PTAC piemērojis 50 000 eiro sodu "Pilsētas zemes dienests" par negodīgu komercpraksi, pieprasot piespiedu zemes nomas maksu

PTAC piemērojis 50 000 eiro sodu

Rīga, 14.sept., LETA. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) piemērojis 50 000 eiro sodu AS "Pilsētas zemes dienests" par negodīgu komercpraksi, pieprasot piespiedu zemes nomas maksu, aģentūru LETA informēja PTAC pārstāve Sanita Gertmane.

Uzņēmumam likts nekavējoties pārtraukt negodīgās komercprakses īstenošanu.

Ja patērētājam rodas šaubas par pieprasījumu par piespiedu zemes nomas maksu un par konkrēto strīdu nav spēkā stājies tiesas spriedums, PTAC aicina patērētāju pārliecināties, kas konkrētajā laika posmā ir bijis dzīvokļa īpašnieks. Ja dzīvokļa īpašnieks bijusi cita persona zemes nomas maksājums par konkrēto periodu nav jāveic.

Tāpat PTAC aicina vērsties pie mājas pārvaldnieka, lai noskaidrotu, vai zemes nomas maksa jau nav samaksāta, pārbaudīt, vai zemes nomas aprēķinos laika posmā no 2008.gada 1.janvāra līdz 2010.gada 31.decembrim nav pievienots pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Tāpat jāpārliecinās, vai nav nepamatoti aprēķināta zemes nomas maksa, ņemot vērā likumā noteiktos nomas maksas pieauguma ierobežojumus un ņemt vērā to, ka varētu būt iestājies komercdarījuma noilgums.

Šie paši argumenti ir jānorāda, sniedzot paskaidrojumu tiesai gadījumos, kad pret dzīvokļa īpašnieku celta šāda prasība. Ja paskaidrojums tiesai tiks sniegts, tad tiesa, ņemot vērā sacīkstes principu, vērtēs abu pušu argumentus. Savukārt, ja patērētājs paskaidrojumu tiesai nesniegs, tiesa lēmumu pieņems balsoties uz to informāciju, kas būs tās rīcībā.

PTAC norāda, ka pieņemtais lēmums nav piemērojams situācijās, kad ir stājies spēkā tiesas spriedums, tādā gadījumā patērētājam ir jāpilda tiesas nolēmums.

PTAC periodā no šī gada 1.janvāra līdz 31.jūlijam ir saņēmis 44 patērētāju iesniegumus par AS "Pilsētas zemes dienesta" rīcības, atbilstību normatīvo aktu prasībām. Vienlaikus PTAC ir sniedzis konsultācijas ievērojamam skaitam patērētāju, kuri ir sazinājušies ar PTAC telefoniski un elektroniski.

SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka no īstenotās prakses cietuši vismaz 47 dzīvojamo māju iedzīvotāji Rīgā, jeb vismaz 3000 cilvēki. Taču PTAC rīcībā esošā informācija norāda, ka skarti ir arī patērētāji citās Latvijas pilsētās, piemēram - Liepājā un Ventspilī, kā arī patērētāji, kuru dzīvojamās mājas apsaimnieko cits pārvaldnieks.

PTAC secinājis, ka AS "Pilsētas zemes dienests" pieprasa zemes nomas maksu no dzīvokļu īpašniekiem, neievērojot Komerclikumā noteikto komercdarījuma saistību noilguma termiņu - 3 gadus no parāda rašanās brīža, pieprasot dzīvokļu īpašniekiem zemes nomas maksu par 2008.-2010.gadu.

Zemes nomas maksas piedziņu ir prettiesiski nodevusi parādu ārpustiesas atguvējam. Parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējam parāda piedziņai vajadzīgs tiesisks pamats, kā arī tam paziņojumā par parādu jāsniedz informācija par AS "Pilsētas zemes dienests" un dzīvokļa īpašnieka noslēgtā darījuma veidu, darījuma noslēgšanas datums un darījuma priekšmets. Tā kā zemes nomas līgumi vērtētajā laika periodā nebija noslēgti un gadījumos, kad pušu starpā nebija spēkā stājies tiesas spiedums, kurā šīs attiecības ir konstatētas un noteiktas to būtiskās sastāvdaļas, tad AS "Pilsētas zemes dienests" rīcība, izsakot draudus paziņojumos par parādnieku informācijas iekļaušanu parādvēstures datubāzē un šajā gadījumā parāda piedziņas nodošana parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējam, ir atzīstama par negodīgu komercpraksi.

