BVKB: Vislabāk ēkas tiek uzturētas Kurzemē un Zemgalē
No visām pārbaudītajām publiskajām ēkām 90,7% ir ļoti labā vai labā stāvoklī, bet tikai 9,3% - sliktā vai bīstamā stāvoklī, kas nav drošas ekspluatācijā. Vislabākā situācija ir vērojama reģionos, kur Kurzemē un Zemgalē 95% no ēkām ir teicamā vai labā stāvoklī, bet Latgalē tie ir 90%. Galvaspilsētā 89% apsekoto ēku ir atzītas par drošām ekspluatācijā, bet pārējām ir nepieciešami būtiski uzlabojumi.
"Saglabājusies pozitīvā tendence, ka daudzi ēku īpašnieki pēc pārbaudēm nekavējoties novērš konstatētos trūkumus - gandrīz 40% gadījumu problēmas tiek atrisinātas, vēl pirms BVKB ir pieņēmis lēmumu par turpmāku ēkas ekspluatāciju," uzsver BVKB direktors Pēteris Druķis.
Biroja pārbaužu rezultāti liecina, ka būtiski neatšķiras pašvaldību, valsts un privāto īpašnieku ēku stāvoklis. Būtiska nozīme ir ēkas vecumam - jo vecāka ēka, jo sliktākā stāvoklī tā atrodas. 96% ēku, kas ir vecumā līdz pieciem gadiem, ir teicamā un labā stāvoklī, bet attiecīgi tikai 87% ēku, kas vecākas par 50 gadiem, ir atzītas par pilnībā drošām.
Vislabākajā stāvoklī ir sporta ēkas, viesu mājas un viesnīcas, kā arī tirdzniecības un izglītības iestāžu ēkas, bet lielāku uzmanību prasa ārstniecības un veselības aprūpes iestādes.
Analizējot pēc galvenajiem ēku drošības riska faktoriem, joprojām procentuāli lielākais ir nepietiekama ēku mehāniskā stiprība, kam seko vides pieejamība un ugunsdrošības prasību neievērošana.
Līdz gada beigām BVKB plāno apsekot vairāk nekā 2000 publisko ēku visā Latvijā, bet kopumā birojam piekritīgas ir 24 000 ēku Latvijā. Šobrīd birojā strādā 67 darbinieki, no kuriem 41 ir speciālists būvniecībā un inženierzinātnēs ar nopietnu darba pieredzi Latvijā un ārvalstīs.
Jau ziņots, ka, lai ikvienam valsts iedzīvotājam būtu iespēja iepazīties ar Latvijā ekspluatēto publisko ēku stāvokli, BVKB izveidojis pārbaudīto objektu digitālo karti, kas apskatāma interneta mājaslapā www.bvkb.gov.lv.
LETA
Foto: Ieva Čīka/LETA