abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi25010
Nozares raksti1165
Ekspertu atbildes3041
Darbs un mācības mājās: Kā iekārtot ērtu darba vietu? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Darbs un mācības mājās: Kā iekārtot ērtu darba vietu?

Darbs un mācības mājās: Kā iekārtot ērtu darba vietu?

Attālinātais darbs ir ienācis mūsu ikdienā uz palikšanu: tas, kas aizsākās kā piespiedu pasākums Covid-19 dēļ, tagad daudziem ir pašsaprotams veids, kā strādāt produktīvāk, un virkne uzņēmumu piedāvā saviem darbiniekiem iespēju vismaz dažas dienas nedēļā strādāt no mājām. Turklāt jau drīz sāksies jaunais mācību gads, tāpēc gan lieliem, gan maziem ļoti noderīgs būtu ērts un funkcionāls mājas birojs. Tirdzniecības tīkla “Kesko Senukai Latvia” eksperti apkopojuši noderīgus ieteikumus, kā iekārtot darba vietu mājās, lai tā būtu ne vien praktiska, bet arī iedvesmojoša.

Darba galds, ergonomisks krēsls, plaukti – darba vieta nav iedomājama bez šīm pamatlietām. Tomēr ir svarīgi, kādas mēbeles izvēlēties, lai būtu ērti vadīt dienas lielāko daļu mājas birojā. Turklāt ar mēbelēm vien nepietiks, lai darba vietā justos patiešām labi un darba vai mācību uzdevumus gribētos veikt tieši tur, nevis, piemēram, gultā.

Ērts krēsls

Foto: Freepik.com/ freepik

Krēsls, tāpat kā apģērbs, ir jāpielaiko. Krēsls ir jāpielāgo sēdētājam atbilstoši viņa vecumam, augumam un, protams, krēsla dizainam ir jābūt patīkamam. Bērniem ieteicams izvēlēties krēslu bez roku balstiem, lai veidotos ieradums izvēlēties pareizu sēdēšanas pozu – taisna mugura un kakls, pēdas uz zemes vai speciāla balsta, elkoņi saliekti 90 grādu vai platākā leņķī – un bērns neliektos uz sāniem. Tāpat būtu vēlams izvēlēties krāsainus krēslus, lai košās krāsas sniegtu bērnam prieku un labas emocijas mācoties.

Foto: Freepik.com/ pressfoto

Savukārt pieauguša cilvēka darba krēslam jābūt regulējamam, ar roku balstiem, polsterētu vietu galvas atspiešanai un atliekšanas mehānismu, lai pārtraukumā būtu iespēja krēslu atlocīt un atpūsties. Krēsls var būt izgatavots no auduma vai pārklāts ar mākslīgo ādu – galvenais, lai tas labi iederētos interjerā un harmoniski iekļautos kopējā telpas noskaņā.

Regulējams galds

Banner 280x280

Ja ģimenē ir mazi bērni vai pie viena darba galda jāstrādā vairākiem ģimenes locekļiem, labākā izvēle ir galds, kas “aug” līdzi lietotājam. Ne velti šobrīd vislielāko popularitāti gūst galdi ar regulējamu augstumu amplitūdā no 0,7 līdz 1,17 metriem. Pie šāda galda ir ērti strādāt arī stāvus. Alternatīva ir arī speciālais datora galds ar regulējamu augstumu, kas ļauj ik pa laikam strādāt, stāvot kājās. Ķermenim nav viegli visu dienu ieņemt mazkustīgu sēdus pozu, taču arī garas stundas, stāvot kājās, rada papildu slodzi asinsrites sistēmai un palielina varikozo vēnu risku. Tāpēc ideāli ir visu darīt ar mēru – uz maiņām pastāvēt un pasēdēt, noregulējot darba galdu pēc vajadzības.

Vieta dokumentu glabāšanai

Foto: Freepik.com/ freepik

Telpā, kas pilda biroja funkciju, noteikti ir vajadzīga ērta kumode vai plaukts, kur uzglabāt savas lietas. Ja telpa ir ļoti maza, risinājums ir darba galds ar atvilktnēm vai zem galda novietotu skapīti.

Plauktus vēlams izvēlēties atbilstoši tam, ko tajos plānojat uzglabāt. Ja glabājamo lietu nav daudz, var izvēlēties atvērtu plauktu, kas ir pietiekami funkcionāls un vienlaikus rada vieglu un elegantu iespaidu. Bērniem piemērotāks ir slēgts skapītis, jo daudz grāmatu un citu priekšmetu visās varavīksnes krāsās ātri var izjaukt kārtību un harmoniju, un bērniem arī ne vienmēr padodas uzturēt labu kārtību savā saimniecībā. Ja darba vietu dala gan bērni, gan pieaugušie, svarīgi, lai katram būtu sava dokumentu vai grāmatu glabāšanas vieta un svarīgās lietas būtu ātri un viegli atrodamas.

