"Altum" aicinās iedzīvotājus nosiltināt garāko māju Latvijā - "Lielo Ķīnas mūri" Ziepniekkalnā
Rīga, 11.sept., LETA. AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum" ("Altum") sadarbībā ar Rīgas domi un "Rīgas namu pārvaldnieku" šodien organizē pirmo publisko Ozolciema ielas 18 nama ("Lielā Ķīnas mūra") iedzīvotāju sanāksmi, aģentūru LETA informēja "Altum".
Sanāksme notiks plkst.18.30 mājas pagalmā un tās mērķis ir informēt garākās mājas Latvijā iedzīvotājus par mājas renovācijas ieguvumiem un mudināt pieteikties daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes (DME) programmas atbalstam. Sanāksmē uzstāsies Rīgas mērs Nils Ušakovs (S), "Altum" Energoefektivitātes programmu departamenta vadītājs Ingus Salmiņš, "Rīgas namu pārvaldnieks" pārstāve Signe Kajaka un "Altum" energoefektivitātes eksperts Aldis Greķis.
"Altum" organizē vēl nebijušu eksperimentu, kurā izaicinās garākās mājas Latvijā iedzīvotājus pieteikties DEM programmai, lai nosiltinātu māju un sāktu taupīt.
"Altum" ir aprēķinājis, ka garākā māja Rīgā, kas atrodas Ozolciema ielā 18 un ir teju 500 metrus gara, tautā saukta par "Lielo Ķīnas mūri Ziepniekkalnā", ietaupītu 55% no kopējā mājas siltumenerģijas patēriņa jeb vidēji 200 eiro gadā 60 kvadrātmetru izmēra dzīvoklim.
"Ozolciema ielas 18 nama tehniskais stāvoklis un inženiersistēmas laika gaitā ir novecojušas. Tas nozīmē, ka katru dienu māja zaudē naudu kopā ar siltumu. Taču to var mainīt, veicot māju atjaunošanu un siltināšanu. Ar šo eksperimentu vēlamies parādīt ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kurš dzīvo daudzdzīvokļu namos, ka, ja Latvijā garākā jeb 11 kāpņu telpu, vairāk nekā 350 dzīvokļu un vairāk nekā 1000 iedzīvotāju māja var vienoties par tās atjaunošanu, tad to var izdarīt ikviens," uzsvēra "Altum" valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.
Lai uzlabotu daudzdzīvokļu māju tehnisko stāvokli un energoefektivitāti, kopš 2016.gada septembra Latvijā darbojas DME paaugstināšanas valsts atbalsts programma, kuru izstrādāja Ekonomikas ministrija un ievieš "Altum". "Altum" sniedz daudzpusīgu atbalstu šajā programmā: piešķir grantus, aizdevumu garantijas, aizdevumus projekta realizācijai, kā arī bezmaksas konsultācijas pirms un projekta gaitā.
"Altum" ir aprēķinājis, ka, piešķirot grantu jeb dāvinājumu 50% apmērā no kopējām projekta izmaksām, Ozolciema ielas 18 iedzīvotāju bankas aizņēmuma atmaksa tiks nosegta ar būtiskiem ietaupījumiem no samazināta siltumenerģijas patēriņa, samazinātiem nākamo periodu remontdarbu izdevumiem, samazinātiem karstā ūdens sagatavošanas un cirkulācijas izdevumiem, apsaimniekošanas maksas samazinājuma, kā arī nekustamā īpašuma nodokļa atlaides. Tā kā Ozolciema ielas 18 nams ir garākā un lielākā māja Latvijā, tad pēc mūsu speciālistu aprēķiniem renovācija šai mājai ir visrentablākā," skaidro "Altum" Energoefektivitātes programmu departamenta vadītājs Ingus Salmiņš.
DME programma tiek īstenota ar Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu. Programmai līdz 2022.gadam no Eiropas Reģionālās attīstības fonda būs pieejami 166 miljoni eiro, savukārt piesaistot banku finansējumu māju renovācijai pieejamais finansējums sasniedz pat 300 miljonus eiro. Ar programmas atbalstu visā Latvijā piecu gadu laikā plānots atjaunot vairāk kā 1000 daudzdzīvokļu mājas. Līdz pat 50% no izmaksām, kas tiks tērētas māju energoefektivitātes uzlabošanas darbiem, iedzīvotāju vietā tiks segtas no Eiropas Savienības līdzekļiem. Pārējās izmaksas iespējams saņemt kā bankas aizdevumu, turklāt dzīvokļu īpašniekiem nav jāieķīlā savi dzīvokļi.