Deputāti neizpratnē par VNĪ redzējuma trūkumu par Okupācijas muzeja piebūvi
Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē daži deputāti pauda neizpratni par VAS "Valsts nekustamie īpašumi" konceptuāla redzējuma trūkumu par Okupācijas muzeja piebūves projektu.
Attiecīgā kritika izskanēja pēc "Valsts nekustamo īpašumu" valdes priekšsēdētāja Mārtiņa Tola izteikumiem, ka nevis VNĪ, bet valdība ir tā, kura pieņem lēmumus, kas tiek celts. Tāpat arī no VNĪ nevarot prasīt, kas būs "Nākotnes nama" iekšienē, jo "Valsts nekustamie īpašumi" par to neatbild.
Deputāte Inese Lībiņa-Egnere (V) norādīja, ka VNĪ ir uzticēts būt par saimnieku valsts mantai, un pauda izbrīnu par pozīciju, ka tiem būtu tikai "ielikteņa" loma un pārējās lietas veic "kāds nezināmais valdībā". Deputāte mudināja iestādei kopā ar Finanšu ministriju (FM) risināt problēmjautājumus, jo neesot saprotams VNĪ redzējuma trūkums arī par darbību kopumā.
Atbildot uz Lībiņas-Egneres jautājumu par to, vai VNĪ komunicē ar ministrijām par darāmajiem darbiem, Tols atbildēja apstiprinoši. Taču viņš norādīja, ka nepiekrīt, ka VNĪ būtu jāatbild par to, ko sevī ietvers "Nākotnes nams" - tā ir projektā iesaistītās biedrības atbildība, ar kuru VNĪ sadarbojas.
Deputāts Gundars Daudze (ZZS) VNĪ vadītājam skaidroja, ka deputāti vienkārši vēlas noskaidrot ar šīs būves celtniecību saistītos praktiskos aspektus. Tols gan norādīja, ka VNĪ neatbild par tādiem jautājumiem kā mēbeles un iekārtojums, jo FM esot skaidri VNĪ pateikusi, ka tās uzdevums ir būvniecības darbu nodrošināšana.
Kā ziņots, Okupācijas muzeja likumā plānots veikt grozījumus, muzejam nosakot nacionālā interešu objekta statusu un paredzot, ka piebūve īstenojama saskaņā ar arhitekta Gunāra Birkerta projektu.
Aģentūras LETA rīcībā esošā likumprojekta anotācijā norādīts, ka šādas izmaiņas nepieciešamas, lai nodrošinātu kompleksa būvniecības projekta īstenošanu atbilstoši plānotajiem termiņiem.
Likuma izmaiņas paredz noteikt kompleksam nacionālā interešu objekta statusu, kā arī to, ka muzeja ēkas piebūve tiek būvēta pēc arhitekta Gunāra Birkerta 2001.gada projekta meta. Savukārt memoriāls tiek būvēts pēc meta "Vēstures Taktīla" autoru Kristapa Ģelža un Ilzes Miķelsones idejas.
Kā ziņots, Rīgas pilsētas būvvalde janvāra beigās lēma noraidīt pērn maijā VNĪ iesniegto Latvijas Okupācijas muzeja piebūves ieceri, par kuru Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis izteica negatīvu atzinumu. Būvvalde, tā arī nesaņemot precizētā projekta tehnisko risinājumu dokumentāciju, izvērtējusi iepriekš iesniegtos dokumentus un ieceri noraidījusi.
Vēlāk Princis pauda, ka viņam būtu pieņemams muzeja pārbūves variants, kas aktualizēts pēc publiskās diskusijas pērn decembrī, jo tas, viņaprāt, respektē vēsturisko būvi un tagadējās ēkas apdares materiālus.
Pret šo ieceri, kas ir alternatīva muzeja pārbūves autora Gunāra Birkerta oriģinālajai idejai, tikmēr iebilst attīstītāji.
Kopš Rīgas būvvalde janvāra beigās noraidījusi pērn maijā VNĪ iesniegto Okupācijas muzeja pārbūves ieceri, koriģētais projekts būvvaldē no attīstītājiem joprojām nav saņemts.
LETA
Foto: Edijs Pālens/LETA