abc.lv skaitļos

Lietotāji online43
Aktīvie uzņēmumi25169
Nozares raksti1178
Ekspertu atbildes3041
CSP: Jūlijā rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 2,9 % : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

CSP: Jūlijā rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 2,9 %

CSP: Jūlijā rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 2,9 %

2022. gada jūlijā, salīdzinot ar 2021. gada jūliju, rūpniecības produkcijas apjoms [1] pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 2,9 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ražošanas apjoma kritums bija elektroenerģijas un gāzes apgādē par 24,4 % (būtiski samazinoties koģenerācijas stacijās saražotās elektroenerģijas apjomam un gāzes piegādei patērētājiem) un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 3,1 %. Savukārt produkcijas apjoma kāpums bija apstrādes rūpniecībā – par 0,6 %.

Salīdzinot ar pagājušā gada atbilstošo mēnesi, ražošanas apjoma kritums bija pēc īpatsvara lielākajās nozarēs – koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanas nozarē, izņemot mēbeles – par 8,3 %, pārtikas produktu ražošanā – par 2,4 % un gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas – par 3,6 %. Produkcijas izlaide samazinājās arī datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 10,2 %, ķīmisko vielu un preparātu ražošanā – par 13,7 % un iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā – par 14,9 %.

Savukārt produkcijas izlaide pieauga tekstilizstrādājumu ražošanā – par 31,7 %, farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošanā, iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 26,9 % un automobiļu, piekabju un puspiekabju (automobiļu detaļu un piederumu) ražošanā – par 19,5 %.

2022. gada jūlijā, salīdzinot ar 2022. gada jūniju, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 1,2 %, tai skaitā apstrādes rūpniecībā – par 0,7 % un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 7,8 %, bet ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē bija kāpums par 5,4 %.

Apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma indekss (2015=100)

Skatīt OSP datubāzē: RUI020m

Rūpniecības produkcijas apjoma pārmaiņas (%, salīdzināmajās cenās)

Apstrādes rūpniecības apgrozījums [2]

2022. gada jūlijā, salīdzinot ar 2021. gada jūliju, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri koriģētiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 14,8 %. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 14,1 % un eksportā – par 15,2 % (tai skaitā eirozonā – par 19,5 %, ārpus eirozonas – par 11,9 %).

2022. gada jūlijā, salīdzinot ar 2022. gada jūniju, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli koriģētiem datiem pieauga par 3,8 %. Apgrozījums eksportā pieauga par 6,2 % (tai skaitā eirozonā – par 0,8 % un ārpus eirozonas – par 10,8 %), savukārt vietējā tirgū apgrozījums samazinājās par 0,8 %.

Publicētie dati nākamajos mēnešos var tikt precizēti, ja tiks iegūta papildu informācija no uzņēmumiem.

Plašāka informācija par sezonāli koriģētiem, kalendāri koriģētiem un nekoriģētiem rūpniecības produkcijas apjoma un apgrozījuma indeksiem, tai skaitā pa nozarēm, ir pieejama oficiālās statistikas portālā sadaļā „Rūpniecība”.

Metodoloģiskie skaidrojumi

[1] Rūpniecības produkcija tiek aprēķināta, summējot konkrētā mēnesī pārdoto pašražoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus ar gatavās produkcijas krājumu un nepabeigto ražojumu izmaiņām. Rūpniecības produkcijas apjoma indekss (RPI) raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu. RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

[2] Rūpniecības apgrozījums ir konkrētā mēnesī pārdotā pašražotā produkcija un sniegtie rūpnieciskie pakalpojumi. Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Lai precīzi veiktu iecerēto darbu, nepietiek tikai ar iemaņām, saprašanu, kā un ko darīt, bet vajadzīgi arī precīzi un profesionāli instrumenti. Ir situācijas, ka instruments salūzis vai nav vēl iegādāts, līdz ar to instrumentu noma atrisina īstermiņa situācijas. Īsi apskatīsim populārākos gadījumus!

Aktuālie piedāvājumi

Jaunums! Pirmā BIM rokasgrāmata latviešu valodā

Jaunums! Pirmā BIM rokasgrāmata latviešu valodā

Ir iznākusi pirmā BIM rokasgrāmata latviešu valodā. Grāmatas autori ir Lietuvā labi zināmi BIM speciālisti/praktiķi, grāmatas galvenais redaktors – Kirils Pogodins (InfoEra Latvia vadītājs un BIM konsultants).

Aktualitātes

"Rail Baltica" Latvijas ieviesējs un būvnieks ar RTU sadarbosies jauno inženieru sagatavošanā

Lai veicinātu sadarbību inženiertehnisko speciālistu teorētiskā un praktiskā sagatavošanā un pētniecībā, "Rail Baltica" ieviesējs Latvijā "Eiropas Dzelzceļa līnijas" (EDZL), "Rail Baltica" Rīgas Centrālā mezgla būvnieks BERERIX un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ceturtdien, 2. februārī, parakstīja sadarbības līgumu. Tā mērķis ir kalpot par platformu zināšanu un kompetenču apmaiņai.

Pielaiko telpu, māju, dārzu