abc.lv skaitļos

Lietotāji online35
Aktīvie uzņēmumi20120
Nozares raksti971
Ekspertu atbildes2551
Individuālu un īpašu kamīnu meistars : abc.lv

Individuālu un īpašu kamīnu meistars

Individuālu un īpašu kamīnu meistars
Pavisam atšķirīga, individuāla, personīga un privāta ir kamīnmeistara Ērika Čodara pieeja katram, kurš vēlas savā īpašumā iegūt ko līdzvērtīgu dārgam mākslas darbam-šedevram, jo tieši uz nebijušu, jaunu un savdabīgi neparastu kamīnu radīšanu ir vērsta viņa darbība nu jau 17 gadus.

- Kāpēc pasūtītāji izvēlas veidot kamīnu pēc individuāla projekta? - Cilvēki savās mājās vairāk nevēlas redzēt kaut ko šablonisku, standarta variantu no kataloga. Ierīkojot dzīvokli vai māju, pasūtītājs tomēr grib izveidot kaut ko savu (īpašu). Kamīnu var taisīt pieskaņotu interjeram vai tieši pretēji – nepieskaņotu, kā gleznu, mākslas darbu. Standarta kamīnu bieži vien ir grūti ielikt konkrētā telpā, un tā ir vissastopamākā problēma, kāpēc šāds kamīns netiek būvēts, lai arī patīk pasūtītājam. Risinājums šādā situācijā ir standarta modeļa pārstrādāšana, lai tas iederētos konkrētā vietā, telpā, interjerā. - Kāda ir jūsu pieredze individuālo projektu veidošanā? - 17 gados, kopš darbojos šajā jomā, pēc individuāla pasūtījuma veidoti kamīni mijušies ar standarta projektiem. Bija posms, kad Krievijā trīs gados tika uztaisīti 200 kamīni. Pēc tam Latvijā, kamīnu firmā Evita izstrādāju tradicionāla stila kamīnu kolekciju. Sadarbībā ar šo uzņēmumu tika pabeigts unikāls projekts, kura ietvaros tika izstrādāts liela izmēra kamīns spāņu arhitekta Antonio Gaudi stilā. Privāti darbojoties, klientiem izstrādāju individuālos projektus, skices, rasējumus, pēc kuriem pats arī veidoju kamīnus.

- Pastāstiet par zīmīgākajiem kamīna projektiem! - Vērienīgākais un interesantākais projekts gan Krievijā, gan Latvijā bija kamīns Gaudi stilā. To droši var nosaukt par ekskluzīvu projektu. Izmantojot ļoti daudzus materiālus, tajā tika iekļauti oriģināli elementi - keramiskā mozaīka un mozaīka vitrāžā, skulptūras. Šīs tehnikas, metodes un materiāli tika apvienoti vienā sarežģītā mākslas darbā. Visi pārējie projekti lielākoties veidoti no tradicionāliem kamīna materiāliem - marmora, šūnakmens, dolomīta. Atkarībā no tiem tiek veidots kamīna dizains. - Kādi ir pasūtītāji Latvijā un Krievijā? - Kopēja pasūtītāju iezīme Krievijas tirgū ir tā, ka viņi ir vairāk atvērti neprātīgām idejām. Latvijā, man liekas, vairāk domā par gaumīgumu, atbilstību interjeram, vairāk jūtama piesaiste stilam. Krievijā cilvēkus mazāk uztrauc saskaņotība ar elementiem mājoklī – ja patīk, tad tā arī taisa.

- Kādus kamīnus jums vislabāk patīk veidot? - Patīk kaut kas tāds, kas neatkārto iepriekšējo, - tādi kamīni, kuros varu radoši izpausties, kur ir iespēja piedāvāt jaunus materiālu salikumus, formas, līnijas. Līdz šim lielākoties ir veidoti tradicionāli kamīna veidi, bet man ir vēlēšanās radīt jaunus risinājumus. Kamīna būvniecībā izmantojamās tehnoloģijas ir daudz maz standarta, piemēram, ugunsdrošība, bet izpausties var materiālu salikumos un formās, - tur nav ierobežojumu fantāzijai. Savienojot to ar pasūtītāja vēlmēm, var sanākt interesants projekts.

- Vai ir bijusi tāda pasūtītāja ideja, kuru atteicāties realizēt? - Tā nav bijis, ka teiktu: es tādu netaisīšu. Dažkārt nākas atteikt citu iemeslu dēļ, piemēram, ja tas nav ugunsdroši. Pagaidām nav gadījies klients, kas būtu pārsteidzis ar ideju, kas nebūtu realizējama, taču gribētos tādu satikt.

