abc.lv skaitļos

Lietotāji online55
Aktīvie uzņēmumi19835
Nozares raksti900
Ekspertu atbildes2513
Celtniecības tāmes : abc.lv

Celtniecības tāmes

Celtniecības tāmes

Vairums no mums pat neapzinās, cik liels darba apjoms tiek ieguldīts tāmes sastādīšanā. Turklāt tas ir tikai viens dokuments no līguma pielikumiem, kurš vai nu noved, vai nenoved līdz projekta realizācijai. 

Neatkarīgi no tā, vai iecerēts dzīvokļa remonts, privātmājas būvniecība vai daudzmiljonu apbūves projekts, sākumā nepieciešami aprēķini, kas dod priekšstatu par konkrētā mērķa īstenošanas iespējamību un pamatotību. Tāme ir būves izmaksu aprēķins, kas parāda kopējo naudas līdzekļu daudzumu, kāds nepieciešams objekta būvniecībai (remontam).

Ekspress tāme (vai budžeta tāme)
Viens no izmaksu aprēķina veidiem ir budžeta tāme (ekspress tāme), kuras sastādīšanai parasti tiek izmantots skiču projekts ar vairāk vai mazāk detalizētu lietojamo materiālu aprakstu. Šajā aprēķinā atkarībā no projekta attīstības stadijas varētu būt ietvertas izmaksu prognozes (vai pieredze), kas saistītas ar dažādu instanču izvirzītajām prasībām. Šāda veida tāmes ir ļoti noderīgas un pieprasītas, lai saprastu kopējās izmaksas jebkura projekta realizācijas sākuma stadijai (piemēram, pirms dzīvokļa iegādes, privātmājas būvniecībai, kredīta saņemšanai bankā vai iesniegšanai apdrošināšanas kompānijai).

Detalizēta tāme
Tas ir detalizēts izmaksu aprēķins par darbu vai konstrukciju veidiem, kas precīzāk parāda konkrētā projekta būvniecības izmaksas. Tas ir gana detalizēts, lai jebkurš ar būvniecību saistīts profesionālis spētu novērtēt veicamo darbu apjomu, lietojamos materiālus, izmantojamo mehānismu, instrumentu izvēli, kā arī gūtu priekšstatu par darbu secību un lietojamo būvdarbu tehnoloģiju. Tāme tiek sastādīta pēc būves tehniskā projekta rasējumiem, aprakstiem, pasūtītāja izvirzītajām prasībām un tām prasībām, ko nosaka Latvijas Republikas likumi. Lieliem būvprojektiem vai arī projektiem, kas sastāv no vairākām būvēm, bieži tiek veidotas lokālās tāmes, ko apkopo koptāmēs. Katra lokālā tāme atspoguļo darba kopumu un atbilst kādai noteiktai projekta sadaļai, piemēram, būvdarbi, elektroapgāde vai ceļi un laukumi. Tas ļauj vieglāk orientēties tāmes saturā un ērtāk uztvert tās uzbūvi.

Tāmes uzbūve un iespējamās kļūdas
Svarīgi, lai tāmē rakstītais būtu saprotams un viegli uztverams. Šī iemesla dēļ ir izveidojusies shēma, kā tāme tiek sastādīta. Protams, katram tāmes sastādītājam veidošanas kārtība ir atšķirīga, taču galvenās iezīmes saglabājas. Darbu veidu uzskaitījums un apraksts tiek rakstīts pa vertikāli uz leju, katrai pozīcijai piešķirot numuru vai kodu. Tāpat katrai pozīcijai jeb vienībai tiek pievienota mērvienība, apjoms un trīs galvenie parametri finanšu izteiksmē: cik izmaksā darbs, materiāli un mehānismi konkrētās vienības radīšanai. Pa horizontāli šie lielumi tiek summēti, pēc tam tiek veidotas summas vai starpsummas pa vertikāli, tādējādi aptverot pa blokiem līdzīgus darbu veidus vai apkopojot darbu kopumu pēc dislokācijas.
     
