Dabīgie celiņu un laukumu segumi
Jebkura veida irdenie segumi iznēsājas (ar apavu zolēm, auto riteņiem), tāpēc regulāri jāpapildina. Mizu mulčas un zāģu skaidu segumi ar laiku sadrūp un satrūd. Visu veidu irdenie segumi ir grūtāk kopjami (uzbērtais materiāls ķeras grābekļa zaros vai slotā). Taču šiem segumiem salīdzinājumā ar cietajiem ir būtiskas priekšrocības – tie ir lētāki, vienkāršāk ieklājami un atjaunojami, vieglāk remontējami. Daudziem patīk to izskats. Cietie segumi Cietie segumi (akmens vai koka bruģis) ir ievērojami dārgāki, to ieklāšana – sarežģītāka, tomēr tie ir ļoti iecienīti. Abu šo veidu segumi ir praktiski lietošanā, taču tiem ir arī atšķirīgas īpašības.
Koka bruģis, kaut arī piesūcināts ar koksni aizsargājošiem līdzekļiem, ir salīdzinoši īsmūžīgs, ar mazāku slodzes izturību, tāpēc iebraucamā ceļu to nevajadzētu klāt. Taču tas ir labs materiāls nelielos laukumos, piemēram, atpūtas vietā, un gājēju celiņos. Koka bruģis ir ļoti dekoratīvs, patīkams kājām, saulē nekarst un nepievelk aukstumu, taču samirkst lietū un kļūst slidens. Var izmantot gan apaļkoka, gan kantainus klucīšus, gan kombinējot dažādus lielumus un formas.
Netradicionāls, senatnē izmantots ceļu seguma materiāls – saišķos sasieti kārkli, ko lika šķērsām kustības virzienam. Kad segums saplok, to viegli papildināt ar jauniem saišķiem. Akmens segums (laukakmeņi, granīta bruģis) ir daudz izturīgāks, praktiski mūžīgs.
Autors: Ingars Liepiņš Foto no publicitātes