- Cik lielā skaidrībā par kamīnu parasti ir pasūtītājs, kad atnāk pie jums? - Lielākoties cilvēkiem nav skaidrs, ko viņi grib. Viņi nāk diezgan atvērti, aptuveni tāpat, kā pie daktera. Gaida speciālista ieteikumus. Atnāk ar savu vīziju, pasaka, ko gribētu, un tad ir jāstrādā man. Parasti uztaisu divus piedāvājumus – vienu, kur ir atspoguļots klienta redzējums, un otru, kurā ir mans, dažreiz pilnīgi pretējs risinājums. Bieži vien pasūtītājs izvēlas manu piedāvājumu, viņam iepatīkas tas, ko pat iedomājies nebija un ko es ar savu pieredzi varu piedāvāt.
- Kā jūs izdomājat kamīna izskatu? - Ikdienā ļoti daudz vēroju. Jaunas formas varu saskatīt pat kādas mašīnu markas jauniznākušajā modeļu sērijā, pavisam negaidītās lietās, dizaina priekšmetos, kolonās. Jebkurā detaļā var saskatīt kamīnu, un tieši tas mudina uz jaunām idejām.

- Kādām īpašībām jāpiemīt profesionālam kamīnmeistaram? - Vispirms jābūt pieredzei, jo meistaram jābūt zinošam. Otrkārt, ir jāpatīk savam darbam. Ja patīk veidot kamīnus un ir darba pieredze šajā jomā, tad agri vai vēlu kļūst par sava aroda meistaru. Protams, jāpiemīt arī citām īpašībām, piemēram, pacietībai.
- Vai jums ir pašam savs kamīns? - Jā, beidzot pienācis tas brīdis, kad varēšu ieliet pamatus savam kamīnam. Iepriekš tas netika izveidots dzīves vietas dēļ, jo dzīvoklī nevaru iebūvēt kamīnu. Savu kamīnu būvēšu pirtī, bet pagaidām tas atrodas tikai manā vīzijā. Tajā plānoju ielikt visu savu pieredzi, tomēr tas būs neparasts, nestandarta risinājums, ko veidošu kā galveno akcentu telpā. Šobrīd laikam būtu par agru ideju atklāt, jo tā man ir vēl jāizlolo.

- Kādiem jābūt apstākļiem, lai mājoklī varētu iebūvēt kamīnu? - Kamīns ar degošu uguni padara māju dzīvu, tajā rodas pilnīgi cita noskaņa. Varu stundām ilgi skatīties, kā deg uguns. Ja ir vieta, kur ierīkot kamīnu, tad es noteikti ieteiktu to darīt, jo no dzīvas uguns rodas tikai pozitīvas emocijas.
Lai dzīvoklī varētu ierīkot kamīnu, vajadzīgs skurstenis, kurā paredzēta vieta kamīna izveidei, tātad, jābūt kanālam, pie kura var pieslēgt kamīnu. Bieži vien kamīns tiek ierīkots mājas pēdējos stāvos, un tad skursteni vienkārši izvada caur jumtu. Taču ne vienmēr to var uzbūvēt tā, lai netraucētu kaimiņiem, jo skurstenis tiek veidots virzienā uz augšu, tātad, caur kaimiņa telpu, un ne katrs ir ar mieru redzēt savā dzīvoklī papildus elementu, kas aizņems dzīvojamo platību. Labi, ja var ar kaimiņiem sarunāt, ka kvadrātmetru no viņu telpas aizņems skurstenis vai, vēl labāk, ja arī kaimiņi ierīko kamīnu. Kamīnam, kas telpā aizņem pusi vai vienu kvadrātmetru, pietiek ar moduļveida skursteni. Moduļu skursteņi tiek uzstādīti arī gar ēkas ārsienu, taču aizvien biežāk tiek ieprojektēti skursteņi ar kamīna pieslēguma vietu. Būvatļauja jāprasa jebkurā gadījumā, jo "uz savu galvu" izvilkt skursteni virs jumta nedrīkst. Privātmājās parasti nav nekādu traucēkļu kamīna pieslēgšanai pie esoša skursteņa. Taču, ja māja tikai tiek celta, vislabāk kamīnu būvēšanu iekļaut jau ēkas projektēšanas stadijā.

- Cik laika aizņem kamīna radīšana? - Kad ir skaidra ideja, jāizstrādā skices, jāizdomā kamīna dizains, jāizvēlas apdares materiāli, jāsagatavo tāme. Nākamie divi posmi ir projekta apstiprināšana un kamīna celtniecība. Standartvariantā divas nedēļas aiziet uz projekta izstrādi un vienošanos. Nesarežģīts projekts kopumā var ilgt mēnesi. - Vai apskatāt vietu pirms projekta uzsākšanas? - Obligāti. Uzskatu, ka ar telpas rasējumu nepietiek, ir jāredz telpa, - tad rodas objektīvs un pilnīgs priekšstats par to.

-Kādas ir kamīna izmaksas? - Izmaksas Latvijā ir viegli salīdzināt, jo tās nosaka vietējās vadošās kamīnu firmas -Evita, Agni, Kamīndizains, Jotul. Standarta kamīnu uzstādīšana, kas ilgst 4-5 dienas, izmaksā, sākot no 600 – 800 latiem. Individuālais projekts, kas prasa mēnesi vai puspusotra, cena ir krietni augstāka. Jārēķinās ar 1 500 latiem un uz augšu.

