abc.lv skaitļos

Lietotāji online126
Aktīvie uzņēmumi25217
Nozares raksti1284
Ekspertu atbildes3041
CSP: Septembrī rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 2,7 % : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

CSP: Septembrī rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 2,7 %

CSP: Septembrī rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 2,7 %

2023. gada septembrī, salīdzinot ar 2022. gada septembri, rūpniecības produkcijas apjoms [1] pēc kalendāri koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 2,7 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Ražošanas apjoms ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē samazinājās par 20,9 %, apstrādes rūpniecībā – par 4,6 %, bet elektroenerģijas un gāzes apgādē – pieaugums par 18,3 %.

Produkcijas apjoms samazinājās pēc īpatsvara lielākajā nozarē: koksnes un koka izstrādājumu ražošanā – par 6,2 %. Samazinājums bija arī poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā – par 28,0 %, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 17,3 %, automobiļu, piekabju un puspiekabju (automobiļu detaļu un piederumu) ražošanā – par 17,0 %, papīra un papīra izstrādājumu ražošanā – par 11,1 %, dzērienu ražošanā – par 10,9 %, kā arī ķīmisko vielu ražošanā – par 6,7 %.

Rūpniecības produkcijas pieaugums bija divās no trim pēc īpatsvara lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs – pārtikas produktu ražošanā un gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas (attiecīgi 6,0 % un 3,0 %). Pieaugums bija arī iekārtu un ierīču remonta un uzstādīšanas nozarē – par 38,5 %, elektrisko iekārtu ražošanā – par 6,1 %, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā – par 1,2 %, kā arī iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā – par 1,1 %.

Banner 280x280 Banner 280x280

2023. gada septembrī, salīdzinot ar 2023. gada augustu, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli koriģētiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 0,5 %. Ražošanas apjoma pieaugums bija ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 6,1 %, kā arī elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 3,8 %, savukārt, apstrādes rūpniecībā – kritums par 0,4 %.

Apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma indekss (2015=100)

Skatīt OSP datubāzē: RUI020m

Rūpniecības produkcijas apjoma pārmaiņas (%, salīdzināmajās cenās)

 * Kuģu un laivu remonts un apkope, visādu veidu iekārtu un ierīču remonts un apkope, ražošanas iekārtu un ierīču uzstādīšana. 

Apstrādes rūpniecības apgrozījums [2]

2023. gada septembrī, salīdzinot ar 2022. gada septembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri koriģētiem datiem faktiskajās cenās samazinājās par 7,3 %. Apgrozījums vietējā tirgū samazinājās par 8,0 % un eksportā – par 6,9 % (tai skaitā eirozonā – par 10,7 %, bet ārpus eirozonas – par 3,5 %).

2023. gada septembrī, salīdzinot ar 2023. gada augustu, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli koriģētiem datiem pieauga par 0,3 %. Vietējā tirgū apgrozījums pieauga par 0,5 %, bet eksportā – par 0,2 % (tai skaitā eirozonā – kritums par 5,2 %, bet ārpus eirozonas – pieaugums par 5,0 %).

Publicētie dati nākamajos mēnešos var tikt precizēti, ja tiks iegūta papildu informācija no uzņēmumiem.

Plašāka informācija par sezonāli koriģētiem, kalendāri koriģētiem un nekoriģētiem rūpniecības produkcijas apjoma un apgrozījuma indeksiem, tai skaitā pa nozarēm, ir pieejama oficiālās statistikas portālā sadaļā „Rūpniecība”.                

Metodoloģiskie skaidrojumi

[1] Rūpniecības produkcija tiek aprēķināta, summējot konkrētā mēnesī pārdoto pašražoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus ar gatavās produkcijas krājumu un nepabeigto ražojumu izmaiņām. Rūpniecības produkcijas apjoma indekss (RPI) raksturo rūpniecības produkcijas apjoma izmaiņas pārskata periodā, salīdzinot ar bāzes periodu. RPI aprēķina, pārrēķinot produkcijas izlaides rādītāju salīdzināmajās cenās ar ražotāju cenu indeksu palīdzību.

[2] Rūpniecības apgrozījums ir konkrētā mēnesī pārdotā pašražotā produkcija un sniegtie rūpnieciskie pakalpojumi. Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

EM: Piešķir papildu finansējumu privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanai un saules paneļu uzstādīšanai

EM: Piešķir papildu finansējumu privātmāju energoefektivitātes paaugstināšanai un saules paneļu uzstādīšanai

Ņemot vērā privātmāju īpašnieku lielo interesi par atbalsta iespējām viena dzīvokļa un divu dzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitātes paaugstināšanai un atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju ieviešanai, šā gada 21. maija sēdē Ministru kabinets lēma novirzīt papildu finanšu līdzekļus 237 000 EUR apmērā no valsts energoefektivitātes fonda līdzekļiem. 

Izstāsti Latvijai

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Ko darīt, ja īpašumam nav piekļuves pie ceļa? Vai var izmantot kaimiņa zemes gabalā jau esošu ceļu vai izbūvēt jaunu? Šādos gadījumos var noformēt ceļa servitūtu. Kā to izdarīt juridiski pareizi, video skaidro Rīgas Stradiņa universitātes RSU Sociālo zinātņu fakultāte docētāja, šķīrējtiesnese, juriste Ph. D. Jolanta Dinsberga, kura par šo tēmu veica promocijas darbu.