abc.lv skaitļos

Lietotāji online8
Aktīvie uzņēmumi24922
Nozares raksti1136
Ekspertu atbildes3041
CSP: Maijā rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 5,3 % : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

CSP: Maijā rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 5,3 %

CSP: Maijā rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 5,3 %
Foto: Freepik.com/ senivpetro

2022. gada maijā, salīdzinot ar 2021. gada maiju, rūpniecības produkcijas apjoms1 pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 5,3 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ražošanas apjoma kāpums bija apstrādes rūpniecībā – par 7,5 % un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 0,7 %. Savukārt elektroenerģijas un gāzes apgādē bija kritums par 11,1 %.

Šī gada maijā no kopumā 22 apstrādes rūpniecības nozarēm produkcijas izlaides pieaugumu uzrādīja 17 nozares, tai skaitā farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošana, automobiļu, piekabju un puspiekabju (automobiļu detaļu un piederumu) ražošana – par 22,4 %, dzērienu ražošana – par 21,9 %, apģērbu ražošana – par 20,5 % un poligrāfija un ierakstu reproducēšana – par 15,8 %. Produkcijas apjoms pieauga arī divās no trim pēc īpatsvara lielākajās nozarēs – pārtikas produktu ražošanā un gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas (kāpums attiecīgi par 2,6 % un 5,7 %).

Savukārt produkcijas izlaide saruka datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 17,3 %, iekārtu un ierīču un remontā un uzstādīšanā – par 14,4 % un iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā – par 6,5 %, kā arī pēc īpatsvara lielākajā apstrādes rūpniecības nozarē – koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā, izņemot mēbeles (par 1 %).

2022. gada maijā, salīdzinot ar 2022. gada aprīli, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 0,2 %. Tai skaitā apstrādes rūpniecībā – par 1,1 %, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 5,0 %, bet samazinājums bija elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 5,4 %.

Apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma indekss
(2015=100)

Skatīt OSP datubāzē: RUI020m

Rūpniecības produkcijas apjoma pārmaiņas (%, salīdzināmajās cenās)

Apstrādes rūpniecības apgrozījums [2]

Banner 280x280 Banner 280x280

2022. gada maijā, salīdzinot ar 2021. gada maiju, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri koriģētiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 28,1 %. Apgrozījums vietējā tirgū pieauga par 27 % un eksportā – par 28,6 % (tai skaitā eirozonā – par 38,3 %, ārpus eirozonas – par 21,6 %).

2022. gada maijā, salīdzinot ar 2022. gada aprīli, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli koriģētiem datiem samazinājās par 0,7 %. Apgrozījums vietējā tirgū samazinājās par 1,8 % un eksportā – par 0,1 % (tai skaitā eirozonā – par 3,4 %, bet ārpus eirozonas bija kāpums par 2,7 %).

Publicētie dati nākamajos mēnešos var tikt precizēti, ja tiks iegūta papildu informācija no uzņēmumiem.

Plašāka informācija par sezonāli koriģētiem, kalendāri koriģētiem un nekoriģētiem rūpniecības produkcijas apjoma un apgrozījuma indeksiem, tai skaitā pa nozarēm, ir pieejama oficiālās statistikas portālā sadaļā „Rūpniecība”.

Metodoloģiskie skaidrojumi

[1] Rūpniecības produkcija tiek aprēķināta, summējot konkrētā mēnesī pārdoto pašražoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus ar gatavās produkcijas krājumu un nepabeigto ražojumu izmaiņām. Rūpniecības produkcijas apjoma indekss (RPI) raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu. RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

[2] Rūpniecības apgrozījums ir konkrētā mēnesī pārdotā pašražotā produkcija un sniegtie rūpnieciskie pakalpojumi. Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus. 

 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Saeima atbalsta atvieglotu kārtību energoapgādes būvju būvniecībai

Saeima atbalsta atvieglotu kārtību energoapgādes būvju būvniecībai

Saeima ceturtdien, 29. septembrī, galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamu atzītu jaunu likumu, kas atvieglo kārtību energoapgādes būvju, tostarp vēja elektrostaciju, būvniecībai. Likums izstrādāts, lai sekmētu atjaunīgās enerģijas ražošanu, veicinātu enerģētisko drošību un neatkarību. 

Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veikals-noliktava CITA SANTEHNIKA: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veikals-noliktava CITA SANTEHNIKA: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Jau vairāk nekā 28 gadus "Cita Santehnika" veiksmīgi darbojas santehnikas tirgū Latvijā. "Cita Santehnika" piedāvā plašu santehnikas, flīžu, instrumentu, vannas istabas mēbeļu sortimentu un visu nepieciešamo apkures sistēmu nomaiņai. Iegādājoties preces veikalā, saņemsi ne tikai kvalitatīvas preces, bet arī lielisku iespēju ietaupīt.