Dārza mājiņas – būvēt vai pirkt gatavu?
Mūsu dzīvesstilam raksturīgi, ka, iestājoties siltam laikam, cenšanies pēc iespējas vairāk uzturēties ārā – pie dabas, dārzā vai pagalmā. Lai sevi neapgrūtinātu ar regulāru iegriešanos mājā vai garāžā pēc dārza instrumentiem, grila un galda piederumiem, daudz ērtāk to visu turēt dārza mājiņā. Visā pasaulē, zināmā mērā pateicoties pandēmijai, dārza mājiņas kļuvušas atkal ļoti populāras.
Tradicionālais lietojums – dārza mājiņa kā vieta, kur atpūsties pēc dārza darbiem un glabāt instrumentus, – šobrīd pārtapis mūsdienīgā un reizē asprātīgā dzīvojamās telpas paplašinošā konceptā jeb dārza istabā. Tā ir daudzfunkcionāla un ekonomiski izdevīga alternatīva tradicionālajām mājas piebūvēm.
Ja esat domājuši par dzīvojamās telpas paplašināšanu dzīvošanai gada siltajā sezonā, izveidojot savu vasaras biroju, radošo darbnīcu vai telpu ģimenes atpūtai un izklaidei, tad funkcionāla dārza mājiņa ir piemērots risinājums. Atliek noskaidrot – pirkt vai būvēt?
Pieņemot lēmumu par dārza mājiņas būvniecību vai iegādi, jāņem vērā vairāki faktori.
- Dārza mājiņas izmaksas
Sākumā šķiet, ka mājiņu būvēt būs lētāk, it sevišķi, ja ir iemaņas celtniecības darbos. Tomēr materiālu sagāde, pirkšana bez vairumtirdzniecības atlaides un dažas plānošanas kļūdas sākotnēji sarēķināto ietaupījumu var pārvērst neplānotā sadārdzinājumā.
- Patērētais laiks
Dārza mājiņas būvniecība prasa daudz laika, savukārt iegādāties jau gatavu, kuru atliek vien atvest un samontēt, ir ātrāk un vienkāršāk. Ja nav drošas pārliecības, ka būs brīvs laiks mājiņas celtniecībai, labāk pirkt gatavu un nezaudēt veselu gadu.
- Dizaina pielāgošana
Būvējot dārza mājiņu, iespējams tās plānojumu un eksterjeru izveidot tieši tādu, kā vēlaties, turpretī gatavām dārza mājiņām ir ierobežotas individualizācijas iespējas.
- Saskaņošana būvvaldē
Neatkarīgi no tā, vai dārza mājiņu būvēsiet vai pirksiet, vispirms ir jāsaņem atļauja. Par apbūves noteikumiem un saskaņošanas prasībām ieteicams laikus vērsties pašvaldības būvvaldē. Būvvaldē iesniedzamās būvniecības ieceres dokumentācijas apjoms ir atkarīgs no dārza mājiņas lieluma. Tā kā pēc būvju klasifikācijas tā ir pirmās grupas būve, tad tai nav nepieciešams arhitekta izstrādāts projekts. Īpašnieks pats var veikt saskaņošanu būvvaldē, elektroniski iesniedzot Paskaidrojuma rakstu vai Paziņojumu par būvniecību.
- Dārza mājiņas dizains
Dārza mājiņu standarta modeļi lielākoties ir ar platību līdz 25 m2. Vienkāršākām un mazākas platības dārza mājiņām plānojumā ir viena telpa. Lielākām mājām var būt atsevišķi nodalīta telpa, kas izmantojama labierīcībām vai kā noliktavas telpa dārza piederumu novietošanai.
Lielākām dārza mājiņām jumta konstrukcija mēdz būt ar lielāku pārkari vienai malai vai atsevišķi balstītu jumta daļu – nojumi, zem kuras ierīkot terasi no koka vai izmantot flīzes terasēm ilglaicīga seguma izveidošanai.
Dārza mājiņu būtība ir minimāla uzturēšanās iekštelpās un daudz laika un aktivitāšu ārpusē, tādēļ ļoti iecienīts risinājums ir plašas ārtelpas zonas izveidošana ap dārza mājiņu. Āra apgaismojums (sk. šeit) vakara stundām un āra grīdas segumi palīdzēs šo ieceri īstenot.
Pievērsiet uzmanību faktam, ka lapenes atkal ir kļuvušas aktuālas dārzu labiekārtojumā. Dažādas formas un izmēru tās papildinās brīvā laika pavadīšanas iespējas jūsu veidotajā ārtelpā.
Dārza mājiņas ziemā parasti netiek apkurinātas, tādēļ ieteicams to iekārtojumā izmantot vienkāršas mēbeles bez polsterējumiem. Praktiski ir vaļēji koka plaukti, kas labi vēdinās un ir parocīgi dažādu lietu novietošanai.
Gatavas dārza mājiņas un dārza novietnes iespējams iegādāties ne tikai no koka, bet arī no cinkota tērauda, plastmasas un metāla. Tās ir nelielas konstruktīvas būves, piemērotas konkrētai funkcijai – dažāda izmēra dārza šķūņi, dārza instrumentu kastes un novietnes, malkas nojumes, āra tualetes un statīvi āra dušai. Izvēloties konkrētas stilistikas un materiāla modeļus, ir iespēja izveidot vienotu ansambli, kas būs funkcionāls un piestāvēs dārzam un iederēsies kopējā apbūves konceptā.