abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19726
Nozares raksti777
Ekspertu atbildes2463
Darba drošības un aizsardzības pasākumi var pasargāt no nelaimes : abc.lv

Darba drošības un aizsardzības pasākumi var pasargāt no nelaimes

Darba drošības un aizsardzības pasākumi var pasargāt no nelaimes

Mūsdienās ugunsdrošības sistēmām ir jābūt jebkurā uzņēmumā vai iestādē, lai tās spētu pienācīgi funkcionēt. Ja šo sistēmu nav vai tās nestrādā pietiekami labi, uzņēmums var ne tikai saņemt administratīvo sodu, bet arī apdraudēt darbinieku veselību un dzīvību.

Ugunsdrošības sistēmu ierīkošana var izglābt desmitiem vai pat simtiem cilvēku dzīvības. Turpiniet lasīt rakstu, un Jūs uzzināsiet, kādi ir obligātie drošības pasākumi, kāpēc tie jāievēro un pie kā var novest to ignorēšana.

Cilvēku vieglprātība un tās traģiskās sekas
Izstrādātie ugunsdrošības noteikumi nosaka dažādas prasības, kas ir jāievēro gan fiziskajām, gan juridiskajām personām, neatkarīgi no objekta lieluma un atrašanās vietas. Šo noteikumu ievērošana veicina ugunsgrēka gadījumu novēršanu, kā arī sekmīgu tā dzēšanu.

Diemžēl nereti par šiem noteikumiem sāk domāt vien tad, kad uzzina par traģiskām uguns nelaimēm citur vai kad nelaime jau ir notikusi ar pašu. Bieži vien šīs lielās traģēdijas izraisa sīkumi vai šķietami nelieli ugunsdrošības normu pārkāpumi, un nereti — elementāra neuzmanība.

Piemēri no dzīves, kad nav ievēroti drošības noteikumi 
♦ Oktobrī notika traģēdija Saulkrastu novada dzīvojamā mājā, kad tajā uzsprāga pagrabā uzglabātā pirotehnika. Rezultātā bojā gāja 5 cilvēki, tai skaitā, nepilngadīgs bērns. Bet kas tad īsti izraisīja šo nelaimi? Atbilde ir vienkārša! Nelikumīga pirotehnikas izstrādājumu un dažādu citu sprādzienbīstamu vielu uzglabāšana vietā, kas nav tam paredzēta un ir pretrunā ar visiem drošības pasākumiem.
♦ Veikala Maxima traģēdija, kas prasīja vairāk nekā 50 cilvēku dzīvības. Protams, primāri traģēdijā vainojami būvniecības noteikumu pārkāpumi. Tomēr paliek neatbildēts jautājums — kāpēc pēc vairākkārtējām ugunsdrošības signalizāciju skaņām un aicinājuma evakuēties tas netika darīts? Kāpēc, neskatoties uz pašu cilvēku vieglprātību, tos nepiespieda doties ārā no veikala? Vai tiešām vajadzēja notikt kaut kam tādam, lai liela daļa uzņēmumu pārskatītu savus darba drošības nolikumus un evakuācijas plānus?

Pat neskatoties uz šīm traģēdijām, Latvijā dažkārt mēdz būt pat 20 un vairāk ugunsgrēki dienā. Darba inspekcijas apkopotie dati par negadījumiem darbā (ne tikai ugunsgrēkiem) liecina, ka darbavietā cietušo skaits ik gadu palielinās.

Lai arī statistika nav iepriecinoša, izskatās, ka pat tas nespēj likt cilvēkiem aizdomāties par savu un līdzcilvēku drošību gan mājās, gan darbā.

Darba drošība uzņēmumos — vai tā pastāv?


Jebkuram uzņēmumam ir jāatbilst ugunsdrošības un darba aizsardzības prasībām.

Ir jāveic darbinieku ugunsdrošības instruktāža, un arī pašam telpu plānojumam ir jābūt tādam, lai nelaimes gadījumā cilvēki varētu bez grūtībām evakuēties.

Teju jebkurš darba līgums ietver punktu, ka darba devējs ir atbildīgs par darbinieka darba vietas atbilstību darba aizsardzības, drošības tehnikas, elektrodrošības un ugunsdrošības noteikumiem, kā arī par darbinieku apmācību un zināšanu kontroli iepriekšminētajos jautājumos.

Bet kas ir realitātē? 
Realitātē diemžēl daži uzņēmumu vadītāji pret darba drošību savā birojā izturas formāli. Dažkārt birojā tiek uzstādīta pati lētākā drošības sistēma ar mērķi, lai tikai drošības dienesti liek mierā. Varētu likties, ka kāre pēc lielākas uzņēmuma peļņas un ietaupījumiem uz izmaksām, ir daudz lielāka nekā darba drošība un līdzcilvēku drošība.

Darba aizsardzības pasākumi
Par darba aizsardzības pasākumiem ir atbildīgs ikviens uzņēmuma vadītājs, kas nodarbina kaut vienu darbinieku. Turklāt šīs darba drošība jāievēro ne tikai uzņēmumos, bet arī dažādās iestādēs un citās sabiedriskās organizācijās. Taču ir jāatceras, ka šie darba aizsardzības pasākumi ir dažādi un tiek izstrādāti atkarībā no uzņēmuma vai iestādes darbības virziena. 

Mūsdienās sakārtot darba aizsardzību uzņēmumā nav pārlieku sarežģīti, jo ir vairāki uzņēmumi, kas piedāvā gan izstrādāt atbilstošus normatīvos aktus, gan veikt darbinieku apmācību par darba aizsardzību. Uzņēmumos, kur ir mazs darbinieku skaits (līdz 10 darbiniekiem), darba devējs pats var iziet darba aizsardzības speciālista apmācību un organizēt nepieciešamo pasākumu plānu.

