaiņas reģistros
Šā gada pirmajā pusgadā veiktas izmaiņas būvspeciālistu reģistrā, pārskatīts Būvniecības informācijas sistēmas (BIS) e-pakalpojumu skaits un uzlabota to lietojamība.
Šā gada sākumā apvienotas būvuzraudzības un būvdarbu vadīšanas specialitātes, attiecīgi pielāgojot arī BIS būvspeciālistu reģistru. Šīs bija nozarē ļoti gaidītas izmaiņas, ļaujot samazināt būvspeciālistiem nepieciešamo sertifikātu skaitu un arī izmaksas.
Pārskatīts un optimizēts BIS e-pakalpojumu skaits, apvienojot tos grupās. Šobrīd ir pieejami 25 BIS e-pakalpojumi. E-pakalpojumu pieejamība kopumā nav samazinājusies, bet ir nodrošināta to sistematizācija, kā arī atvieglota e-pakalpojumu meklēšanas iespējas un to pārskatāmība.
Norēķinu reģistrācija un jaunas saskarnes
Šā gada jūnijā ieviesta galveno būvdarbu veicēju un apakšuzņēmēju savstarpējo norēķinu reģistrācija Vienotajā elektroniskās darba laika uzskaites datubāzē (VEDLUDB). Uzsākts darbs arī pie Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes datu izmantošanas būvniecības uzraudzības procesos un mobilā e-paraksta ieviešanas BIS aplikācijās, nodrošinot dokumentu parakstīšanu BIS portālā ar mobilo e-parakstu.
“Ir gandarījums par paveikto Būvniecības informācijas sistēmas pilnveidē, padarot to lietotājiem ērtāku un saprotamāku. Turpinām strādāt pie sistēmas tālākas attīstīšanas procesu automatizācijas, lietojamības uzlabošanas, kā arī datu atkalizmantošanas virzienā,” norāda Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) direktora pienākumu izpildītāja, direktora vietniece Kristīne Upmiņa.
Atzinīgi novērtēti sniegtie pakalpojumi
BVKB īsteno būvspeciālistu sertificēšanu un patstāvīgās prakses uzraudzību būvekspertīzes specialitātē. Šogad veiktajā aptaujā par Būvspeciālistu sertificēšanas nodaļas sniegto pakalpojumu kvalitāti kā augstu to novērtēja 66,7% aptaujāto ekspertu.
Pirmajā pusgadā pieņemti trīs lēmumi par būvprakses sertifikāta piešķiršanu un viens lēmums par atļaujas piešķiršanu ārvalstu speciālistam īslaicīgu profesionālo pakalpojumu sniegšanai. Izskatītas sūdzības par deviņu būvspeciālistu iespējamajiem profesionālās darbības pārkāpumiem. Sešos gadījumos lietas izbeigtas, nekonstatējot pārkāpumus, vienā konstatēti maznozīmīgi pārkāpumi, bet divos gadījumos - profesionālās darbības pārkāpumi, kā rezultātā pieņemti lēmumi par brīdinājumu izteikšanu būvspeciālistiem. Par piecu būvspeciālistu iespējamajiem pārkāpumiem sūdzību izvērtēšanas process tiek turpinās.
Būvdarbu kontrolē saglabājas līdzšinējās tendences
Pirmajā pusgadā aptuveni 60% atzinumu par būvju pārbaudi pārkāpumi nav konstatēti. No visiem šā gada pirmajos sešos mēnešos būvdarbu kontroles ietvaros sagatavotajiem 345 atzinumiem 219 gadījumos pārkāpumi nav konstatēti. Savukārt 120 gadījumos konstatēti pārkāpumi, kas nebija tik būtiski, lai apturētu būvdarbus. Tomēr sešos gadījumos būvdarbi apturēti visā objektā vai tā daļā. Būvdarbu apturēšanas iemesli galvenokārt saistīti ar būvdarbu veikšanu neatbilstoši būvprojektam, kā arī to, ka savlaicīgi netiek pildīti būvniecības normatīvajos aktos noteiktie būvniecības dalībnieku pienākumi - būvdarbi faktiski tiek veikti saskaņā ar būvprojekta izmaiņām, kuru ietekme uz būves nesošo konstrukciju mehānisko stiprību, stabilitāti, ugunsdrošību un lietošanas drošību nav savlaicīgi izvērtēta. Attiecībā uz būvprojekta izmaiņu saskaņošanas kārtību 2023. gadā normatīvajos aktos tika veikti grozījumi, kā rezultātā samazinās būvniecības procesu kavējošie administratīvie šķēršļi.
Jāturpina uzlabot ēku lietošanas drošību
Šā gada pirmajos sešos mēnešos publisko ēku ekspluatācijas uzraudzības ietvaros veikta 161 fiziskā pārbaude. Vērtējot pirmreizējo pārbaužu rezultātus, konstatēts, ka bīstamā – avārijas vai pirmsavārijas stāvoklī - ir 10,6% ēku, un to ekspluatācija līdz bīstamības novēršanai nav pieļaujama - attiecīgi pieņemti lēmumi par ekspluatācijas aizliegumu. Drošība ir uzlabojama 77,6% ēkās - visbiežāk konstatētās neatbilstības ir margu un to aizpildījuma neesamība, nemarķēta augstuma starpība un stiklotās virsmas, fasādes apdares elementu nokrišanas iespējamība, kā arī nedroša elektroinstalācija. Savukārt 11,8% ēkas ir teicamā vai labā stāvoklī. Situācija ir līdzīga kā attiecīgajā laika periodā pirms gada, kad avārijas vai pirmsavārijas stāvoklī bija 9% ēku, 81% drošība bija jāuzlabo, attiecīgi 10% bija teicamā vai labā stāvoklī.
Vienlaikus BVKB veicis arī 386 administratīvās pārbaudes. Tostarp 74 lietās ir uzsākta administratīvā akta piespiedu izpilde (īpašniekiem piemērota piespiedu nauda), jo, iestājoties izpildes termiņam, nebija veiktas nepieciešamās darbības.
Saņemtās atzinības
BVKB ir Ekonomikas ministrijas pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kas savu darbību uzsāka 2014.gada 1. oktobrī un šogad apritēs 10 gadi kopš tā izveides. Kopš 2023. gada birojam uzticēta arī enerģētikas administrēšanas funkcija.
Par ieguldījumu energoresursu patēriņa izvērtēšanā un samazināšanā BVKB 2024. gada martā saņēma Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta izsniegto (VASSI) ilgtspējīgas paraugprakses apliecinājumu “Energovienoti”.
Maijā Latvijas Būvinženieru savienības (LBS) simtgadei veltītā konferencē LBS valdes priekšsēdētājs R. Eizenšmits pasniedza BVKB direktorei S. Mjakuškinai atzinības rakstu par ilggadēju un veiksmīgu sadarbību ar LBS kvalitatīvas būvniecības vides veicināšanā unekonomikas ministrs V.Valainis S. Mjakuškinai pasniedza atzinības rakstu par sasniegtajiem rezultātiem un personisko ieguldījumu BVKB attīstībā un būvniecības procesa digitalizācijā.