Sniegusi patērētājiem maldinošu informāciju par konkrētas judikatūras esamību - izsūtot dzīvokļu īpašniekiem paziņojumus par zemes nomas maksas parādiem, paziņojumos AS "Pilsētas zemes dienests" ir iekļāvusi arī mājaslapas saiti, kur dzīvokļu īpašniekiem sniedz tendenciozu informāciju par zemes nomas maksas strīdos izveidojušos judikatūru. PTAC vērš uzmanību, ka dažādās tiesās zemes nomas maksas strīdos ir pieņemti dažādi spriedumi attiecībā uz noilguma termiņa iestāšanos, kas norāda, ka judikatūra šai jomā nav nodibināta.

Pārkāpta vēl ir vesela virkne saistībā ar maksas aprēķināšanu, kā piemēram, nepamatota PVN piemērošana.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc vērts izvēlēties metāla durvis savam mājoklim?

Kāpēc vērts izvēlēties metāla durvis savam mājoklim?

Šodienas aktīvajā dzīves ritmā metāla durvis ir kļuvušas par neatņemamu ģimenes mājas, dzīvokļa, lauku vai dārza mājas sastāvdaļu. Galvenais iemesls, kāpēc metāla konstrukcijas, tai skaitā metāla durvis, izpelnījušās tik lielu popularitāti, ir to augstā izturība, pateicoties kurai, dzīves telpas kļūst drošākas pret uzlaušanu un garnadžu mēģinājumiem piesavināties vērtīgas mantas. 

Aktuālie piedāvājumi

Jaunums Latvijas tirgū – saules ūdens sildītājs

Jaunums Latvijas tirgū – saules ūdens sildītājs

Vai esi domājis, kā samazināt elektroenerģijas patēriņu par siltā ūdens uzsildīšanu ar boileru? Arī Latvijā privātmājas, viesu nami, kas jau  ir uzstādījuši saules ūdens sildītājus, pārliecinās par būtisko elektroenerģijas ietaupījumu. Var prognozēt, ka drīzumā Latvijā šādas iekārtas izmantos daudzas privātmājas un saimniecības, būtiski ietaupot izmaksas par siltā ūdens uzsildīšanu.

Aktualitātes

Ķīpsalā notiks "ComfortHome 2019" – starptautiskā mājokļa projektēšanas, remonta, energotaupošo un komforta tehnoloģiju izstāde 

Ķīpsalā notiks "ComfortHome 2019" – starptautiskā mājokļa projektēšanas, remonta, energotaupošo un komforta tehnoloģiju izstāde 

Ja plāno iegādāties īpašumu, būvēt, remontēt vai labiekārtot savu mājokli, izmantojot moderno tehnoloģiju iespējas, – uzzini daudz noderīga un atrodi vajadzīgo jaunajā izstādē "ComfortHome 2019" jau no 27. līdz 29. septembrim Ķīpsalā. Vienlaikus norisināsies arī "Buvbaze.lv" forums "Būvniecības un tehnoloģiju ringa cīņas".

Uzņēmējs runā

Jaunums Latvijas tirgū – saules ūdens sildītājs

saules_kolektori

Vai esi domājis, kā samazināt elektroenerģijas patēriņu par siltā ūdens uzsildīšanu ar boileru? Arī Latvijā privātmājas, viesu nami, kas jau  ir uzstādījuši saules ūdens sildītājus, pārliecinās par būtisko elektroenerģijas ietaupījumu. Var prognozēt, ka drīzumā Latvijā šādas iekārtas izmantos daudzas privātmājas un saimniecības, būtiski ietaupot izmaksas par siltā ūdens uzsildīšanu.