CSP: Augustā rūpniecībā, būvniecībā un pakalpojumos uzņēmēju noskaņojums nedaudz uzlabojies
Uzņēmēju noskaņojums 2023. gada augustā apstrādes rūpniecībā, būvniecībā, ka arī pakalpojumu sektorā, lai arī joprojām negatīvs, bet, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, ir nedaudz uzlabojies. Mazumtirdzniecība ir vienīgā uzņēmējdarbības joma, kurā konfidences rādītājs augustā ir pozitīvs, taču tā vērtība pēdējos trīs mēnešos arvien samazinās, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) veikto konjunktūras apsekojumu [1] dati.
Uzņēmējdarbības konfidences rādītāji raksturo vispārējo situāciju nozarē un tiek iegūti, veicot rūpniecības, būvniecības, mazumtirdzniecības un pakalpojumu nozaru konjunktūras apsekojumus. Ja rādītājs ir virs nulles, ir pozitīva uzņēmējdarbības vide, ja zem nulles – negatīvs uzņēmēju noskaņojums.
Konfidences rādītāji (sezonāli izlīdzināti dati; saldo [2], %)
Būvniecībā uzņēmēju noskaņojums negatīvs bez būtiskām izmaiņām
Pēc sezonāli koriģētiem datiem konfidences rādītājs būvniecībā augustā bija - 13,4, kas, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, ir pieaudzis par 0,2 procentpunktiem.
Augustā, salīdzinot ar jūliju, pēc sezonāli nekoriģētiem datiem par 4,8 procentpunktiem samazinājies uzņēmēju novērtējums gaidāmajām nodarbinātības izmaiņām turpmākajos trīs mēnešos, savukārt novērtējums par pašreizējo kopējo pasūtījumu līmeni samazinājies par 0,2 procentpunktiem. Konfidences rādītājs augustā, salīdzinot ar jūliju, samazinājies inženierbūvniecībā (par 5,4 procentpunktiem), ēku būvniecībā par (1,5 procentpunktiem), bet specializētajos būvdarbos pieaudzis par 2,7 procentpunktiem.
Būvniecības aktivitāti augustā visvairāk ierobežoja darbaspēka trūkums un nepietiekams pieprasījums (norādīja attiecīgi 31 % un 28 % respondentu). Finansiālas grūtības un materiālu vai iekārtu trūkumu kā ierobežojošu faktoru norādīja attiecīgi 11 % un 6 % būvuzņēmēju. Laika apstākļu ierobežojošo ietekmi norādīja 13 %, bet dažādu citu faktorus 5 % respondentu. 30 % aptaujāto uzņēmēju neizjūt nekādus būvaktivitāti ierobežojošus faktorus.
Apstrādes rūpniecībā uzņēmēju noskaņojums ilgstoši negatīvs, uzlabojums minimāls
Apstrādes rūpniecībā pēc sezonāli koriģētiem datiem konfidences rādītājs augustā bija - 8,7. Salīdzinot ar jūliju, tas pieaudzis par 0,2 procentpunktiem.
Pēc sezonāli nekoriģētiem datiem, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, uzņēmēju noskaņojums pieauga datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā (par 1,9 procentpunktiem), pārtikas produktu ražošanā (par 1,9 procentpunktiem) un koksnes, koka un korķa izstrādājumu, izņemot mēbeles; salmu un pītos izstrādājumus, ražošanā (par 3,7 procentpunktiem).
Noskaņojums pasliktinājās dzērienu ražošanā (par 21,5 procentpunktiem), nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā (par 15,3 procentpunktiem) un gatavo metālizstrādājumu, izņemot mašīnas un iekārtas, ražošanā (par 1,4 procentpunktiem).
Apstrādes rūpniecībā konfidences rādītājs tiek aprēķināts 23 nozarēm. No tām augustā, salīdzinot ar jūliju, 12 nozarēs vērojams konfidences rādītāja pieaugums, 8 nozarēs – samazinājums, bet 3 nozarēs uzņēmēju noskaņojums nav mainījies.
Nepietiekamu pieprasījumu kā ierobežojošu faktoru augustā minēja 46 % uzņēmēju apstrādes rūpniecībā. Darbaspēka trūkumu un materiālu vai iekārtu trūkumu atzīmēja attiecīgi 19 % un 15 % respondentu, bet finansiālas grūtības minēja 13 %. Citu faktoru ietekmi norādīja 10 % uzņēmēju (galvenokārt tiek minēta inflācija). 27 % uzņēmēju apstrādes rūpniecībā augustā neizjuta nekādus saimniecisko darbību ierobežojošus faktorus.
[1] Uzņēmumu konjunktūras apsekojumus rūpniecībā, būvniecībā, mazumtirdzniecībā un pakalpojumu sektorā CSP ik mēnesi veic atbilstoši ES Kopīgās saskaņotās konjunktūras un patērētāju apsekojumu programmas metodoloģijai ar Eiropas Komisijas līdzfinansējumu.
[2] Saldo (bilanci) aprēķina kā starpību starp aptaujāto uzņēmēju pozitīvajām un negatīvajām atbildēm, kas izteiktas procentos.