Tomēr, lai cik tāmētājs būtu pieredzējis un zinošs, vienmēr jāpatur prātā, ka viņš ir cilvēks un cilvēki mēdz kļūdīties. Kļūdas tāmēšanā ir divējādas: kaut kas aizmirsts, nepieskaitīts vai otrādi – pieskaitīts par daudz. Kļūdas, kad aprēķināts par maz, rada zaudējumus būvniekam; kad par daudz, tiek zaudēts konkursā.

Praktiski vēl nekad nav bijis tā, ka divi vai vairāki tāmētāji, rēķinot viena un tā paša objekta izmaksas, būtu sarēķinājuši pilnīgi vienādu summu. Tas saistīts ar pieredzi un zināšanām, kā arī ar atšķirībām darba izpildes veida modelēšanā, tehnikas izvēlē, materiālu pārtēriņa koeficienta un saistīto palīgdarbu novērtējumā. 
           
Izvērtējot saņemtās tāmes, pasūtītājam jāpārliecinās, vai tajās ietverti visi prasītie darbi, vai apjomi ir salīdzināmi, vai tie atbilst projektam. Pretējā gadījumā izvērtēšana kļūst apgrūtināta un neobjektīva, jo salīdzināt var tikai kopsummas. Ja konkursa nolikums ir bijis gana strikts, iespējams, pasūtītājs neriskē, taču pastāv iespēja, ka uz striktu nolikumu netiks saņemti piedāvājumi vai tie nebūs vēlamajā skaitā. 

Apvienojot visu iepriekšminēto, viennozīmīgi iesakām pasūtītājiem rūpīgi pievērst uzmanību tāmēšanas procesam, jo tas var krietni samazināt gan izdevumus, gan jūsu laiku, kā arī dos iespēju piedalīties vai tieši otrādi – atteikties no kāda nerentabla projekta. 

SIA "Anser" piedāvā konsultācijas par celtniecības un remonta darbiem:
tālrunis 29723340
www.anser.lv

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Tauku ķērāji un tauku atdalītāji – veselīgam biznesam un veselīgai pilsētvidei!

Tauku ķērāji un tauku atdalītāji – veselīgam biznesam un veselīgai pilsētvidei!

Ik dienu kanalizācijas sistēmā nonāk milzīgs daudzums taukvielu, eļļu un cita veida ķīmisku un piesārņojošu vielu. Taukvielas rada vislielāko bīstamību, jo tās, uzkrājoties uz kanalizācijas cauruļvadu sieniņām, rada aizsērējumus, cauruļvadi kļūst šaurāki, kas būtiski apgrūtina notekūdeņu plūsmu un noved pie kanalizācijas sistēmas darbības traucējumiem. 

Aktuālie piedāvājumi

Alternatīvas apbūves idejas

Alternatīvas apbūves idejas

Ja gribas ne tikai mājokli, bet kaut ko vienreizēju, aizraujošu un izaicinošu, tad kādēļ gan to paturēt tikai savos sapņos - atliek tikai piemeklēt drosmīgu arhitektu, atbildīgu būvinženieri un varošu celtnieku. SIA REIZ var jums palīdzēt!

Aktualitātes

Pētījums: Pandēmija izmainījusi Latvijas iedzīvotāju priekšstatu par to, kas ir labs mājoklis

Pētījums: Pandēmija izmainījusi Latvijas iedzīvotāju priekšstatu par to, kas ir labs mājoklis

Mūsu ierasto dzīvi 2020. gads pārvērta līdz nepazīšanai. Ierobežojumu dēļ samazinājās mūsu pieeja ārējai pasaulei un bijām spiesti vairāk paļauties uz savu mājokli cerībā, ka tas apmierinās visas mūsu vajadzības. Mājās sākām darīt to, ko līdz šim darījām citur vai citādi. Pētījuma rezultāti liecina, ka vairāki jaunie paradumi varētu būt aktuāli arī tad, kad pandēmija beidzot būs aiz muguras.

Uzņēmējs runā

Ursus Forwarding – kravu pārvadājumi un loģistika

URSUS_abc.lv_

13 gadu pieredze Ursus Forwarding ir ļāvusi uzkrāt zināšanas un veiksmīgi vadīt dažādas sarežģītības projektus, sākot ar vienkāršiem palešu pārvadājumiem un beidzot ar nestandarta kravām. Uzziniet vairāk – ursus.lv