Valmieras bibliotēkā būs apskatāms fotostāsts par Latvijas privātajām muižām
Rīga, 31.jūl., LETA. No šodienas līdz 11.augstam Valmieras integrētajā bibliotēkā būs apskatāms fotostāsts "Latvijas kultūrceltņu mantojums laikmeta griežos", aģentūru LETA informēja bibliotēkā.
Fotoprojektā iekļauti 15 Latvijas privāto muižu likteņstāsti par ēku ziedu laikiem, padomju okupācijas gadiem un mūsdienām. Visus stāstus vieno apņēmīgu cilvēku paveiktais muižu atjaunošanā un izglābšanā no bojāejas.
Projekta mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar privāto vēsturisko ēku arhitektūras un kultūrvēsturisko bagātību, vēsturiskajām izmaiņām un īpašnieku spēju ēkām un to ansambļiem piešķirt jaunu elpu. Vienlaikus projekts mudina Latvijas muižu apskati iekļaut tūrisma braucienos, apceļojot Latviju, skaidro bibliotēkā.
"Visus muižu stāstus vieno īpašnieku paveiktais ēkas saglabāšanā un atjaunošanā, daudzos gadījumos muižas izglābtas pat no bojāejas. Pateicoties šim darbam, Latvijā tiek saglabāts kultūrvēsturiskais mantojums nākamajām paaudzēm. Ar šo projektu vēlos aicināt visus ne tikai apceļot Latviju un izzināt kultūrvēsturi, bet arī aizsākt jaunu tradīciju - cildināt tos namīpašniekus, kuri ikdienā dara nenovērtējamu darbu," stāsta fotoprojekta iniciators, Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Artis Pabriks (V).
Fotoprojektā apskatāmi stāsti par tādām muižām kā Ārendoles muiža, Berķenes muiža, Bīriņu pils, Blankenfeldes muiža, Dikļu pils, Igates pils, Kukšu muiža, Mazmežotnes muiža, Mālpils muiža, Padures muiža, Piena muiža, Rūmenes muiža, Skrundas muiža, Smuku muiža un Sventes muiža.
"Mūsdienās muižas simbolizē Latvijas vēsturisko un ciešo saikni ar Rietumeiropu. Latvijas muižas ir arī būtisks tūrisma piesaistes avots sava unikālā novietojuma dēļ. Ja citviet vēsturiskās ēkas atrodas pilsētās, muižas Latvijā sniedz iespēju ne tikai novērtēt ēkas arhitektūru, bet arī izbaudīt brīnišķīgo Latvijas dabu," uzsver Latvijas Privāto vēsturisko ēku asociācijas pārstāve Egita Karlsone.