Celtniecība no A-Z
Celtniecība jeb būvniecība ir inženierijas un arhitektūras process, kas nodrošina infrastruktūras vai dažādu ēku projektēšanu, būvēšanu, rekonstrukciju vai palielināšanu, izmantojot būvmateriālus un dažādas iekārtas.
Būvniecībā nodarbinātos cilvēkus sauc par būvniekiem vai celtniekiem.
Celtniecības galvenie posmi:
* Pētnieciskie darbi;
* Projektēšana un dokumentācijas sagatavošana, saskaņošana;
* Būvlaukuma sagatavošana;
* Būvdarbu veikšana;
* Būvdarbu noslēgšanās posms;
* Objekta nodošana izmantošanā.
Būvdarbu veikšanas procesā svarīgi ir apdares darbi, kuru paveikšanai nepieciešami apdares materiāli.
Apdares materiāli pamatā iedalāmi divās kategorijās - iekšteplu un ēkas ārējie sienu labiekārtošanai. Atkarībā no vajadzības būvniecības veikali piedāvā plašu apdares materiālu klāstu, kas piemērots dažādām gaumēm, interjeram un ēku tipiem.
Dažādu materiālu izmantošana ārdarbiem un iekštelpu remontam veido telpu interjera stilu, kā arī nosaka ēkas iekļaušanos kopējā ainavā.
Laba ārsienu fasāde ne tikai izdaiļo ēku, bet pasargā no to klimata pārmaiņām, sevišķi saules, mitruma un sala nelabvēlīgās ietekmes. Ražotāji piedāvā dažādus fasādes apdares veidus, taču izplatīti ir arī terases apdares materiāli – ar aizsarglīdzekļiem apstrādāta koksne.
Ārsienu apdarei visbiežāk izmanto dekoratīvo apmetumu, taču populāra ir arī koka dēlīšu fasāde, metāla fasāde, plākšņu apdare, ķieģeļu fasāde un PVC apdares dēlīši.
Dekoratīvo ārsienu apdares materiālu parasti uzklāj uz mūra vai mājas siltumizolācijas slāņa. Dekoratīvai apmetums pieejams ar dažāda lieluma graudiem, tā masas iedalās divās kategorijās - sausie maisījumi vai gatavie (akrils, silikāts, silikons). Koka dēlīšu apdare piešķir ēkai dabisku izskatu un stabilizē mikroklimatu ēkas iekštelpās, savukārt metāla fasādi izmanto industriālu ēku apdarē. Tā ir viegli un ātri montējama, kā arī izturīga un dažos gadījumos jau aprīkota ar siltumizolāciju. Plākšņu apdarē visbiežāk izmanto saplākšņa plāksnes, kurām abas puses ir laminētas un ūdensizturīgas. Ķieģelis ir viens no izturīgākajiem ārsienu apdares materiāliem, kā arī šis materiāls uztur mikroklimatu telpās, piemēram, ziemā pasargā no sala, bet vasarā no karstuma. PVC apdares dēlīši ir veidoti no izturīgas platmasas, tie piejami dažādās formās, krāsās un faktūrās. Šī apdares materiāla montāža ir viegla un ātra, kā arī PVC apdares dēlīšus nav nepieciešams krāsot.
Iekštelpās apdares materiālus izmanto sienu, griestu un grīdu remontam. Apdares materiāli iekštelpām var piešķirt optisko ilūziju un likt telpai izskatīties plašākai vai šaurākai nekā tā patiesībā ir.
Sienas aizņem telpas lielāko daļu, tādēļ to apdare kopējo telpas vizuālo stilu. Sienas apdares materiālu izvēlē noteicošais faktors ir krāsa un dizains. Dažādu interjera stilu piekritējiem ir pieejams plašs tapešu sortiments, sienu segumi, krāsas, paneļi un flīžu mozaīkas.
Tapetes līmēšana un sienu krāsošanas ir populārākie sienu apdares veids. Ir pieejami vairāki tapešu veidi – papīra tapetes, vinila tapetes, tapetes ar flizelīna pamatni, tekstila un dabīgo materiālu tapetes, krāsojamās tapetes un foto tapetes.
Izvēloties tapešu krāsu un dizainu, der atcerēties, ka spilgtas krāsas vizuāli pietuvina sienu, bet gaiši toņi attālina, izteikti raksti optiski samazina telpu, bet mazi – paplašina, savukārt vienkrāsainas tapetes var izmantot jebkura izmēra un stila interjeram. Lai paslēptu dažādus sienu defektus, ieteicams izvēlēties tapetes ar sīkgraudainu faktūru.
Izvēloties sienas apdari ar krāsu, jāņem vērā uz krāsu tipts – stipri matēta krāsa ir piemērota griestiem, vidēji matēta sienām, bet pusmatēta sienām, kas bieži notraipās un kuras nepieciešams mazgāt.
Līdz ar mūsdienu tehnoloģisko risinājumu attīstību, griestu apdarei pieejami dažādi risinājumi, taču populārākais griestu apdares veids ir piekaramie griesti, jo to montāža ir salīdzinoši viegla. Piekaramos griestus izgatavo ar metāla karkasa palīdzību – uz tā pēcāk ieklāj plāksnes, kasetes, paneļus vai latas.
Ne tik populārs, bet kvalitatīvs griestu apdares veids ir uzvelkamie jeb iestieptie griesti, kas spēj paslēpt nepilnīgas griestos.
Griestu apdarei izmanto arī ģipškartonu, balsināšanu un griestu krāsošanu.
Arī grīdas segumam pieejami dažādi apdares materiāli. Grīdu apdare netiek uzskatīta par sarežģītu darbu. Lai gan grīdu apdare neprasa tik daudz pūļu kā grīdu ieklāšana, tas ir ne mazāk svarīgs process telpas interjera veidošanās.
Grīdu apdarei var izvēlēties koka materiālus, linoleju, laminātu, flīzes, parketu un citus materiālus.