abc.lv skaitļos

Lietotāji online111
Aktīvie uzņēmumi25217
Nozares raksti1284
Ekspertu atbildes3041
CSP: Janvārī rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 5,0 % : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

CSP: Janvārī rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 5,0 %

CSP: Janvārī rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 5,0 %

2024. gada janvārī, salīdzinot ar 2023. gada janvāri, rūpniecības produkcijas apjoms [1] pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 5,0 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Ražošanas apjoms apstrādes rūpniecībā samazinājās par 7,3 %, elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 1,1 %, bet ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – pieaugums par 3,2 %.

Vislielākais produkcijas apjoma samazinājums bija nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 24,2 %, mēbeļu ražošanā – par 17,6 %, apģērbu ražošanā – par 9,4 %, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 9,2 %, dzērienu ražošanā – par 6,5 %, elektrisko iekārtu ražošanā – par 3,9 %. Kritums bija divās no trim pēc īpatsvara lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs: gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas, un koksnes un koka izstrādājumu ražošanā (attiecīgi par 10,2 % un 1,6 %).

Banner 280x280 Banner 280x280

Rūpniecības produkcijas apjoma pieaugums bija poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā – par 9,8 %, papīra un papīra izstrādājumu ražošanā – par 3,9 %, ķīmisko vielu ražošanā – par 2,2 %. Pieaugums bija arī pēc īpatsvara otrajā lielākajā apstrādes rūpniecības nozarē: pārtikas produktu ražošanā – par 3,1 %.

2024. gada janvārī, salīdzinot ar 2023. gada decembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 2,7 %. Ražošanas apjoma kritums bija apstrādes rūpniecībā – par 4,7 % elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 1,6 %, savukārt ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – pieaugums par 1,4 %.

Apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma indekss (2021=100)

Skatīt OSP datubāzē: RUI020m

Rūpniecības produkcijas apjoma pārmaiņas (%, salīdzināmajās cenās)

* Kuģu un laivu remonts un apkope, visādu veidu iekārtu un ierīču remonts un apkope, ražošanas iekārtu un ierīču uzstādīšana.

Apstrādes rūpniecības apgrozījums [2]

2024. gada janvārī, salīdzinot ar 2023. gada janvāri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri koriģētiem datiem faktiskajās cenās samazinājās par 4,4 %. Apgrozījums vietējā tirgū samazinājās par 4,5 % un eksportā – par 4,4 % (tai skaitā eirozonā – par 4,0 %, bet ārpus eirozonas – par 4,8 %).

2024. gada janvārī, salīdzinot ar 2023. gada decembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli koriģētiem datiem pieauga par 1,2 %. Vietējā tirgū apgrozījums pieauga par 3,4 %, bet eksportā – par 0,1 % (tai skaitā eirozonā – par 8,6 %, bet ārpus eirozonas – kritums par 6,2 %).

Publicētie dati nākamajos mēnešos var tikt precizēti, ja tiks iegūta papildu informācija no uzņēmumiem.

Plašāka informācija par sezonāli koriģētiem, kalendāri koriģētiem un nekoriģētiem rūpniecības produkcijas apjoma un apgrozījuma indeksiem, tai skaitā pa nozarēm, ir pieejama oficiālās statistikas portālā sadaļā „Rūpniecība”.

Metodoloģiskie skaidrojumi

[1] Rūpniecības produkcija tiek aprēķināta, summējot konkrētā mēnesī pārdoto pašražoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus ar gatavās produkcijas krājumu un nepabeigto ražojumu izmaiņām. Rūpniecības produkcijas apjoma indekss (RPI) raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu. RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

[2] Rūpniecības apgrozījums ir konkrētā mēnesī pārdotā pašražotā produkcija un sniegtie rūpnieciskie pakalpojumi. Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

EM: Piešķir papildu finansējumu privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanai un saules paneļu uzstādīšanai

EM: Piešķir papildu finansējumu privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanai un saules paneļu uzstādīšanai

Ņemot vērā privātmāju īpašnieku lielo interesi par atbalsta iespējām viena dzīvokļa un divu dzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes paaugstināšanai un atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju ieviešanai, šā gada 21. maija sēdē Ministru kabinets lēma novirzīt papildu finanšu līdzekļus 237 000 EUR apmērā no valsts energoefektivitātes fonda līdzekļiem. 

Izstāsti Latvijai

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Ko darīt, ja īpašumam nav piekļuves pie ceļa? Vai var izmantot kaimiņa zemes gabalā jau esošu ceļu vai izbūvēt jaunu? Šādos gadījumos var noformēt ceļa servitūtu. Kā to izdarīt juridiski pareizi, video skaidro Rīgas Stradiņa universitātes RSU Sociālo zinātņu fakultāte docētāja, šķīrējtiesnese, juriste Ph. D. Jolanta Dinsberga, kura par šo tēmu veica promocijas darbu.