Tomēr, ja kaut kādu iemeslu dēļ uzņēmumā pastāv noteikti ierobežojumi, lai to īstenotu, tad ir iespējams piesaistīt kompetentu institūciju vai speciālistu, kas palīdzēs izveidot darba aizsardzības sistēmu, un tā būs pielāgota tieši konkrētam uzņēmumam.

Uztici darba drošību savā darba vietā labākajiem jeb kāpēc izvēlēties tieši FN-SERVISS? 

Mūsu valsts normatīvie akti nosaka, ka visiem uzņēmumiem ir jāizstrādā darba aizsardzības pasākumu plāns. Un, ja nav pietiekamu cilvēkresursu, lai atsevišķu darbinieku norīkotu par darba drošības speciālistu, ir vērts padomāt par kompetentas institūcijas piesaisti. Ārpakalpojums ir krietni lētāks par sodiem, nekā tad, ja nākas maksāt par konstatētiem darba aizsardzības pārkāpumiem.

Viens no šādiem uzņēmumiem, kas var palīdzēt sakārtot darba aizsardzības un ugunsdrošības jautājumus, ir FN-SERVISS. Būdams viens no vadošajiem drošības ekspertiem ugunsdrošības un darba aizsardzības jautājumos ne tikai Latvijā, bet visā Baltijā, FN-SERVISS drošības ekspertu komanda sniegs palīdzību un atbalstu un palīdzēs rast individuālus risinājumus katram uzņēmumam un organizācijai. Piesaistot šādu uzņēmumu, Jūsu bizness var ne tikai ietaupīt laiku un līdzekļus, ieviešot darba aizsardzības sistēmu, bet, kas ir pats galvenais, radīt drošu darba vidi darbiniekiem.

FN-SERVISS ne tikai veic visus darba aizsardzības pasākumus, bet arī piedāvā darba aizsardzības kursus, kuru laikā darbiniekus iepazīstina ar vispārīgiem darba aizsardzības jautājumiem, nozīmīgākajiem normatīvajiem aktiem, darba vides risku novērtēšanas metodēm u. c.

Par savām galvenajām priekšrocībām FN-SERVISS uzskata:
• darba aizsardzības pakalpojums tiek sniegts kopā ar ugunsdrošības pakalpojumiem, jas tas ir nepieciešams;
• riska novērtējuma ietvaros bez papildu maksas tiek veikti arī indikatīvie mērījumi (apgaismojums, temperatūra, mitrums, troksnis); 
• visi darba aizsardzības speciālisti ir ar augstāko profesionālo izglītību darba aizsardzības jomā.

Rūpēties par ugunsdrošību un darba aizsardzību ir FN-SERVISS drošības ekspertu ikdiena. Atcerieties, ka darba drošība ir būtisks faktors, un uzticiet to profesionāļiem. Domājiet par savu drošību savlaicīgi un vislabāk — tieši tagad!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

"AlpicAir" –  īpaši Baltijas valstīm paredzētas gaisa kondicionēšanas iekārtas un siltumsūkņi

"AlpicAir" –  īpaši Baltijas valstīm paredzētas gaisa kondicionēšanas iekārtas un siltumsūkņi

Iespējams, ir maz tādu cilvēku, kas vasaras tveicē neaizdomātos par gaisa kondicionēšanas iekārtas uzstādīšanu savā īpašumā – vai tas būtu mājoklis, birojs vai kāda sabiedriska vai ražošanas ēka. Kā nekā – tieši šāda veida iekārtas palīdz nodrošināt komfortablu iekštelpu klimatu, veidojot labvēlīgus apstākļus gan ikdienas dzīvei, gan darba uzdevumu veikšanai. 

Aktuālie piedāvājumi

Meža un lauksaimniecības zemes vērtēšana

Meža un lauksaimniecības zemes vērtēšana

Raksturīgi, ka vajadzība novērtēt īpašumu, kas sastāv no lauksaimniecības un meža zemes, ir "neērta" ne tikai lielākajam vairumam uzņēmumu, kas ar to nodarbojas, bet arī pašiem īpašniekiem. SIA REIZ viena no spēcīgākajām kompetencēm ir tieši meža zemes vērtēšana, tajā skaitā ja ir lauksaimniecības zemes klātesamība – objektīva vērtēšana!

Aktualitātes

Latvijā pirmoreiz novērota negatīva elektroenerģijas cena biržā

Latvijā pirmoreiz novērota negatīva elektroenerģijas cena biržā

Pirmoreiz vēsturē Latvijā novērota negatīva vairumtirdzniecības elektroenerģijas cena. Šā gada 6. jūlijā laikā no 5.00-6.00 rītā elektroenerģijas cena Nord Pool biržā Latvijas cenu zonā bija –0,09 EUR/MWh. Šāda netipiska situācija ir novērota pirmo reizi.

Uzņēmējs runā

Mūsdienu dziļurbuma sūkņu uzstādīšana

dzilurbums

SIA "MS Real" profesionāli nodarbojas ar Grundfos dziļurbuma sūkņu pārdošanu un uzstādīšanu. Šie sūkņi ir sevi pierādījuši pasaulē, un vairumā gadījumu tiem nav analogu.

Ventilējama fasāde ar PAROC ZERO sistēmu 

paroc_1

PAROC piedāvā jaunu siltumizolācijas un stiprināšanas metodi PAROC ZERO, bez kronšteiniem un bez karkasa, kur vēdināmu fasādi nes tikai atsevišķas skrūves un to ietekme uz siltuma caurlaidību ir ne vairāk par 5%.