abc.lv skaitļos

Lietotāji online38
Aktīvie uzņēmumi25010
Nozares raksti1164
Ekspertu atbildes3041
CSP: Būvniecības izmaksu līmenis gada laikā palielinājās par 18,7 % : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

CSP: Būvniecības izmaksu līmenis gada laikā palielinājās par 18,7 %

CSP: Būvniecības izmaksu līmenis gada laikā palielinājās par 18,7 %
Foto: Freepik.com/ gpointstudio

2022. gada martā, salīdzinot ar 2021. gada martu, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 18,7 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Būvmateriālu cenas palielinājās par 25,2 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 15,3 %, bet strādnieku darba samaksa pieauga par 8,9 %.

Būvniecības izmaksu pārmaiņas (%pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi)

2022. gada martā, salīdzinot ar februāri, būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 3,1 %. Būvmateriālu cenas pieauga par 4,5 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 2,5 %, bet strādnieku darba samaksa palielinājās par 0,8 %.

Martā būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja cenu palielinājums metālam, metāla izstrādājumiem, kā arī smiltīm un asfaltbetonam.

2022. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2021. gada 1. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis pieauga par 16,6 %. Būvmateriālu cenas palielinājās par 23,0 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 12,8 %, bet strādnieku darba samaksa pieauga par 7,4 %.

2022. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2021. gada 4. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 5,4 %. Būvmateriālu cenas palielinājās par 6,9 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 5,9 %, bet strādnieku darba samaksa pieauga par 2,1 %.

Informācija par būvniecības izmaksu pārmaiņām 2022. gada aprīlī tiks publicēta 27. maijā.

Metodoloģiskā informācija

Būvniecības izmaksu indeksa (BII) mērķis ir atspoguļot vidējās tendences būvniecības resursu cenu pārmaiņās. BII ir ielaides (input) cenu indekss; tas parāda cenu pārmaiņas galvenajiem būvniecībā ieguldītajiem resursu veidiem.

2022. gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 200 būvuzņēmumu un vairāk nekā 50 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem. Papildus aprēķinos izmanto reģistrētās patēriņa cenas būvmateriāliem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2021. gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 88,2 % no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 34,1 % uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Plašāka informācija par būvniecības izmaksu indeksiem Latvijā pieejama Oficiālās statistikas portāla sadaļā "Aprakstošie metadati".

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Lai precīzi veiktu iecerēto darbu, nepietiek tikai ar iemaņām, saprašanu, kā un ko darīt, bet vajadzīgi arī precīzi un profesionāli instrumenti. Ir situācijas, ka instruments salūzis vai nav vēl iegādāts, līdz ar to instrumentu noma atrisina īstermiņa situācijas. Īsi apskatīsim populārākos gadījumus!

Aktuālie piedāvājumi

Kā uzlabot biznesa rezultātus par 160%?

Kā uzlabot biznesa rezultātus par 160%?

Ikvienam uzņēmumam – neatkarīgi no tā, vai tas ir jauns, vai darbojas jau ilgāku laiku, – ir vēlme būt atpazīstamam, pieprasītam, un, protams, gūt stabilu peļņu, kas kalpotu par pamatu uzņēmuma tālākai attīstībai un biznesa ieceru īstenošanai.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu