Celtniecības fēni – kādos darbos noderēs?
Elektroinstrumenti mūsdienās ir gandrīz vai pilnībā aizstājuši mehāniskos, sniedzot to lietotājiem daudz augstāka līmeņa produktivitāti un kvalitāti. Gan profesionāļi, gan amatieri, gan arī katrs rūpīgs saimnieks tiecas tikt pie lielāka elektroiekārtu klāsta, kas noderētu dažādiem dzīves gadījumiem. Viens no samērā nedārgiem, taču universāliem un neaizstājamiem instrumentiem ir celtniecības fēns, kuru vēl mēdz saukt par tehnisko, industriālo vai termofēnu. Vizuāli un pēc konstrukcijas tas atgādina parasto kosmētisko fēnu – sastāv no karstumizturīgā korpusa, gaisa uzsildīšanas elementa un ventilatora. Taču galvenā atšķirība ir spēja sildīt gaisu līdz pat 800 °С, kā arī daudz spēcīgāka gaisa plūsma. Šāda intensitāte un temperatūra spēj mainīt dažādu materiālu struktūru, līdz ar ko industriālais fēns atradis plašu lietojumu celtniecībā un remontdarbos.
Lūk, daži no populārākajiem lietošanas veidiem:
- noņemt no pamatnes (visbiežāk koka vai betona) veco krāsu, laku, tapetes, apmetumu, lipīgas etiķetes, uzlīmes u.tml. Karstas gaisa plūsmas ietekmē (500–650 °С) minētie materiāli nolobās un noņemas daudz vienkāršāk un arī ekoloģiskāk (to noārdīšanai nav nepieciešamas ķīmiskās vielas);
- atkausēt sasaldētus objektus un materiālus, piemēram, caurules vai saldēšanas iekārtas;
- ātri izžāvēt mitrus priekšmetus un materiālus – līmi, apmetumu, hermētisko materiālu utt.;
- salīmēt, salodēt, izliekt plastmasu (polistirolu, akrila plastmasu, PVC u.c.) un plāno metālu (alvu, sudrabu u.tml.) – piemēram, salodēt caurules, salīmēt plīsušo linoleju, iepakot kādu priekšmetu plēvē. Parasti šādas manipulācijas tie veiktas 250–400 °С atkarībā no materiāla;
- uzsildīt un tādējādi mīkstināt laku, grunti u.c.;
- paveikt sīkus sadzīves uzdevumus, piemēram, ātri iekurināt grilu, saremontēt laivu;
- atvēsināt virsmu pēc uzsildīšanas, ja fēnam pieejama aukstā gaisa pūšanas funkcija.
Lietotāji atrod arī citus veidus, kā noderīgi izmantot fēnu. Šāda daudzveidība ir iemesls, kāpēc iekārta ir atrodama katra profesionāla celtnieka arsenālā. Un pieejamās cenas dēļ arvien biežāk tās tiek iegādātas arī sadzīves vajadzībām, īpaši, ja ir ieplānots remonts. Protams, instruments amatierim un profesionālim atšķirsies pēc tehniskajām specifikācijām. Tādēļ apskatīsim, kam galvenokārt vajadzētu pievērst uzmanību, lai tiktu pie fēna, kas produktivitātes un cenas ziņā vislabāk atbilst ieplānotajiem darbiem.
Jo vairāk uzgaļu, jo vairāk iespēju
Uzgaļi ir noņemamais elements, kas formē gaisa plūsmu. Lai darbs būtu kvalitatīvs, svarīgi pielāgot tos konkrētam uzdevumam un darba materiālam. Sākotnējā komplektācijā mēdz ietilpt tikai viens uzgalis, kas ievērojami sašaurina instrumenta lietojumu. Ja vēlaties pa īstam universālu fēnu, meklējiet iekārtu ar plašu komplektāciju vai arī iepērciet nepieciešamos uzgaļus atsevišķi ekspluatācijas gaitā! Parasti ražotāji norāda, kādam konkrētam darba uzdevumam un materiālam tie ir domāti. Piemēram, populārākais un universālākais ir plakanais uzgalis jeb sprausla, kura ir efektīvākā materiālu (laku, krāsu, tapešu, plēves u.c.) un to palieku noņemšanai no virsmas. Jāpiebilst, ka krāsu noņemšanai no loga rāmja būs nepieciešams cits uzgalis – deflektora. Tas ir piemērots virsmām, kas nepanes augstu temperatūru, tostarp stiklam. Plakanos uzgaļus lieto plastmasas sildīšanai un kausēšanai, apaļos – cauruļu lodēšanai. Kā arī ir daudz citu specializēto uzgaļu dažādiem uzdevumiem – griešanai (piemēram, putuplasta), linoleja šuvju sakausēšanai, grila iekurināšanai utt. Protams, šiem darbiem var lietot arī universālās plakanās sprauslas, taču izcilai kvalitātei tomēr ieteicams izvēlēties specializētos uzgaļus.