- Dārgākais kamīns, kādu esat uztaisījis? - Gaudi stila kamīns Krievijā, uztaisīts par 40 tūkstošiem eiro. Tas tika būvēts mūsdienīgā privātmājā. Tur ir gan žuburainas, gan plastiskas formas – kaut kas līdzīgs astoņkājim. Pie kamīna strādāja vesela komanda ar keramiķiem, projekts ilga astoņus mēnešus. Lai saprastu šī kamīna vērtību, tas jāsalīdzina ar kaut ko, kas ir vērtīgs Latvijā. Piemēram, skaistas un kvalitatīvas Ulmaņa laika krāsnis no glazētiem podiņiem, bet šis kamīns tika veidots no podiņiem kā skulptūra. Daži podiņi svēra līdz pat 40 kg – ļoti milzīgi! Montāžas process bija ilgs un sarežģīts. Tas ir daudz lielāks par standarta kamīnu. Mozaīka pati par sevi ir krāsaina, bet skulptūra tika veidota smilšakmens tonī. Skice bija efektīga, bet galarezultāts bija daudz pārsteidzošāks.
Vai vienmēr rezultātā sanāk citādi, nekā sākumā ieplānots? - Sanāk labāk nekā ieplānots, jo darba procesā ir iespēja kaut ko papildināt un uzlabot. Darba sākumā nevar visu izplānot līdz galam, ir tikai gatavs koncepts. Protams, var taisīt tieši tā, kā zīmēts skicē, bet darba gaitā parasti notiek neliela izmaiņa, kas veido vēl pilnīgāku rezultātu. Visas izmaiņas obligāti tiek saskaņotas ar pasūtītāju. Viņš jau visu laiku dzīvo līdzi tam procesam, - nav tā, ka pēc pusotra mēneša klientam atver vaļā aizkarus, aiz kuriem visu laiku kamīns ticis slēpts.

- Vai būvniecības laikā no pasūtītāja gadījies dzirdēt arī negatīvas piezīmes? - Negatīvās piezīmes bijušas saistībā ar celtniecībai vispār raksturīgo termiņu iekavēšanos, bet rezultāts tās visas izdzēš, un beigās ir abpusējs apmierinājums. Parasti es saku ilgāku būvniecības termiņu, ietverot iekavēšanās iespēju, taču šis laiks atkarīgs no konkrētā projekta. Kamīnu var uzbūvēt arī divu nedēļu laikā. - Kāds tad tas būtu? - Vienkārši raksturojot - šamota vai čuguna kurtuve, kas atrastos sienā, un tai apkārt rāmis no marmora, ģipša vai koka veidojuma, minimālās formās. Kamīns izskatītos kā glezna sienā. Taču daudz biežāk pasūtītāji izvēlas funkcionālākus kamīnus, kas veidoti ar plauktiem, nišām, slēptām novietnēm. Parasti ir vēlēšanās kaut ko nolikt blakām kamīnam vai arī telpā vajadzīgs aizpildīt platību pie kamīna. Skiču līmenī es piedāvāju pasūtītājam variantus, kā to var realizēt. Tieši tā tiek panākti neordināri kamīna risinājumi. Autore: Vera Zajeca Foto: no Aprise arhīva

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Paildziniet koka nama mūžu ar STAFOR

Paildziniet koka nama mūžu ar STAFOR

Visā pasaulē mājas no koka tiek uzskatītas par elitārām. Koka nams var kalpot gadsimtiem ilgi, bet var arī sabrukt pēc dažiem gadu desmitiem. Saglabāt un paildzināt koka nama mūžu nav vienkārši, labs palīgs tam ir STAFOR produkcija.

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

VNĪ: Mežotnes pils pārņemta no nomnieka labā stāvoklī un vēsturiskās liecības ir saglabātas godam

VNĪ: Mežotnes pils pārņemta no nomnieka labā stāvoklī un vēsturiskās liecības ir saglabātas godam

"VAS "Valsts nekustamie īpašumi" un Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes kopīgi veiktajā apsekošanā iesaistītās puses guvušas pārliecību, ka Mežotnes pils komplekss pārņemts no nomnieka labā stāvoklī un vēsturiskās vērtības ir saglabātas godam. Esam rosinājuši kultūras nozari un pašvaldības kopēju darba grupu par tālākajiem īpašuma dzīvotspējas scenārijiem..."

Uzņēmējs runā

Videi draudzīgi risinājumi – SIA Ecostars

ecostars

Uzņēmums Ecostars sniedz kvalitatīvus, videi draudzīgus risinājumus un veic inženierkomunikāciju, rekonstrukcijas un energoefektivitātes darbus, kā arī piedāvā par draudzīgām cenām siltumsūkņus, saules kolektorus un daudzus citus kvalitatīvus produktus, kurus var skatīt mājaslapā – www.ecostars.lv.

Elektrisko silto grīdu izmaksas

elektrisk_s_siltas_gridas_220.lv

Interneta veikals 220.lv piedāvā jums iegādāties visu nepieciešamo elektrisko silto grīdu ierīkošanai vienuviet un par izdevīgām cenām. Te pieejami gan apsildes komplekti (paklājs + termostats), gan arī atsevišķi elementi, kurus varēsiet sakomplektēt pēc saviem ieskatiem.