Iedvesmojošas lietas palīdz strādāt un mācīties

Foto: Freepik.com/ gpointstudio

Tāpat kā visā interjerā, arī darba vietā ir svarīgi justies mājīgi un labi. Tāpēc jāpadomā par detaļām, kas sagādā prieku un sniedz iedvesmu – ērts penālis uz galda, glīts paklājs zem darba krēsla, motivējošas fotogrāfijas vai krāsainas piezīmju burtnīcas. Darbs raitāk ies no rokas, rakstot ar mīļākās krāsas pildspalvu, piefiksējot idejas uz ērtas iedvesmas tāfeles vai strādājot pie datorgalda ar kaķu apdruku. Varbūt tevi iedvesmo kāds īpašs citāts? Izdrukā to, ierāmē un padari vienlaikus par dekoratīvu elementu un atgādinājumu sev par saviem sapņiem un mērķiem. Gribas atpūtināt acis? Paskaties uz sulīgi zaļu telpaugu! Darba nedēļa šķiet bezgalīgi gara? Iegādājies skaistu galda kalendāru un katru dienu pāršķir lapu, padarot to par aizraujošu ikrīta rituālu! Bet varbūt vajadzīgs stūrītis atpūtas pauzēm? Lielisks risinājums ir pupu maiss, kas noderēs arī brīžos, kad gribas nomainīt formālo darba vidi. Darba vietai nav jābūt garlaicīgai. Atšķirībā no uzņēmuma biroja vai skolas mājās tev ir visas iespējas ļaut fantāzijai vaļu un radīt savu ideālo darba vietu!

Gaisma ir svarīga!

Taču par daudz gaismas arī var vairot acu sasprindzinājumu, tāpēc noteikti nevajadzētu strādāt ar muguru pret logu, jo no tā plūstošā gaisma izraisīs atspīdumu datora ekrānā. Ja nav citas iespējas, logu vajadzētu aizsegt ar žalūzijām vai aizkariem, bet ideālā gadījumā darba vietu ieteicams iekārtot perpendikulāri logam. Strādājot pie stikla galda, tas jāpārklāj, lai neveidotos atspīdums no loga vai lampas.

Savukārt lampai jābūt pietiekami gaišai, lai komfortabli justos pat telpās, kur trūkst dabiskās gaismas. Rudenī un ziemā tas gan attiecas uz visām telpām, jo dienasgaismas laiks ir īss. Gaismas krāsu jeb temperatūru mēra kelvinos (K). 2700–3000 K ir dzeltena gaisma: tā ir silta gaisma, kas piemērota lielākajai daļai dzīvojamo telpu. Savukārt darba zonai labāk piemērota baltā jeb vēsa spektra gaisma virs 3000 K. Savukārt 5000–6500 K jau ir zilgana gaisma, ko dēvē par dienasgaismu un izmanto birojos vai lasīšanas zonā. Šādas spuldzes ir ideāli piemērotas bērnistabām vai darba kabinetiem un darba vietām.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Elektroinstrumenti kokapstrādes nozarei – kur iznomāt?

Lai precīzi veiktu iecerēto darbu, nepietiek tikai ar iemaņām, saprašanu, kā un ko darīt, bet vajadzīgi arī precīzi un profesionāli instrumenti. Ir situācijas, ka instruments salūzis vai nav vēl iegādāts, līdz ar to instrumentu noma atrisina īstermiņa situācijas. Īsi apskatīsim populārākos gadījumus!

Aktuālie piedāvājumi

PVC uzlikas margām daudzstāvu ēkās

PVC uzlikas margām daudzstāvu ēkās

Mūsdienās piedāvājumā var atrast dažādus margu risinājumus, un katram no tiem piemīt savas pozitīvās īpašības. Šoreiz uzzināsim vairāk par vienu no margu elementiem – par PVC uzlikām!

Aktualitātes

Uz Vidzemes šosejas sāk darboties elektroniskās ceļazīmes

Uz Vidzemes šosejas sāk darboties elektroniskās ceļazīmes

No 2. decembra uz Vidzemes šosejas (A2) sāks darboties mainīgās elektroniskās ceļazīmes, kas ir daļa no satiksmes vadības sistēmas, kas tiek veidota projekta SMART E263/E77 ietvaros uz valsts galvenā autoceļa Rīga–Sigulda–Veclaicene (A2) posmā no 14,7.km līdz 191.5. km.

Pielaiko telpu, māju, dārzu