abc.lv skaitļos

Lietotāji online107
Aktīvie uzņēmumi24799
Nozares raksti1114
Ekspertu atbildes3041
CSP: Būvniecības izmaksu līmenis gada laikā palielinājās par 18,7 % : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

CSP: Būvniecības izmaksu līmenis gada laikā palielinājās par 18,7 %

CSP: Būvniecības izmaksu līmenis gada laikā palielinājās par 18,7 %
Foto: Freepik.com/ gpointstudio

2022. gada martā, salīdzinot ar 2021. gada martu, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 18,7 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Būvmateriālu cenas palielinājās par 25,2 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 15,3 %, bet strādnieku darba samaksa pieauga par 8,9 %.

Būvniecības izmaksu pārmaiņas (%pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi)

2022. gada martā, salīdzinot ar februāri, būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 3,1 %. Būvmateriālu cenas pieauga par 4,5 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 2,5 %, bet strādnieku darba samaksa palielinājās par 0,8 %.

Martā būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja cenu palielinājums metālam, metāla izstrādājumiem, kā arī smiltīm un asfaltbetonam.

2022. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2021. gada 1. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis pieauga par 16,6 %. Būvmateriālu cenas palielinājās par 23,0 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 12,8 %, bet strādnieku darba samaksa pieauga par 7,4 %.

2022. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2021. gada 4. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 5,4 %. Būvmateriālu cenas palielinājās par 6,9 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 5,9 %, bet strādnieku darba samaksa pieauga par 2,1 %.

Informācija par būvniecības izmaksu pārmaiņām 2022. gada aprīlī tiks publicēta 27. maijā.

Metodoloģiskā informācija

Būvniecības izmaksu indeksa (BII) mērķis ir atspoguļot vidējās tendences būvniecības resursu cenu pārmaiņās. BII ir ielaides (input) cenu indekss; tas parāda cenu pārmaiņas galvenajiem būvniecībā ieguldītajiem resursu veidiem.

2022. gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 200 būvuzņēmumu un vairāk nekā 50 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem. Papildus aprēķinos izmanto reģistrētās patēriņa cenas būvmateriāliem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2021. gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 88,2 % no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 34,1 % uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Plašāka informācija par būvniecības izmaksu indeksiem Latvijā pieejama Oficiālās statistikas portāla sadaļā "Aprakstošie metadati".

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

RNP: Sadzīviski negadījumi nedrīkst kļūt par ikdienu

RNP: Sadzīviski negadījumi nedrīkst kļūt par ikdienu

Šajā nedēļā notikušais negadījums, kas saistīts ar nepilnīgu lifta darbību, kas notika vienā no Kurzemes prospekta deviņu stāvu ēkām, nekavējoties piesaistīja ne tikai operatīvo dienestu tūlītēju reakciju, bet arī ēkas apsaimniekotāja SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) uzmanību. 

Pielaiko telpu, māju, dārzu