Dekoratīvā augsne jeb hidrogēls: Priekšrocības un trūkumi
Vairums ziedu cienītāju ir pieraduši audzēt puķes un citus augus augsnē. Taču mūsdienās parastajai augsnei ir pieejama arī lieliska alternatīva – dekoratīvā augsne jeb hidrogēls, kas kalpo ne tikai kā augsnes aizvietotājs telpaugiem un ziediem, bet arī kā dekoratīvs elements interjera atsvaidzināšanai. Tāpēc hidrogēls ir ieguvis plašu atzinību ne tikai floristu, bet arī daudzu dizaineru vidū.
Telpaugu hidrogēls ir speciālas polimēra granulas, kas ir spējīgas uzsūkt un ilgstoši saglabāt lielu daudzumu ūdens (vai ūdeni ar tajā izšķīdinātu mēslojumu), kā arī pakāpeniski atdot to augiem, kad tas nepieciešams.
Hidrogēla veidi
Hidrogēls ir pieejams divos veidos - no mīksta polimēra, ko parasti pievieno augsnei, un blīvāks dekoratīvais hidrogēls, saukts arī par akvagrunti, ko izmanto dažādu floristikas kompozīciju radīšanai. Šos divus dekoratīvās augsnes veidus ir svarīgi atšķirt, jo tie kalpo dažādiem mērķiem.
Hidrogēls ir mīksts, parasti bezkrāsains un to pievieno istabas vai dārza augu augsnei, kas ļauj laistīt augus retāk, kā arī uzlabo sēklu dīgtspēju un veicina augu iesakņošanos. Pateicoties hidrogēla struktūrai, augi šajā materiālā spēj veiksmīgi iesakņoties un vienlaikus uzņemt tiem nepieciešamo mitrumu. Arī atkārtoti aplaistot augus, hidrogēls spēj uzsūkt lielu daudzumu ūdens, tādējādi pasargājot augsni no satrūdēšanas pārmērīgas laistīšanas dēļ.
Savukārt akvagrunts parasti sastopama dažādās krāsās un formās un vienlaikus kalpo gan kā mitrinātājs un augsnes aizvietotājs grieztiem ziediem un telpaugiem, gan kā lieliska dekorācija interjeram. To parasti ievieto caurspīdīgos traukos un kārto vairākos dažādas krāsas slāņos. Arī akvagruntī augi spēj lieliski laist saknes un, pievienojot tai mēslojumu, augiem tiek nodrošināta attīstībai labvēlīga vide.
Priekšrocības
• Ļauj pagarināt griezto ziedu mūžu.
• Veicina augu ātrāku augšanu un bagātīgāku ziedēšanu.
• Aizsargā augu saknes no pārkaršanas.
• Ir piemērota stādu audzēšanai. Pievienojot hidrogēla granulas augsnei, tiek regulēts tās mitrums. Nepietiekama mitruma gadījumā augs uzņems nepieciešamo ūdens daudzumu no hidrogēla.
• Izmantojot granulas, augu var nelaistīt aptuveni divas trīs nedēļas, tāpēc tas ir lielisks risinājums, ja, dodoties atvaļinājumā, nav kam uzticēt augu laistīšanu. Pateicoties hidrogēlam, auga saknēm tiks nodrošināts tām nepieciešamais mitrums.
• Hidrogēlu izmanto ne tikai kā substrātu telpaugiem, bet arī kā dekoratīvu telpu atsvaidzinātāju, pievienojot ūdenim aromatizatorus (ēteriskās eļļas).
• Hidrogēls ir sterils materiāls, tajā nevairojas baktērijas un neiemitinās kukaiņi.
• To var lietot arī atkārtoti, izžāvējot un noglabājot līdz nākamajai izmantošanas reizei.
Trūkumi
• Augu uzturēšanas laiks ar hidrogēlu ir ierobežots. Hidrogēls kalpo aptuveni pusotru līdz divus gadus un pēc tam sāk sadalīties, zaudēt krāsu un savu sākotnējo dekoratīvo izskatu.
• Hidrogēla sastāvā nav barības vielu, tāpēc augam ir nepieciešama papildu mēslošana.
• Hidrogēls nav dabīga vide augu attīstībai.
• Hidrogēls var zaudēt krāsu tiešu saules staru ietekmē.
Ieteikumi
1. Hidrogēls ir piemērots ēnu un mitrumu mīlošiem augiem, zālaugiem, kā arī tādiem, kam ir liela sakņu sistēma un kas pavairojas ar spraudeņiem (piemēram, fikusi, papardes, efejas un citi).
2. Dekoratīvajā augsnē labāk ievietot jaunus augus, jo tie labāk spēj pielāgoties videi.
3. Ūdeni ieteicams pievienot nelielos daudzumos un pēc nepieciešamības (aptuveni vienu reizi divās nedēļās).
4. Nav ieteicams novietot trauku ar hidrogēlu vietā, kuru bieži apspīd saule.