abc.lv skaitļos

Lietotāji online58
Aktīvie uzņēmumi19770
Nozares raksti806
Ekspertu atbildes2474
Dabasgāze tagad pieejama jebkurā vietā Latvijā : abc.lv

Dabasgāze tagad pieejama jebkurā vietā Latvijā

Dabasgāze tagad pieejama jebkurā vietā Latvijā

Sašķidrinātā dabasgāze strauji attīstās kā ērti izmantojams, videi draudzīgs un konkurētspējīgs energoresurss, kas piedāvā lielāku neatkarību energoresursu izvēlē. Šī tendence novērojama arī Baltijā, ko veicina Lietuvā šogad izveidotais jaunais sašķidrinātās dabasgāzes terminālis, kas piemērots gāzes piegādei ar autocisternām. Tas ļāvis energokompānijai Enefit paplašināt savu dabasgāzes produktu piedāvājumu Latvijā, sniedzot plašas iespējas izmantot dabasgāzi vietās, kur nesniedzas gāzes cauruļvadu tīkls. 

Kā skaidro Enefit Sašķidrinātās dabasgāzes biznesa vadītājs Olavs Ķiecis, sašķidrinātā dabasgāze ir efektīvs risinājums aktuālajam energoresursu pieejamības jautājumam: "Šķidrā stāvoklī dabasgāzes tilpums samazinās 600 reizes, un tā ir ērti transportējama uz jebkuru vietu pasaulē. Eiropas Savienības noteiktā prioritāte Austrumeiropai ir sašķidrinātās dabasgāzes infrastruktūras attīstība, jo tā piedāvā iespēju būtiski samazināt rūpniecības ietekmi uz vidi, kā arī nodrošina enerģētisko neatkarību. Tas ir arī uzņēmējiem saistošs risinājums – sašķidrinātajai dabasgāzei ir augstāka enerģētiskā vērtība un pie noteiktiem apjomiem zemākas izmaksas nekā dīzeļdegvielai, propāna gāzei vai citām kurināmā alternatīvām."

Pieprasījuma kāpums pēc sašķidrinātās dabasgāzes virza infrastruktūras attīstību, kas nosaka pārvadāšanas un uzglabāšanas risinājumu izmaksu samazināšanos. Baltijas jūras reģionā uzņēmumi arvien biežāk dod priekšroku dabasgāzei, apzinoties, ka tas sniedz arī pievienoto vērtību biznesam, ļaujot vienkāršāk izpildīt energoefektivitātes un emisiju kontroles prasības. Piemēram, Polijā nākamā gada laikā paredzēts vairāk nekā divkārt palielināt sašķidrinātās dabasgāzes infrastruktūru pie uzņēmumiem. 

Neatkarība un mobilitāte
Būtiskākais faktors sašķidrinātās dabasgāzes lietošanā ir mobilitāte – iespēja brīvi plānot uzņēmuma un tā ražotnes atrašanās vietu, neatkarīgi no gāzes cauruļvada tuvuma. "Praksē sašķidrinātās dabasgāzes ieviešana uzņēmumā nozīmē to, ka nepieciešama tikai vieta dabasgāzes tvertnes un iztvaikotāju sistēmas izveidei. Visu nepieciešamo iekārtu uzstādīšanu, apkalpošanu un gāzes piegādi pilnībā nodrošina Enefit speciālisti. Uzstādītās iekārtas darbojas automātiskā režīmā, kas sniedz pilnu informāciju par iekārtu, iespēju sekot līdzi tās stāvoklim un savlaicīgi plānot gāzes piegādi. Tā rezultātā uzņēmuma ikdienā dabasgāzes lietošanas process ir tikpat vienkāršs kā gadījumā, ja būtu pieslēgums gāzes cauruļvada tīklam," skaidro Olavs Ķiecis.

Uzstādot sašķidrinātās dabasgāzes risinājumus, investīcijas gāzes tvertņu un tām nepieciešamo sistēmu izveidē veic Enefit, lai varētu garantēt uzticamu attiecīgo iekārtu darbību,  to uzraudzību un nepārtrauktas gāzes piegādes.

Fiksēta vai biržai piesaistīta cena
Slēdzot sadarbības līgumu, uzņēmums izvēlas savas darbības specifikai piemērotāko dabasgāzes cenas noteikšanas veidu – tirgus cenu, piesaistot to gāzes cenām biržā, vai arī fiksēto cenu, kas saglabāsies nemainīga visu līguma laiku. Nemainīga cena ilgākam laika periodam ļauj labāk plānot uzņēmuma fiksētās izmaksas.  Savukārt tirgus cena sniedz iespēju uzreiz izmantot biržas cenu svārstības un iegādāties dabasgāzi par konkrētajā brīdī aktuālo cenu. 


Finansē attīstību ar energoefektivitāti
Dabasgāze sniedz arī plašākas procesu automatizācijas iespējas, kas var atvieglot uzņēmuma ikdienas darbu un samazināt enerģijas patēriņu. Olavs Ķiecis atzīmē, ka Enefit elektroenerģijas klientu uzņēmumi aktīvi izmanto iespēju īstenot dažādus energoefektivitātes projektus, kas piemēroti arī dabasgāzes patērētājiem: "Līdz ar dabasgāzes piegādēm piedāvājam uzņēmumiem veikt gāzes apkures katlu modernizēšanu un finansēt šo investīciju no enerģijas rēķinā gūtā ietaupījuma. Tas ļauj jau šodien veikt būtisku ieguldījumu uzņēmuma konkurētspējas paaugstināšanā, kas sevi atpelna dažu gadu laikā." 

Enefit ir vienīgā energokompānija Latvijā ar ilggadēju pieredzi enerģijas ražošanā un tirdzniecībā, kas vienuviet nodrošina pilnu elektroenerģijas un dabasgāzes produktu klāstu, vienlaikus piedāvājot energoefektivitātes projektus un to finansēšanu. Līdz ar jaunu tehnoloģisko risinājumu attīstību dabasgāze ir pieejama visā Latvijas teritorijā, un uzņēmumi, kas vēlas izmantot dabasgāzes priekšrocības, ir aicināti vērsties pie Enefit speciālistiem, lai veiktu uzņēmuma darbības specifikai pielāgota energorisinājuma izstrādi – izvērtējot gan tehniskās iespējas, gan ekonomisko izdevīgumu.  

Lai uzzinātu vairāk par šo dabasgāzes risinājumu, aicinām sazināties ar Enefit speciālistiem, rakstot uz info@enefit.lv vai zvanot uz 6000 0056, kā arī apskatīt mājaslapu enefit.lv.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Mūsdienīga un ērta apkure dzīvokļiem un privātmājām

ONYX_HYDRO_INTERIOR

Centrālapkures granulu kamīns MARELI SYSTEMS ONYX HYDRO ir ideāla stila, dizaina, kvalitātes un cenas kombinācija. Konsultācijas par apkures katlu un apkures sistēmu ierīkošanu un iegādi Siltumtehnikas centrā "FAN" Rīgā, Ventspils ielā 15, kā arī www.fan.lv.