abc.lv skaitļos

Lietotāji online48
Aktīvie uzņēmumi24983
Nozares raksti1161
Ekspertu atbildes3041
CSP: Decembrī būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 0,5 % : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

CSP: Decembrī būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 0,5 %

CSP: Decembrī būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 0,5 %
Foto: Freepik.com/ gpointstudio

2021. gada decembrī, salīdzinot ar novembri, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 0,5 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Strādnieku darba samaksa pieauga par 1,0 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas palielinājās par 0,7 %, bet būvmateriālu cenas – par 0,2 %.

Decembrī būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja darba samaksas pieaugums elektriķiem un montētājiem.

2021. gada decembrī, salīdzinot ar 2020. gada decembri, būvniecības izmaksas palielinājās par 12,0 %. Būvmateriālu cenas palielinājās par 17,8 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 7,3 %, bet strādnieku darba samaksa pieauga par 4,7 %.

Būvniecības izmaksu pārmaiņas (% pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi)

2021. gada 4. ceturksnī, salīdzinot ar 3. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 2,7 %. Būvmateriālu cenas palielinājās par 4,0 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 2,0 %, bet strādnieku darba samaksa pieauga par 0,8 %.

Banner 280x280

2021. gada 4 ceturksnī, salīdzinot ar 2020. gada 4. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis pieauga par 11,7 %. Būvmateriālu cenas palielinājās par 17,5 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 6,9 %, bet strādnieku darba samaksa pieauga par 4,5 %.

2021. gadā 12 mēnešu vidējais būvniecības izmaksu līmenis salīdzinājumā ar 2020. gada 12 mēnešu vidējo līmeni Latvijā palielinājās par 6,7 %. Būvmateriālu cenas palielinājās par 9,1 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas, kā arī strādnieku darba samaksa pieauga par 4,1 %.

Informācija par būvniecības izmaksu pārmaiņām 2022. gada janvārī tiks publicēta 25. februārī.

Metodoloģiskā informācija

2021. gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedza ap 200 būvuzņēmumu un vairāk nekā 50 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem. Papildus aprēķinos izmanto reģistrētās patēriņa cenas būvmateriāliem.

Cenu apsekojuma izlasē bija iekļauti būvuzņēmumi, kam 2020. gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 90,3 % no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 34 % uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Pārskatu par būvniecības resursu cenām par decembri iesniedza 95,6 % uzņēmumu, iesniegto datu apjoms un to kvalitāte būtiski neatšķiras no iepriekšējiem periodiem. Decembrī kopējais būvniecības izmaksu indekss atbilst statistikas pamatprincipiem un vispārīgajiem kvalitātes kritērijiem.

Plašāka informācija par būvniecības izmaksu indeksiem Latvijā pieejama Oficiālās statistikas portāla sadaļā "Aprakstošie metadati".

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Lai precīzi veiktu iecerēto darbu, nepietiek tikai ar iemaņām, saprašanu, kā un ko darīt, bet vajadzīgi arī precīzi un profesionāli instrumenti. Ir situācijas, ka instruments salūzis vai nav vēl iegādāts, līdz ar to instrumentu noma atrisina īstermiņa situācijas. Īsi apskatīsim populārākos gadījumus!

Aktuālie piedāvājumi

PVC uzlikas margām daudzstāvu ēkās

PVC uzlikas margām daudzstāvu ēkās

Mūsdienās piedāvājumā var atrast dažādus margu risinājumus, un katram no tiem piemīt savas pozitīvās īpašības. Šoreiz uzzināsim vairāk par vienu no margu elementiem – par PVC uzlikām!

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu