Datubāze katram, kam patīk darbs ar koku

Datubāze katram, kam patīk darbs ar koku
Izveidojot koka savienojumu datubāzi, projekta Projektorientēto studiju metodiskās un tehnoloģiskās vides modernizācija dizaina studiju programmās ietvaros RTU plāno aktivizēt jaunu risinājumu meklēšanu un izveidos noderīgu instrumentu profesionāliem mēbeļu dizaineriem, koka konstrukciju projektētājiem un tehnologiem.

Modernizācijas projektā viens no virzieniem ir koka savienojumu un konstrukciju datu bāzes izveidošana, šajā datubāzē līdz 2008. gadam plānots apkopot 1000 koka detaļu savienojumus. Datubāze tiek veidota, izmantojot Lietišķā dizaina fakultātes studentu darbus, kas sakrāti vairāku gadu laikā. Pašlaik kolekcijā ietilpst vairāk nekā 600 studentu darbi, kas tiks nofotografēti, klasificēti. Datubāze noderēs studentu apmācībai un iedvesmai jauniem pētījumiem un darbiem.

Attīstot datubāzi, tā kļūs noderīga arī profesionāliem mēbeļu dizaineriem un tehnologiem, jo tajā varēs smelties gatavus risinājumus. Rezultātā tiks ietaupīts laiks projektējot un meklējot optimālus savienojumus. Studentu veidotie modeļi radīs pamatu datubāzes digitāli fiksētajai telpiskajai informācijai. Digitālos attēlus papildina skices, rasējumi, apraksti, kopumā veidojot kompleksu informāciju, kas paātrina, paplašina un padziļina koka lietu izpratni un veicina inovāciju piesaisti reālai ražošanai.Šī atziņa norāda uz tradīciju raksturu, arī koka konstrukciju veidošanas tradīciju raksturu. Ikdienas praksē, realizējot konkrētas klientu vēlmes, ir ļoti grūti pārkāpt tradicionālos konstruktīvos risinājumus, jo tie ir zināmi, pārbaudīti un to izgatavošanai ir sagatavoti atbilstoši materiāli, tehnoloģijas, palīgierīces, ir arī paši izgatavotāji. Taču konstrukciju uzlabošanai un pilnveidei jābūt nepārtrauktam procesam, ko atvieglotu esošās pieredzes klasificēšana.

Ko varēs atrast datubāzē?
Datu bāze būs paredzēta ne tikai speciālistiem, lai apskatītu iespējamos konstrukciju veidus, to uzbūvi un izgatavošanas tehnoloģijas, bet arī pielietojuma funkcijas, piemēram, savienojumu lietošanas drošība, ilgmūžība, ekoloģiskums, estētika, ergonomika, saskarsme ar citiem objektiem un telpu, savietojamība ar citiem materiāliem, izjaucamība, montāžas iespējas un transportējamību, izmaksas.

Viena savienojuma modifikācija atkarībā no pielietojuma funkcijas
Tradicionāli pieņemts

