abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi24951
Nozares raksti1122
Ekspertu atbildes3041
CSP: Jūnijā rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 0,7% : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

CSP: Jūnijā rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 0,7%

CSP: Jūnijā rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 0,7%
Foto: Freepik.com/ senivpetro

2022. gada jūnijā, salīdzinot ar 2021. gada jūniju, rūpniecības produkcijas apjoms [1] pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 0,7 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. To ietekmēja ražošanas apjoma kāpums apstrādes rūpniecībā – par 3,1 %. Savukārt kritums bija ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 7,8 % un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 15,8 % (samazinājās koģenerācijas stacijās saražotās elektroenerģijas apjoms un gāzes piegāde patērētājiem).

Salīdzinot ar pagājušā gada atbilstošo mēnesi, lielākais apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma pieaugums bija farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošanā, citu transportlīdzekļu ražošanā, automobiļu, piekabju un puspiekabju (automobiļu detaļu un piederumu) ražošanā – par 18 %, tekstilizstrādājumu ražošanā – par 12,9 % un dzērienu ražošanā – par 10,3 %.

Savukārt ražošanas apjoms saruka citur neklasificētu iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā – par 15,1 %, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 12,4 % un divās no trim pēc īpatsvara lielākajās nozarēs: koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā – par 10 % un pārtikas produktu ražošanā – par 0,2 %.

2022. gada jūnijā, salīdzinot ar 2022. gada maiju, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 2,1 %. Tai skaitā apstrādes rūpniecībā – par 1,5 %, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 3,5 % un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 1,4 %.

Apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma indekss
(2015=100)

Skatīt OSP datubāzē: RUI020m

Rūpniecības produkcijas apjoma pārmaiņas (%, salīdzināmajās cenās)

Banner 280x280

* kuģu un laivu remonts un apkope, visādu veidu iekārtu un ierīču remonts un apkope, ražošanas iekārtu un ierīču uzstādīšana

Apstrādes rūpniecības apgrozījums [2]

2022. gada jūnijā, salīdzinot ar 2021. gada jūniju, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri koriģētiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 11,9 %. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 15,7 % un eksportā – par 9,8 % (tai skaitā eirozonā – par 21,7 %, ārpus eirozonas – par 1,2 %).

2022. gada jūnijā, salīdzinot ar 2022. gada maiju, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli koriģētiem datiem samazinājās par 5,2 %. Apgrozījums vietējā tirgū saruka par 0,7 % un eksportā – par 7,5 % (tai skaitā eirozonā – par 6,2 %, ārpus eirozonas – par 8,5 %).

Publicētie dati nākamajos mēnešos var tikt precizēti, ja tiks iegūta papildu informācija no uzņēmumiem.

Plašāka informācija par sezonāli koriģētiem, kalendāri koriģētiem un nekoriģētiem rūpniecības produkcijas apjoma un apgrozījuma indeksiem, tai skaitā pa nozarēm, ir pieejama oficiālās statistikas portālā sadaļā „Rūpniecība”.         

Metodoloģiskie skaidrojumi

[1] Rūpniecības produkcija tiek aprēķināta, summējot konkrētā mēnesī pārdoto pašražoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus ar gatavās produkcijas krājumu un nepabeigto ražojumu izmaiņām. Rūpniecības produkcijas apjoma indekss (RPI) raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu. RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

[2] Rūpniecības apgrozījums ir konkrētā mēnesī pārdotā pašražotā produkcija un sniegtie rūpnieciskie pakalpojumi. Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus. 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Alpina" produkti un krāsas iekšdarbiem: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Zīmols "Alpina" – tā ir Premium klases tirdzniecības zīme DIY klasē (Do it yourself – dari pats), piedāvājot klientiem produktus „visiem dzīves gadījumiem”: gruntis, ūdens dispersijas krāsas, alkīda/ akrila emaljas krāsas, lakas, lazūras, dekoratīvos materiālus – visu, kas var ievajadzēties meistaram mājas, dzīvokļa vai dārza mājas atjaunošanai.