"Cemex": Arvien vairāk izmantojam Latvijā ražotu alternatīvo kurināmo
Rīga, 4.okt., LETA. Kad 2010.gadā darbu sāka būvmateriālu ražotāja "Cemex" jaunā cementa ražotne Brocēnos, kas īpaši pielāgota darbam ar alternatīvo kurināmo, bija problēmas ar izejvielu atrašanu Latvijā, tomēr situācija ar katru gadu uzlabojas, šodien žurnālistiem sacīja "Cemex" Vides projektu nodaļas vadītāja Santa Kļava.
Viņa sacīja, ka sākotnēji teju viss alternatīvais kurināmais bija jāieved, bet pēdējos gados arvien vairāk tiek izmantots Latvijā ražots kurināmais, lai gan arī tad tas veido salīdzinoši mazu daļu no visa nepieciešamā.
Brocēnu cementa rūpnīca gadā patērē vairāk nekā 100 000 tonnu alternatīvā kurināmā, un tiek prognozēts, ka 25 000 tonnu jeb 24% no tā šogad būs ražoti Latvijā.
Pērn rūpnīcas darbā tika izmantotas teju 19 000 tonnas Latvijā ražotā alternatīvā kurināmā, bet vēl gadu iepriekš nepilnas 16 000 tonnas kurināmā.
Kā ziņots, no "Cemex" cementa rūpnīcā Brocēnos izmantotā kurināmā 80% veido alternatīvais kurināmais. Daļu no tā veido smalcinātas riepas, daļu - no atkritumiem iegūts kurināmais jeb SRF, bet vēl daļu sastāda neitralizēta pieesārņotā augsne jeb NPA.
Iegādājoties starptautisko celtniecības materiālu piegādātāju uzņēmumu "RMC Group o.l.c." 2005.gada martā, "Cemex" kļuva par Brocēnu cementa ražotnes īpašnieku.
2010.gada "Cemex" uzsāka ražošanu pilnībā no jauna uzbūvētajā Brocēnu cementa rūpnīcā, kuras izveidē "Cemex" investēja 300 miljonus eiro, kas ir lielākās investīcijas Latvijas rūpniecībā pēc neatkarības atgūšanas.
"Cemex" apgrozījums Latvijā 2016.gadā bija 57,986 miljoni eiro, kas ir par 18,5% mazāk nekā 2015.gadā, savukārt "Cemex" zaudējumi pērn bija 14,031 miljons eiro un tie ir samazinājušies par 21% salīdzinājumā ar 2015.gadu, liecina "Firmas.lv" informācija.
Uzņēmums pilnībā pieder Nīderlandē reģistrētajam "Rugby Holding B.V.".
"Cemex" Latvijā ražo un izplata cementu, betonu un minerālmateriālus, kā arī piedāvā valčbetona risinājumu ceļu un laukumu būvniecībai. Uzņēmuma augstās kvalitātēs cements ir novērtēts arī eksporta tirgos - Somijā, Zviedrijā, Igaunijā, Lietuvā, Baltkrievijā un Krievijā.