Dabīgie līdzekļi pelējuma iznīcināšanai
Pirmais brīnumlīdzeklis – etiķis
Etiķis darbojas kā pelējuma iznīcinātājs, ja to uzsmidzina tieši uz bojātās virsmas. Atstājiet to uz pāris stundām, tad noberziet pelējumu ar birsti, taču neskalojiet. Ja etiķa smarža liekas nepatīkama, to var atšķaidīt ar ūdeni vai pat pievienot ēterisko eļļu, kas noņems aso aromātu. Taču ja izsmidzināsiet to pirms došanās uz darbu, vakarā jau asais aromāts būs pazudis, tas saglabājas tikai neilgu brīdi. Ir pierādīts, ka pelējuma apstrādāšana ar etiķi nogalina 82% pelējuma sporu, kā arī tur esošos vīrusus un baktērijas.
Otrais brīnumlīdzeklis – tējas koka eļļa
Tējas koka eļļa ir salīdzinoši dārgāka, nekā citi dabīgie līdzekļi pelējuma novēršanai, taču pietiks tikai divas tējkarotes tējas koka eļļas, kas jāatšķaida ar divām glāzēm ūdens, lai iegūtu šķidrumu, ar ko apstrādāt bojātās virsmas. Šāds šķidrums kalpos vairākām reizēm. Arī tējas koka eļļai ir spēcīgs aromāts, kas būs jūtams dažas dienas, atšķirtībā no etiķa, kas izgaros ātrāk, taču tā ir ļoti efektīva. Apstrādājot virsmas, kuras skāris pelējums, ar šo metodi, uzsmidzināto šķidrumu nevajag skalot
Trešais brīnumlīdzeklis – citrusaugu sēklu ekstrakts
Atšķirībā no iepriekš pieminētajiem dabīgajiem līdzekļiem, šim nebūs specifiskā aromāta. Atšķaida apmēram 20 pilienus citrusaugu ekstrakta ar 2 glāzēm ūdens, sajauc pudelē ar izsmidzinātāju un uzsmidzina tieši uz pelējuma. Tāpat kā ar citiem risinājumiem – nav jāizskalo.
Ceturtais brīnumlīdzeklis – ūdeņraža peroksīds
3% ūdeņraža peroksīds jāiepilda pudelē ar smidzinātāju un jāuzsmidzina tieši uz virsmas. Atšķirībā no citiem risinājumiem, šis uz bojātās virsmas jāatstāj tikai uz 10 minūtēm. Pēc tam jānotīra pelējuma skartā virsma ar mitru drānu, lai noņemu atlikušās pelējuma sporas. Iespējams arī izmantot ūdeņraža peroksīdu kopā ar etiķi, taču pēc tam tas jāuzglabā tumšā vietā, jo gaisma šo maisījumu sabojās.
Piektais brīnumlīdzeklis – cepamā soda
Lietota kopā ar etiķi vai ūdeni, cepamā soda ir ļoti efektīva, lai atbrīvotos no pelējuma dabiski. Cepamo sodu izšķīdina ūdenī vai etiķī (vai arī gan ūdenī, gan etiķī) un uzsmidzina uz virsmas ar smidzinātāju. Ļauj tai palikt kādu brīdi uz virsmas un noslauka ar mitru drāmu. Cepamā soda ir dabisks dezinfektors un tai nav specifiskas smaržas (nesajaucot ar etiķi), kas varētu patikt tiem, kuriem nepatīk specifiskie etiķa aromāti.
Ko darīt ikdienā?
Ir jāuzmana mitras virsmas, piemēram, virtuves virsmas, mitrums uz logiem, mitrās virsmas ir jānosusina ar drānu.
Ir jābūt ļoti modriem, lai nenotiktu nekādas noplūdes, kas radītu papildu mitrumu mājās.
Mitras virsmas, piemēram, dušas telpu ik pa laikam vajadzētu profilaktiski apsmidzināt ar etiķi.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors comment-economiser.fr