Tiek izmantots pie ievērojamām sānu slodzēm

Tiek izmantots pie ievērojamām vertikālām slodzēm

Īpaši ekspluatācijas noteikumi

Lielāks līmēšanas laukums, kas padara savienojumu izturīgāku


Grūtības ar nosaukumiem
Veidojot koka savienojumu datubāzi, tās autori saskārušies ar nopietnām grūtībām izveidot aprakstošus savienojumu nosaukumus.
Nosaukumi izveidojas vienlaicīgi ar jaunu priekšmetu vai to daļu ieviešanu dzīvē. Vēsturiski veidojušies priekšmetu, to detaļu un savienojumu nosaukumi bieži norāda uz reģionu vai valsti, kur tie pirmo reizi tika ieviesti vai no kurienes aizgūti, piemēram, Amerikāņu sedlu paksis. Dažreiz tiek izmantotas līdzības ar citām nozarēm un pat dabas parādībām (spīle, bezdelīgaste, vīrišķā tapa, rociņa, pirksti, piere). Atsevišķos gadījumos nosaukumu veido arī pēc meistara vai firmas vārda (V.S.Derevjagina konstrukcijas sija, Toneta krēsli, meistara Saksa vārdā nosauktais mūzikas instruments).
Būvniecībā sastopamie detaļu un elementu nosaukumi ir veidoti ļoti dažādi, tabulā nosaukti biežāk lietotie aprakstošie nosaukumi:
Parametrs, kuru apraksta nosaukumsPiemēri
Funkcijas, ko veic, aprakstampagarinājums, paplatinājums, pabiezinājums
Vieta, kur atrodaspamatu, statņu, jumta, sienas, stūra
Vieta, kur izgatavotskrievu paksis, norvēģu paksis, amerikāņu sedlu paksis
Materiāla apstrādes veidsvirpots, ēvelēts, cirsts, zāģēts
Izejmateriāla veidsmasīvs, līmēts, liekts
Papildus funkcijaspastiprinājums, atbalsts, atsaite
Ģeometriskās īpašībastaisns, krusta, lokveida
Izjaucamībaizjaucams, neizjaucams
Konstruktīvais tipsguļbūve, karkasa būve, paneļu būve

Veidojot nosaukumus, nav vērojama pieredze vārdus kārtot kādā noteiktā secībā. Bieži tiek lietota tāda vārdu secība, kāda ir nepieciešamība konkrētā brīdī. Ja tiek uzsvērta konstrukcija, tad tās nosaukumu liek kā pirmo, taču, ja primārā ir izgatavošanas vieta - tad uzsver to. Piemēram, guļbūves stūra savienojums vai Amerikāņu sedlu paksis. Taču vārdu secībai, veidojot datubāzi, nav izšķirošas nozīmes, jo elektroniskie meklētāji spēj atrast nosaukumus pēc viena vai vairākiem vārdiem nenoteiktā secībā.
Šāda nosaukumu veidošana nebremzē konstruktīvo sistēmu attīstību, katram jaunam konstruktīvam vai tehnoloģiskam paņēmienam var ātri un ērti atrast piemērotāko vārdu, nepieciešamības gadījumā to pilnveidot. Nebūtu vēlams mainīt nozīmīgākos nosaukuma vārdus, kas norāda savienojuma būtiskākās pazīmes. Veidojot datu bāzes elementu nosaukumus, tos nevar tiešā veidā izmantot nosaukumu veidošanai citās valodās, jo katrā valodā ir savas īpatnības.

Kastīšu savienojumu piemērus skatīt šeit!


Taisna koka savienojumu piemērus skatīt šeit!


Paldies Oļegam Andrejevskim par palīdzību apskata sagatavošanā.
Autors Ingars Liepiņš
Foto:Oļegs Andrejevskis
Vairāk par mēbelēm lasiet šeit!
Vairāk par instrumentiem lasiet šeit!
Vairāk par materiāliem lasiet šeit!
Vairāk par ēku konstruktīvajiem elementiem lasiet šeit!
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kā izvēlēties kompaktiekrāvēju

Kā izvēlēties kompaktiekrāvēju

Izvēloties kompaktiekrāvēju, jāizvērtē konkrētā modeļa nominālā celtspēja un jāpievērš uzmanība pārslodzes svaram. Tāpat jāņem vērā, kādā vidē plānots strādāt, kā arī kāda ir kompaktiekrāvēja kontroles vadība un dzinēju sistēma.  

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Noslēdz līgumu par Loka maģistrāles pārbūvi Jelgavā

Noslēdz līgumu par Loka maģistrāles pārbūvi Jelgavā

Jelgava, 17.jūl., LETA. Saņemot atļauju no Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB), Jelgavas pilsētas pašvaldība otrdien parakstīja līgumu ar konkursa uzvarētājiem par Loka maģistrāles pārbūvi, kas tiks realizēta divu gadu laikā, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā.

Uzņēmējs runā

Čehu matraču veikals "Matracis Tev"

matracis

Matracis ir būtisks kvalitatīva miega nodrošināšanai. Tam ir jābūt augstas kvalitātes un gulētājam piemērotam, lai nakts laikā gūtu izcilu komfortu.