Daudzdzīvokļu ēku siltināšana
Lai panāktu to, ka siltais gaiss neplūst ārā no dzīvokļa, ir nepieciešams ārējās konstrukcijas noblīvēt. Aizdarīt ciet visas vietas kur siltais iekštelpu gaiss var apmainīties ar auksto āra gaisu. Nākamais solis būtu tas, ka jāpanāk pārlieku lielā mitruma paneļos izvadīšana no tiem. To izdara veicot paneļu šuvju remontu. Šuves ne tikai noblīvē ar elastīgu un ūdensizturīgu poliuretāna mastiku, bet tajās arī izveido ventilācijas kanālu ar kondensāta izvades caurulītēm.
Praktiski vienlaicīgi ir jāatrisina ventilācijas jautājums. Tikko tiek aizdarītas visas spraugas tā tūlīt telpās gaisa kvalitāte pasliktinās un sāk uzkrāties mitrums. Vislabākais šeit būtu ierīkot siltuma apmaiņas ventilācijas iekārtu, kas slikto gaisu izvadot ārā reizē ar savu siltumu sasilda iekšā plūstošo svaigo auksto gaisu.
Igauņi, mūsu ziemeļu kaimiņi, šādā veidā ir veikuši darbus lielākajai daļai viņu teritorijā esošajās ēkās. Ieguldot vairākas reizes (!) mazākus līdzekļus nekā Latvijā populārajos "siltināšanas" darbos, viņi iegūst siltuma enerģijas ekonomiju 15% - 30% robežās. Pēc šo pamatdarbu veikšanas igauņi ļauj ēkai 1-2 gadus žūt. Kad šis laiks ir pagājis, tad tiek domāts par to vai ir jāturpina vēl kādi siltināšanas pasākumi vai nē. Bieži nekas vairāk arī netiek darīts. Par mazu naudu ir iegūta liela siltuma enerģijas ekonomija.
Mūsu problēma Latvijā ir tā, ka EM kura aģitē iedzīvotājus piedalīties siltināšanas programmas ar ES līdzfinansējumu kampaņā neko nesaprot kur šis siltums paliek un kā to nepieļaut. EM ierēdņiem trūkst elementāru zināšanu siltumtehnikā, viņi neko nezin kā šīs ēkas "dzīvo", tajā skaitā neko par ūdens graujošo ietekmi uz ēku konstrukcijām. Arī pašreizējais šuvju remonts ar to "nosmērēšanu" ar akrila vai bituma bāzes mastikām dara vairāk ļauna nekā laba. Latvijas Būvnormatīvos ir uzskaitīti visi pasākumi, kas jāveic lai ēkas būtu siltas un sausas. Tie ir jāprot lasīt. Jāprot tos īstenot dzīvē.
SIA Bostik var palīdzēt tieši ēkas noblīvēšanas darbos kur vislabākais materiāls ir šuvju masa - poliuretāna mastika. Iztīriet vecās šuves, nopakojiet tās ar akmens vati, atstājiet vietu ventilācijas kanālam un aizdariet šuvi ar poliuretāna mastiku šuvju krustpunktos ievietojot kondensāta izvades caurulītes. Izžāvējiet māju. Un, iespējams, nekas vairāk arī nebūs jādara.
Aivars Veide, SIA Bostik