Dārza mājas siltināšana: 3 nosacījumi, kas jāņem vērā
Sava dārza māja ir gandrīz katra pilsētas iedzīvotāja sapnis. Mūsdienās dārza mājas daudziem kalpo ne tikai par teritoriju, kurā uzturēties dārzkopības sezonā, audzējot un baudot dārza veltes, bet arī par lielisku atpūtas vietu, kur var atslēgties no trokšņainās pilsētas dzīves, ikdienas rutīnas, steigas un rūpēm, baudīt klusumu un, visbeidzot, tīru un svaigu gaisu. Ja vēlies atpūsties savā dārza mājoklī ne tikai gada siltajos mēnešos, bet arī ziemā, taču sākotnēji mājas būvniecības procesā netika plānota uzturēšanās tajā arī aukstajā periodā, tad šis raksts ir domāts tev.
Pirmais nosacījums: Sienu aizsardzība pret atdzišanu no ārpuses
Lai arī ziemā tiktu nodrošināti komfortabli apstākļi dārza mājā, tad ļoti būtiski ir nodrošināt sienu aizsardzību pret atdzišanu no ārpuses. Mūsdienās ir pieejama ļoti plaša siltināšanas veidu un materiālu izvēle jebkurai gaumei, kā arī atbilstoši pieejamiem līdzekļiem. Biežāk izmantotie materiāli ir minerālvate, kas iedalās akmens un stikla vatē, kā arī ekovate.
• Akmens vate ir ekoloģiski tīrs un elpojošs siltināšanas materiāls, kas izgatavots no bazalta iežiem. Tas pieejams mīkstā, vidēji cietā un cietā, atsevišķu plākšņu veidā. Uz cietajām plāksnēm iespējams veidot arī apmetumu. Akmens vate izceļas ar augsto ugunsdrošību, jo tā neizkūst pat 1000 °C temperatūrā. Šis materiāls kalpo arī kā lieliska skaņas izolācija. Pirms iegādājies akmens vati, noskaidro, kāda ir tās ūdens tvaika caurlaidība – daudzi ražotāji piedāvā akmens vati ar augstām mitruma regulācijas īpašībām, kas ļauj ietaupīt finanses, jo nav nepieciešams papildus uzstādīt tvaika aizsardzības slāni.
• Stikla vate tiek ražota no stikla šķiedras, kas tiek iegūta, sajaucot stikla lauskas ar smilti, kaļķakmeni, dolomītu un sodu. Šis materiāls izceļas ar augstu ķīmisko, mitruma un uguns izturību. Kaut arī maksimālā temperatūra, kuru ir spējīga izturēt stikla vate ir divas reizes mazāka nekā akmens vatei (500°C), tomēr arī šo materiālu var saukt par nedegošu. Vēl viena stikla vates priekšrocība ir tās lielā elastība, piemēram, pārvadājot lielu daudzumu stikla vates, to iespējams saplacināt līdz pat četrām reizēm, savukārt pēc tam ļoti vienkārši atgūt sākotnējo formu. Ņem vērā, ka, strādājot ar stikla vati, nepieciešams ievērot īpašus piesardzības pasākumus – obligāti nodrošini sevi ar profesionālām brillēm, respiratoru un cimdiem. Pēc stikla vates uzstādīšanas nepieciešams arī papildu slānis aizsardzībai pret tvaiku. Ieteicams starp tvaika izolāciju un iekšējo apdari izveidot arī nelielu gaisa telpu, kas novērsīs mitruma uzsūkšanos telpu sienās.
• Ekovate – mīksts un viegls, ekoloģiski tīrs un ekonomiski izdevīgs materiāls, kas ražots no celulozes šķiedras. Ekovate sastāv no 80% avīžu papīra un 20% liesmu slāpējošām vielām (boraka un borskābes). Tāpat kā akmens vatei, arī ekovatei piemīt labas skaņas izolācijas īpašības, turklāt, pateicoties šī materiāla dabīgajai mitruma regulācijai, nav nepieciešams papildus uzstādīt tvaika aizsardzību. Ekovati iespējams iestrādāt, izsmidzinot to kā aerosolu mitrā vai sausā veidā. Veikt siltumizolāciju, izmantojot ekovati, ir nedaudz sarežģītāk nekā ar akmens vati (it īpaši uz vertikālām virsmām), taču izmaksu ziņā tā ir ekonomiskākā izvēle. Atceries – pēc sienu siltināšanas ar ekovati pa virsu obligāti jāpiestiprina arī vēja aizsardzības plāksnes.
Ja esi domājis par sienu siltināšanu ar putuplastu, tad tā nav labākā izvēle. Tas nav elpojošs materiāls un ar laiku var novest pie fasādes deformēšanās, kā arī pelējuma, no kura ir diezgan sarežģīti atbrīvoties, tāpēc labāk iegādāties kvalitatīvus materiālus, kas kalpos gadiem.
Otrais nosacījums: Iekšējā siltumizolācija
Ja tomēr ziemas laikā māja netiek sildīta, tad tās sienu sasalšana ir neizbēgama. Īslaicīga mājas uzsildīšana no iekšpuses ne tikai būs mazefektīva, bet arī var kaitēt pašai ēkai – bieža materiālu izplešanās un sašaurināšanās temperatūras izmaiņu ietekmē laika gaitā novedīs pie mājas fasādes deformēšanās.
Ja pavadi laiku savā dārza mājā tikai nedēļas nogalēs, tad būtu svarīgi veikt mājas siltumizolāciju no iekšpuses. Tādējādi apkures iekārtu izstarotais siltums saglabāsies mājas iekšienē un netiks novirzīts sienu apsildei, kā arī telpas būs pasargātas no aukstā gaisa, ko bieži vien rada sasalušās ārsienas. Šim nolūkam vari izmantot kādu no iepriekš aprakstītajiem materiāliem.
Neaizmirsti, ka pirms siltumizolācijas veikšanas uz iekšējām sienām jāuzstāda karkass un tikai tad var sākt sienu siltināšanu.
Trešais nosacījums: Apkures veida izvēle
Ir daudz un dažādi apkures veidi un katram no tiem ir gan priekšrocības, gan trūkumi, par kuriem ir pieejama ļoti plaša informācija, kas palīdzēs izdarīt pareizo un tev piemērotāko izvēli.
Viens no veidiem ir čuguna krāsnis, iespējams uzstādīt arī apkures katlus. Plašā izvēlē pieejami arī kamīni un krāsnis ar iebūvētiem siltummaiņiem, kuriem var pieslēgt šķidrā kurināmā radiatoru sistēmu, kas nozīmē, ka, kurinot krāsni vai kamīnu, uzsildīsies arī radiatori.
Tāpat ļoti ātri uzsildīt telpas iespējams, izmantojot konvektoru vai ventilatoru-sildītāju, kā arī infrasarkano staru apsildes paklājus vai sienas sildītājus, kas ir videi draudzīgi un ekonomiski. Sienas sildītāji pieejami arī dažādu gleznu veidā, līdz ar to šāda ierīce kalpos arī kā lielisks interjera dizaina elements.
Ja vēlies uzzināt vairāk par apkures veidiem, tad sīkāku informāciju vari atrast šeit.
Vērtīgs padoms
Ja par apkures veidu izvēlēsies kamīnu, tad pirms tā iekuršanas ieteicams atvērt logus un aptuveni uz piecām minūtēm radīt caurvēju, neskatoties uz ārā esošo aukstumu. Tikai pēc tam vari sākt telpas uzsildīšanu. Šāda metode ļauj uzsildīt telpu daudzreiz ātrāk.