Kādiem parametriem vēl vajadzētu pievērst uzmanību?
Lai atrastu savām vajadzībām efektīvāko instrumentu, orientējieties galvenokārt uz paredzamo lietošanas intensitāti un biežumu. Ja lietosiet to vien pāris reižu gadā, skaidrs, ka nav vērts pārmaksāt par lielāku jaudu un plašāku funkcionalitāti. Novērtējiet tālāk minētos parametrus.
Temperatūra un tās regulēšana. Tas ir viens no svarīgākajiem kritērijiem, kas nosaka instrumenta produktivitāti. Temperatūra mēdz būt robežās no 40 līdz pat 800 grādiem. Meistari lielākoties uzskata, ka pietiekami produktīvam darbam un plašam lietojumam pietiek, ja fēns uzsilda gaisu līdz 600 grādiem. Varēsiet kausēt, lodēt un noņemt vecos materiālus no pamatnes. Obligāti pievērsiet uzmanību tādam faktoram kā temperatūras regulēšana. Tā var būt pakāpienveida, piemēram, 2–3 dažādi režīmi, vai precīza, kas raksturīga profesionālajiem modeļiem. Precīza regulēšana ļauj pielāgot instrumenta plūsmu konkrētam kausējamajam materiālam un saņemt kvalitatīvāku un akurātāku rezultātu. Jārēķinās, ka šāda iekārta maksās vairāk. Ja precizitāte jums nav tik svarīga, neplānojat lietot fēnu “smalkiem” darbiem, pilnībā pietiks ar pakāpienveida regulēšanu.
Jauda. No šī parametra ir atkarīgs, cik ilgi varēsiet strādāt ar instrumentu bez pārtraukuma un cik ilgi tas kopumā jums nokalpos. Jo jaudīgāks ir fēns, jo ātrāk tas uzsils un ilgstošāk varēs darboties ar augstām temperatūrām. Profesionālai lietošanai parasti izvēlas jaudu virs 2000 W. Sadzīves vajadzībām var izvēlēties mazāk jaudīgu un attiecīgi lētāku iekārtu.
Gaisa plūsma. Arī šis parametrs ir saistīts ar produktivitāti. Tas mēdz būt robežās no 200 līdz 750 l/minūtē. Jo augstāks ir gaisa plūsmas rādītājs, jo ātrāk uzsilst materiāls un jūs tiekat pie gala rezultāta. Ideāls variants, ja gaisa plūsma ir regulējama. Noderīgs papildinājums, kas nav pieejams visiem fēniem, ir aukstā plūsma. Tā ļaus ātri atdzesēt uzsilušo elementu, negaidot, kad tas notiks dabīgā ceļā.
Ergonomika un svars ir svarīgs novērtējamais parametrs profesionāļiem, kuri bieži lietos fēnu. Protams, strādāt ar 0,6 kg vieglu instrumentu ir daudz ērtāk nekā ar 1,4 kg. Taču mazs svars bieži vien ir saistīts ar mazāku jaudu. Viegls instruments drīzāk būs piemērots sadzīves vajadzībām. Savukārt profesionāļiem jāatrod optimāls risinājums no jaudas un svara viedokļa – piemēram, 2000 W un ap 1 kg. Noderēs arī ergonomisks rokturis (piemēram, D formas ar gofrētu gumijas pārklājumu) un iespēja lietot fēnu stacionāri uz statīva. Tas ļauj strādāt ilgstoši bez noguruma, un ievērojami paaugstina darba drošību.
Barošanās veids. Kā daudzi citi mūsdienu elektroinstrumenti, arī celtniecības fēnu piedāvājumā pašlaik pieejami akumulatora modeļi – ērti, parocīgi, gatavi lietošanai jebkuros apstākļos. Instrumenta cena attiecīgi ir augstāka, tādēļ rūpīgi jāapsver, vai ir vērts pārmaksāt. Sadārdzina iekārtu arī tādas papildfunkcijas kā pārkaršanas aizsardzības sistēma un dzesēšanas režīms. Taču šīs investīcijas atmaksāsies ar ilgstošu fēna kalpošanu.
Ja esat jau sapratis, kādu specifikāciju instruments būtu jums piemērotāks, meklējiet to par izdevīgu cenu interneta veikalā 220.lv! Tieši te atradīsiet plašu celtniecības fēnu klāstu – gan mazāk jaudīgas un nedārgas, taču pietiekami efektīvas iekārtas, gan arī īpaši produktīvus, precīzi regulējamus un plaši nokomplektētus modeļus. Piedāvājumā arī ergonomiski un augsti kvalitatīvi fēni no pasaules vadošajiem elektroinstrumentu ražotājiem – Makita, Hecht, Dedra, Metabo, Villager u.c. Ienāciet, novērtējiet un pasūtiet sev uzticamo palīgu ātram, ērtam un kvalitatīvam darba rezultātam!